Nie nadarmo sa hovorí: iný kraj, iný mrav. Každá krajina je odlišná svojimi zvykmi a kultúrou. Či už je to pri stolovaní, rôznych udalostiach alebo v každodennom živote. Existujú rôzne zvyky, ktoré sú pre nás možno úplne prirodzené, no v inej krajine by si nimi niekoho mohol uraziť, dokonca ísť do väzenia. Na tieto veci by si si mal dávať v zahraničí pozor.
Byť či nebyť džentlmen?
Je zvykom, že ak je párik na rande, tak platí za oboch muž. Záleží aj na tom, ako sa dvaja ľudia medzi sebou dohodnú. V Južnej Kórei je však rozdeľovanie si účtu považované za niečo urážlivé a charakteristické pre kamarátov. Platí tu pravidlo, že platí ten, kto zarába viac. Takže sa môže pokojne stať, že bude účet platiť žena.
Za bozkávanie do väzenia
Niektorí ľudia považujú bozkávanie sa za niečo, čo nepatrí na verejnosť. Iní s tým nemajú problém a svojej polovičke takto radi prejavujú náklonnosť kdekoľvek. Zatiaľ čo na Slovensku môžeš za bozkávanie na verejnosti dostať akurát tak nepríjemné pohľady, sú krajiny, v ktorých ti hrozí dokonca zatknutie.
Napríklad v Dubaji je bozkávanie na verejnosti nelegálne. Problémy ti to môže spôsobiť aj v Číne, Katare, Indii, Indonézii alebo v Thajsku.
Otváranie darčekov
U nás a vo väčšine európskych krajín je zvykom hneď otvárať darčeky, ktoré si dostal. Dokonca by sa niekto mohol uraziť, ak by si si darček neotvoril pred človekom, ktorý ti ho daroval. V Číne je to však naopak. Darček odložíš nabok a otvoríš ho až neskôr. Okrem toho je dôležité aj to, ako je darček zabalený a dokonca aj farba papiera.
Delenie sa o jedlo
Poznáš to. Ona si objedná šalát a ty poriadne jedlo a následne ti vyjedá počas večere tanier. Na Slovensku by sa nad tým nikto nejak zvlášť nepozastavil. Sú však krajiny, kde by si mohol takýmto obyčajným gestom vzbudiť nežiadanú pozornosť.
Napríklad v Japonsku je podávanie si jedla paličkami považované za urážlivé, lebo je to akt spojený s pohrebmi. V niektorých krajinách, ako napríklad Srí Lanka, Malajzia alebo India, je úplne prirodzené jesť rukami, zatiaľ čo inde by to mohli považovať za urážku.
Tu sa nemôžete držať ani za ruky
Niektoré krajiny majú natoľko striktné pravidlá, že sa nemôžete s partnerom držať ani za ruky. Napríklad v Dubaji je tolerované držanie za ruky iba pre páry, ktoré sú zosobášené. Bozkávanie a dokonca aj objímanie sa tu netoleruje. Podobne je to aj v Indii, v menších japonských mestách môžeš dostať za držanie za ruky nepríjemné pohľady.
Bez partnera na svadbe
V prípade, že si pozvaný na svadbu a nemáš momentálne partnera/partnerku, tak je na Slovensku úplne bežné, že ideš s kamarátom alebo kamoškou. Prípadne narýchlo nájdeš nejakú plus jedna na zoznamke.
V Amerike je čoraz častejšie pravidlom, že ľudia, ktorí nie sú zobratí, majú prísť na svadbu sami. Pravidlo sa nazýva aj „no ring, no bring“. Je to aj z toho dôvodu, že sa potom často svadobčania vidia na fotke s úplnými cudzincami, ktorých si priviedli ako partnera na svadbu ich kamaráti.
Chodenie načas sa nosí všade inak
Prísť na rande načas alebo trochu meškať? Dámske magazíny by určite odporúčali aspoň pár minút meškať. Ideálne je prísť načas. Avšak, aj takéto pravidlá sa odlišujú v každej krajine.
Zatiaľ čo Američania môžu považovať chodenie priskoro za príliš vtieravé, alebo že sa človeka snažíme nadháňať, Nemci naopak považujú niekoho čas za veľmi hodnotný, preto je neslušné u nich meškať.
Každá krajina môže mať iné pravidlá, čo sa týka intimity, prejavov náklonnosti na verejnosti alebo aj jedla a mnohých ďalších oblastí. Preto ti pred každou návštevou krajiny odporúčame oboznámiť sa s tunajšou kultúrou, ak sa nechceš dostať do nepríjemných situácií.