Ak máš rád krimi a všetko, čo je s tým spojené, určite ťa neobišli ani temné 90. roky na Slovensku. Organizované zločinecké skupiny boli v každom okrese a mafiáni vyrastali ako huby po daždi. Každý chcel mať silu, vplyv a moc. K tomu patrili peniaze, ktoré zabezpečovali luxusný životný štýl, drahé autá, dovolenky a krásne ženy.
Vlada Mikulíka toto obdobie fascinuje a na svojom profile Aby si vedel rozoberá jednotlivé organizované skupiny, ktoré u nás pôsobili, alebo sedí v štúdiu a spovedá zaujímavých ľudí z tohto obdobia. Sú nimi vyšetrovatelia, ktorí odhaľovali mnohé známe kauzy, bývalí mafiáni, ktorí prežili, ale aj ľudia, ktorí sa označovali ako mafiáni, no sami to popierajú.
Nielen o jeho začiatkoch, ďalších plánoch a kontakte s Mikulášom Černákom sa dozvieš v nasledujúcom rozhovore.
Prvý rozhovor má takmer milión videní
Najskôr rozoberal prevažne životy mafiánov, akými boli napríklad Róbert Holub, Jozef Svoboda, bratia Deákovci alebo Dušan Borženský. Zásadný zlom v jeho tvorbe prišiel po tom, ako si pred kameru začal pozývať hostí. Hneď ten prvý zdvihol latku dosť vysoko, pretože ním bol Milan Reichel. Ten bol považovaný za bosa Popradu, aj keď on sa od toho dištancuje. Tento rozhovor videlo už skoro milión ľudí.
Postupne sa na jeho kanáli objavil napríklad aj najznámejší český väzeň Jiří Kajínek, Miroslav Maslák, Mikuláš Vareha alebo sýkorovec Juraj Billík alias „Čapatý.“ Pozornosť púta aj Slavomír Surový, ktorý bol kedysi pravou rukou Mikuláša Černáka. A práve so spomenutým Černákom je v kontakte aj Vlado.
Vášeň k mafii prišla postupne
Možno viete a možno nie, Vlado sa v súčasnosti venuje stavbárčine, čo je jeho hlavné povolanie. O podsvetie sa začal zaujímať odmlada vďaka televíznym dokumentom a knihám od Gustáva Murína. Viacej sa doň zahryzol, až keď začal točiť videá. „Keď sa človek do toho zažerie, chce vedieť viac a viac,“ povedal Vlado. Namiesto televízora sledoval Youtube, vzorom mu boli zahraničné kanály s podobným obsahom. Keďže niečo také na Slovensku chýbalo, rozhodol sa, že aj on začne natáčať.
Ľudia mu vraj spočiatku hovorili, že sa u nás toľko toho nestalo. „Postupne som zistil, že je tu toho neúrekom. Doteraz som vydal asi štyridsať videí, a to som len na začiatku.“ Ako podotýka, hlavným cieľom je prinášať čo najviac autentických informácií. Fanúšikovia nemusia tráviť hodiny nad knihami, stačí si pustiť jeho video a majú to najpodstatnejšie ako na dlani.
Najskôr si musel získať ich dôveru
Výber hostí nie je taký jednoduchý. „Nefunguje to tak, že si človek nájde niekoho na internete a potom ho osloví.“ Ako tvrdí, tak „komunita starých vagabundov“ sa navzájom pozná, čiže ak niekoho z nich poznáš aj ty, vedia sa k tebe dostať určité kontakty. „Oslovujem ľudí, chodím na stretnutia, ale nie každý chce ísť pred kameru. Väčšinou sa však snažím s dotyčným vopred stretnúť, s niektorými viackrát.“ Keď sa vybuduje medzi nimi určitá dôvera, potom sú ochotní aj niečo porozprávať.
Pri svojej tvorbe musí byť opatrnejší, pretože hovorí o citlivých témach. „Priame vyhrážky som nedostal. Mal som napomenutia a tiež nastala jedna situácia, keď sa mi ozval právny zástupca človeka, ktorého som spomenul vo videu.“ Vlado priznal, že omylom uviedol mylnú informáciu, čo potom musel adekvátne napraviť.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane