Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Záujem o očkovanie proti COVID-19 je na Slovensku veľmi nízky

Ministerstvo zdravotníctva upozornilo na to, že očkovanie je stále najúčinnejším nástrojom proti ochoreniu COVID-19.


Záujem o očkovanie proti COVID-19 je na Slovensku veľmi nízky. Kým vlani bolo v šiestom týždni podaných 33-tisíc vakcín proti COVID-19, v tohoročnom šiestom týždni to bolo 459 vakcín. Ide pritom o všetky podané vakcíny, bez ohľadu na poradie dávky. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová.

Osôb očkovaných vakcínami adaptovanými na omicron je aktuálne 52,2 tisíca. „O očkovanie omicronovými vakcínami prejavilo záujem 428 osôb, z čoho 124 má pridelený aktuálne termín očkovania,“ dodala.

Od 26. januára umožňuje ministerstvo zdravotníctva prihlásiť sa na očkovanie proti COVID-19 novými vakcínami. Záujemcovia o očkovanie tak môžu urobiť cez stránku korona.gov.sk alebo telefonicky na callcentrum NCZI. Naďalej je možné využiť aj očkovanie bez registrácie.

Ministerstvo zdravotníctva upozornilo na to, že očkovanie je stále najúčinnejším nástrojom proti ochoreniu COVID-19 a je obzvlášť dôležité pre seniorov a ľudí s chronickými ochoreniami. Očkovanie sa začalo od pondelka 30. januára tohto roka vo vybraných vakcinačných centrách.

Nové vakcíny, s ktorými ministerstvo zdravotníctva začalo očkovať, sú od výrobcov Sanofi Pasteur, Moderna a Pfizer/BioNTech. Ide o vakcíny VidPrevtyn Beta od spoločnosti Sanofi Pasteur pre osoby staršie ako 18 rokov, Spikevax bivalent Original/Omicron BA.4-5 pre osoby staršie ako 18 rokov a Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 pre deti vo veku 5 až 11 rokov, ktoré budú dostupné iba ako posilňujúce dávky. Vakcína Comirnaty pre dojčatá a deti vo veku od 6 mesiacov až 4 rokov sa bude podávať v základnej očkovacej schéme.

Okrem aplikácie posilňujúcich dávok je stále možné očkovanie základnej schémy – teda podanie prvej a druhej dávky pôvodnými vakcínami proti COVID-19.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.