Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka
Zdroj: ©Shutterstock

Zaujímavé fakty o Havaji, ktoré si o tomto ostrovnom raji asi nevedel

Stretol si sa niekedy so slovíčkom Humuhumunukunukuapuaʿa?

Na 21. augusta pripadlo výročie vzniku 50. štátu Spojených štátov amerických. Americké teritórium Havaj sa stalo plnohodnotným členom únie v roku 1959 a predstavuje (zatiaľ) najnovší prírastok medzi štátmi USA.

Tropický Havaj nepochybne patrí medzi tie lokality, ktorých obraz si dokáže v hlave vytvoriť každý. Modrý oceán, krásne lesy, obyvatelia v dobrej nálade a nekonečná pohoda. Tento exotický raj však nie sú len pekné pláže a pestrofarebné košele.

Niekoľko izolovaných ostrovčekov uprostred Pacifiku toho ponúka nečakane veľa – na svoje si určite prídu milovníci prírody, dejepisu a jedinečného folklóru. Havaj taktiež zohral (a stále zohráva) dôležitú úlohu v histórii športu, hudby a filmu. Toto je niekoľko pútavých faktov o Havaji, ktoré by si mal poznať:

Shutterstock

• Havajské ostrovy tvorí reťaz 137 ostrovov. Najväčšie z nich sú Hawaiʻi, Maui, Oʻahu, Kauaʻi, Molokaʻi, Lānaʻi, Niʻihau a Kahoʻolawe. Vynikajú rozmanitosťou prírody – pár kilometrov od seba tam nájdeme pláže, džungle, púšť, zasnežené hory, unikátnu flóru a faunu. Rovnako pestré je obyvateľstvo – milión a pol obyvateľov pozostáva z pôvodných Polynézanov aj imigrantov z mnohých ázijských, európskych štátov a USA.

• Havaj je ôsmy najmenší štát USA, ale nemusí to tak zostať! Každoročne sa totiž jeho územie zväčšuje bez toho, aby jeho obyvatelia museli čo i len prstom pohnúť. Súčasťou havajských ostrovov je Kilauea, najväčšia aktívna sopka na svete, ktorá neustále chrlí do mora lávu, čím rozširuje pevninu, a tým pádom rozlohu štátu.

Profimedia

• Anglický kapitán James Cook, ktorý na Havaji zahynul, je považovaný za prvého Európana, ktorý vstúpil na Havajské ostrovy. V 19. storočí Havaj zaznamenal prílev imigrantov z Európy a z Ázie, ktorí v roku 1893 zvrhli domorodého kráľa. Bola vyhlásená republika, anektovaná USA v roku 1899.

Ľudia po štyridsiatke sa podelili o múdre rady do života

Odporúčame prečítať:

Spokojní ľudia po štyridsiatke prezradili, čo by odkázali mladším generáciám

• V priebehu 19. a začiatkom 20. storočia slúžili Havajské ostrovy Američanom ako významný oporný bod pre mocenskú expanziu do Pacifiku. Prístav Pearl Harbor na ostrove Oahu sa 7. decembra 1941 stal terčom prekvapivého japonského útoku, čo viedlo k vstupu Spojených štátov do druhej svetovej vojny. Pearl Harbor dnes hostí hlavné veliteľstvo americkej tichomorskej flotily.

Profimedia

• Havajčania sú na jedinečnú krásu svojich ostrovov právom hrdí a robia všetko pre to, aby ju zachovali. Z toho dôvodu na Havaji platí zákaz používania reklamných bilboardov, ktoré by narúšali prírodnú scenériu. Havaj sa stal zároveň prvým štátom USA, ktorý celoplošne zakázal používanie plastových tašiek.

• Obyvatelia Havaja sú známi svojou priateľskosťou. Pri stretnutí si nepodávajú ruky, ale uprednostnia vrúcne objatie. Tradičné kvetinové náhrdelníky lei zohrávajú v miestnom folklóre významnú úlohu. Sú vnímané ako symbol mieru a priateľstva. Považuje sa za veľmi neslušné ich odmietnuť alebo si ich dávať dole v prítomnosti osoby, ktorá ťa ním obdarovala.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť