Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 26.5.2024
sk
Dušan
cz
Filip

Zaujímavé fakty o Mongolsku, krajine, kde vedľa seba žije prítomnosť aj minulosť

Stepná krajina zaujme prírodou aj kultúrou.


Mongolsko je krajinou kontrastov. Na jednej strane tu máme hlavné mesto Ulanbátar a ďalšie mestá, kde ľudia žijú rovnako ako my. Na strane druhej je tu divoký vidiek, kde sa život za tisícročia zmenil len minimálne. Osemnásta najväčšia krajina na svete má len niečo vyše troch miliónov obyvateľov, menej ako Slovensko.

Ak by si najchladnejšie hlavné mesto sveta hľadal niekde v Škandinávii alebo bývalom Sovietskom zväze, mýliš sa. Je ním práve mongolský Ulanbátar. Najväčšia krajina bez prístupu k moru je plná prekvapení a unikátov, aké vo svete nemajú obdobu.

profimedia

Krajina nomádov

Je neuveriteľné, nakoľko si obyvatelia Mongolska zachovali tradičný spôsob života. Približne 30 % Mongolov žije aj dnes kočovným spôsobom života. Ten spočíva v chovaní rôznych hospodárskych zvierat a presúvaní sa z miesta na miesto. Tradičné stanové obydlia – jurty, nie sú ničím vzácnym a stále sú bežnou súčasťou života.

shutterstock

Mongolsko je najredšie obývaným štátom na svete. Na jeden kilometer štvorcový priemerne pripadajú len dvaja obyvatelia. Tu tlačenica naozaj nehrozí. Pre porovnanie, na Slovensku je hustota zaľudnenia 111 obyvateľov na kilometer štvorcový. Zaujímavosťou je, že v Číne žije asi dvakrát viac občanov mongolskej národnosti, ako má samotné Mongolsko obyvateľov celkovo.

Fascinujúca fauna

Napriek riedkemu osídleniu rozsiahle mongolské stepi nezívajú prázdnotou. Miesto, ktoré neobsadí človek, obsadia rozmanití zástupcovia zvieracej ríše. Mongolsko je pôvodnou vlasťou dvojhrbej ťavy – húževnatého zvieraťa, ktoré sa stalo hlavnou nosnou silou obchodných karaván Orientu.

shutterstock

Ďalším významným zvieracím parťákom zo stepí sú orly. Lov za pomoci týchto majestátnych vtákov je vnímaný ako praktická zručnosť, šport, ale aj neodmysliteľná súčasť miestnej kultúry a identity. V Mongolsku sa pravidelne organizuje Festival Zlatého orla, kde si chovatelia merajú svoje schopnosti v súťažiach. Úspešní lovci sú vo svojom okolí vnímaní s veľkou úctou.

shutterstock

Mongolsko má tú česť byť jednou z mála krajín, kde vo voľnej prírode žijú vzácne snežné leopardy. Tieto tajomné mačkovité šelmy majú úžasnú schopnosť maskovať sa a vyhýbať sa ľuďom. Napriek tomu sa podarilo preskúmať ich populáciu v krajine – v Mongolsku žije asi tisícka jedincov, čo predstavuje zdravý a udržateľný stav.

shutterstock

Z domácich zvierat, samozrejme, nemôžeme vynechať kone. Kone sú jedným z pilierov mongolskej kultúry a rovnako ako v dávnej minulosti, aj v súčasnosti sú vernými partnermi Mongolov. Nebezpeční jazdní lukostrelci sa vďaka svojim tátošom stali postrachom stredovekých armád v Európe aj v Ázii. Chov koní vo veľkom pokračoval aj v ďalších storočiach – počas druhej svetovej vojny dodalo komunistické Mongolsko Sovietskemu zväzu až pol milióna koní.

shutterstock
Predstaviteľka Ciri je rada, že Zaklínač končí. Nakrútiť ďalšie série bolo podľa nej ťažké

Odporúčame prečítať:

Predstaviteľka Ciri je rada, že sa Zaklínač končí. Nakrútiť ďalšie série bolo podľa nej ťažké

Úžasná biodiverzita Mongolska však má aj svoju odvrátenú stranu – práve mongolské stepi sú považované za rodisko morovej epidémie, ktorá nekompromisne decimovala populáciu stredovekých štátov. V Mongolsku a v okolitom regióne sa vo veľmi vzácnych prípadoch mor vyskytuje aj dnes.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.