Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.6.2023
sk
Medard
cz
Medard

Niektoré veci sa nám zdajú úplne prirodzené a robíme ich automaticky, pretože tak ,,by sme ich mali robiť“. Tradície a zvyky by sa mali dodržiavať. No záleží na tom, či musíš pritákavať starej protivnej otcovej sesternici len preto, lebo k starším treba mať rešpekt alebo ťa v mene veľkonočnej tradície utýrajú korbáčmi takmer k smrti. Niektoré zvyky sú zastarané a niet divu, že dnešní mladí začínajú uvažovať už celkom inak. Každopádne by mal každý žiť a konať podľa vlastného svedomia a vedomia.

Rešpekt starším, tak ako to má byť

Nemyslíme tým fagana, ktorý tehotnej žene v autobuse povie, že ju mal nabúchať niekto s autom, keď si chcela sadnúť. Ani adolescentného vyvrheľa, čo vidí starú susedu s troma tonami nákupu a ešte jej aj zabuchne vchodové dvere pred nosom. Bavíme sa tu skôr o tom, že sa jednoducho nedá vychádzať so všetkými ľuďmi a už vôbec neplatí, že starší má vždy pravdu a treba mu na všetko pritakávať. Nepleť si to však s drzosťou a neúctou. Ak je raz tá osoba zatrpknutá, ufrfľaná, všade bola, všetko vie a kritizuje aj to ako dýchaš, netreba si to nechať. Je to niečo podobné, ako keď si máš pýtať rady do života, manželstva a výchovy detí od slobodného a bezdetného farára. Z tejto filozofie nám vychádza už len to, že operovať ťa teda pokojne môže aj upratovačka.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/grandma-bbut-JlsgfPqRtz4Aw)

Sťažovanie a negativita, to je také naše

Dá sa to označiť za tradíciu? Áno, dá! Robil to už veru každý človek. O čom sa asi tak môže baviť každá druhá partička niekde vonku na pive? Ako je na Slovensku zle, ako tí dnešní mladí žijú, ako sa im v ničom nedarí a ako to len tá vedľa vyšla von, keď jej vidno až do žalúdka. Z takýchto rečí je človek časom neskutočne unavený a zničený. Tu našli obrovskú dieru všetci motivátori a spíkri a začal sa jeden veľký biznis s pozitívnym myslením. Brať veci také, aké sú, to je tá správna cesta. Alebo teda aj naďalej zdieľaj motivačné s*ačky po internete, to určite zaberie skôr.

pxhere.com (https://pxhere.com/en/photo/926435)

Svadba taká, ako by mala byť

Nielen rodina, ale aj rodina rodiny s obrovskou kopou jedla, alkoholu a zákuskov. Za 12 hodín, tisíce eur v péčku. Je to nutné? Dnešní mladí ľudia už obľubujú skôr skromnejšie oslavy, obrady nielen v kostole, ale aj v prírode, pri mori, na zámku. Skrátka niečo výnimočné a možno aj vkusné, nie obecná sála a tristo podgurážených príbuzných. Svadobné tradície ako unášanie nevesty, čepčenie a iné skvosty sa časom stávajú raritou a o tom, že si môžeš zobrať rovnaké pohlavie, chladničku alebo vankúš sa v minulosti ľuďom snáď ani nesnívalo.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/filmeditor-movie-comedy-l1ugaqh6OlWOHln7G)

Zbytočné dary (určite majú vaši doma tú tip top porcelánovú sadu, ktorá desaťročia zapadá prachom) našťastie vymenili papieriky, k životu tak potrebné. Dosť bolo vysávačov, riadov, mixérov, veď mladí najlepšie vedia, ako naložiť s peniazmi. Nehovoriac o tej zbytočnej kope kvetov, ktorá skončí na smetisku. Miesto kvetov žreby a tí duchaplnejší si žiadajú granulky do útulkov, či nepotrebné oblečenie pre ľudí, čo to fakt potrebujú. Slzička vyšla.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/cbc-wow-omg-4a59Gz7n8gElMRlGwy)

Zmena priezviska

Dnešné vydaté žienky sú čoraz častejšie bez koncovky -ová a niektoré si nechcú zmeniť priezvisko vôbec. Načo aj, veď toľko papierovačiek a behačiek čaká na práve vydatú pani, obzvlášť keď sú úrady rýchle a pracovníčky milé a ochotné. To by možno ešte babky rozdýchali, ale žiť spolu len tak na divoko? Bez papiera?! A potom ostaneš s holou riťou a so zlomeným srdcom. Papier znesie veľa.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/fail-wedding-barf-3o7bugZgrGQEmE4epq)

Veľké oslavy pre malé deti predsa tiež musia byť

Pretože ročné cukríkovoružové dievčatko si určite bude pamätať na oslavu, kde mamina pozvala 50-tich ľudí a v tej najnevhodnejšej chvíli si malá princezná v outfite za 600 eur, musela vyprázdniť črevá. Balóny, zákusky, trblietky, nafukovacie zvieratká, skákajúce hrady, dvadsaťosem detí, ktoré splodil samotný Satan. Po ničom inom viac rodič túžiť nemôže. No čo nespravíme pre naše zlatíčka (a pre fotky na facebooku.) A pritom malé deti chcú na narodeniny len dve veci. Veľa sladkostí a zadrbať si tie nové veci od piesku a blata.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/instagood-6bGDXMxO5gHew)

Mal by si…

Vedci (asi tí, americkí) prišli na to, že posteľ sa nemá hneď po zobudení, ustlať. Prv ju treba nechať ,,vychladnúť“ a po pár minútach môžeme vyrovnávať a spomínať na drahú mamu, ktorá každé ráno chytala z neupravenej postele a ponožiek pod posteľou, infarktové stavy. Mal by si určite aj raňajkovať, ľudia by mali ostávať v nefungujúcom vzťahu hlavne kvôli deťom, mal by si sa dobre učiť, aby si to v živote niekam dotiahol (ha-ha), na dovolenku si musíš zobrať pol chladničky, však nebudeš míňať na reštiky a mal by si si nechať aj každú uháčkovanú dečku od babičky. Je toho veľa, čo by si mal/nemal/mohol/musel, no našťastie si sa narodil s mozgom. Je to na tebe.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/desusandmero-desus-and-mero-SkIMvXSobYJmE)

Vianoce také, aké by mali byť

Veľké upratovanie zahájené už na začiatku mesiaca a potom sa napätie pomaly stupňuje. Stresovať celý deň za sporákom a nadávať ako pohan, to je taká typická žena v čase lásky a pokoja. A potom nôti gospel pred vianočným stolom a modlí sa ako vzorná kresťanka. Peniaze na darčeky akosi nevychádzajú a tak zas raz dostaneš ponožky a nejakú tú drobnosť. Nečudo, že čoraz viac rodín vymieňa tieto dni plné pretvárky za ozajstný pokoj a za ušetrené peniaze, sa vyberú radšej na lyžovačku, alebo len tak niekam leňošiť, poprípade vôbec neprežívajú tradičné vianočné sviatky, sú v pohode a žijú ďalej tak ako aj tí, ktorí sa v tento deň stihli už päťkrát pohádať.

https://memehub.sk/post/2140

A nakoniec jedna taká zaujímavosť. ,,Na zdravie“ alebo teda v origináli ,,Boh ťa žehnaj/ Buď požehnaný“ pravdepodobne pochádza z čias stredoveku, keď prepukla epidémia moru. Takže ak niekto začal kýchať, znamenalo to, že je chorý a čoskoro umrie. V dnešnej dobe však už ľudia na bežné kýchnutie a choroby neumierajú. Tiež sa však verilo, že kýchnutie oddelí dušu od tela a aby sa predišlo ukradnutiu duše Satanom, hovorila sa táto zázračná formulka. Doba pokročila, no želať si zdravie je práve naopak, celkom pekným zvykom. V Kórei alebo v Japonsku toto vôbec nepoznajú a ani podľa bontónu sa kýchnutie nemá nijako komentovať.

Titulná fotka: depositphotos.com/ depositphotos.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje