Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Naše telo dokáže mnoho úžasných vecí a ešte je veľa toho, čo o ňom nevieme. Jedinečné procesy, zvláštnosti, ktoré nás robia unikátnymi, dokazujú, aké sú naše organizmy skutočne výnimočné. Toto je 12 zaujímavých faktov o našom tele, ktoré ťa možno prekvapia.

1) Nervové impulzy vysielané z mozgu sa pohybujú rýchlosťou 274 km/h.

2) Náš čuch je silne spojený so spomienkami. Niektoré pachy preto dokážu vyvolať veľmi silné emócie. Viaceré behaviorálne štúdie dokonca preukázali, že vône dokážu vzbudiť silnejšie emócie ako vizuálne obrazy.

Shutterstock

3) Najmenšie kosti v tele sa nachádzajú v uchu. V skutočnosti sú také malé, že by sa všetky zmestili na jednocentovú mincu, no sú nevyhnutné na to, aby sme počuli.

4) Krv tvorí asi 8 % z našej celkovej telesnej hmotnosti. Telá dospelých jedincov obsahujú asi 5 litrov krvi. Výnimkou sú tehotné ženy, ktoré jej môžu produkovať až o 50 % viac.

5) Ľudský nos dokáže zachytiť približne 1 bilión rôznych pachov. Navyše, ženy majú citlivejší čuch na zápach ako muži.

6) Bábätká majú viac kostí ako dospelí. Narodili sme sa s 300 kosťami, ktoré sa však vekom pospájali, a preto máme v dospelom veku „iba“ 206 kostí.

7) Človek je jediný tvor na svete, ktorý bradu. Áno, i keď môžeme zdieľať so zvieratami nejaké spoločné znaky, toto medzi ne nepatrí.

Shutterstock

8) Pečeň je jediným orgánom v našom tele, ktorý sa dokáže sám regenerovať.

9) Žalúdočná kyselina je taká silná, že by mohla rozpustiť aj kov. Náš žalúdok je tak podľa biológov pripravený čeliť takmer čomukoľvek, s čím sa dostane do kontaktu.

10) Očná rohovka je jediný orgán v našom tele, ktorý nie je zásobený krvou. Ani to nepotrebuje, kyslík totiž získava zo vzduchu.

11) Ak by sme spojili všetky naše krvné cievy, tak by sme 2,5-krát obkrúžili rovník. Ak by sme vybrali všetky krvné cievy z tela priemerného dospelého človeka a uložili ich do jednej línie, predstavovalo by to vzdialenosť približne 100-tisíc kilometrov. Len pre porovnanie, obvod rovníka je 40 075 km.

12) Náš jazyk sa skladá z ôsmich prepletených svalov, ktoré majú podobnú štruktúru ako chobot slona alebo chápadlo chobotnice.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť