Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 24.6.2024
sk
Ján
cz
Jan

Ríša zvierat je úchvatná. Ohurujúca, plná prekvapení, a aj keď si na tomto svete už nejaký ten piatok, stále vie z rukáva vytasiť niečo, čím ti vyrazí dych. My sme si dnes pre teba pripravili niekoľko takých faktov o zvieratách, o ktorých si možno ani nevedel, že existujú. Ktorý ťa prekvapí najviac?

1. Mačka púšťová takmer nikdy nepije vodu priamo. Všetky potrebné tekutiny získava zo svojej koristi.

© Profimedia

2. Papagájovec je ryba, ktorá žerie koraly, trávi koraly a následne kaká piesok. Vedci zistili, že prevažná väčšina piesku na havajských plážach je práve z tohto zdroja.

© Profimedia

3. Kermodský medveď známy aj ako „duch medveďov“ je poddruhom medveďa baribala. Vyskytuje sa v Britskej Kolumbii a je biely.

© Profimedia

4. Prepeľ púštny je kriticky ohrozený druh vtáka. Na rozdiel od väčšiny operencov na vajíčkach sedí samček a mláďatá vychováva sám.

© Ron Knight / Flickr (https://www.flickr.com/photos/9919745@N03/8079596401/)

5. V prípade lesného požiaru mnohé zvieratá poďakujú za záchranu života práve hrabáčovi takaru. Ten totiž vyhrabáva obrovské podzemné nory, kde sa môžu ukryť.

© Profimedia

6. Keď sa obrovská indická veverica cíti byť ohrozená, neuteká preč. Namiesto toho sa natiahne pozdĺž kmeňa stromu ako placka.

© Profimedia

7. Keď samec klauna príde o svoju partnerku, vyvinú sa mu samičie pohlavné orgány. Následne sa pári so svojím samčím potomkom.

© NeedPix (https://www.needpix.com/photo/1540081/clown-fish)

8. Toto je psík medvedíkovitý, blízko príbuzný líške. Je to jediný druh z čeľade psovitých šeliem, ktorý počas zimy hibernuje.

© Tombako The Jaguar / Flickr (https://www.flickr.com/photos/tambako/27769574572)

9. Vačica dostane približne 5-tisíc kliešťov za jednu sezónu. Lymskú boreliózu však chytiť nemôže, ani ju neprenáša.

© Profimedia

10. Mesačník svietivý je jednou z najťažších kostnatých rýb na svete. Jeho hmotnosť sa môže vyšplhať až na tisíc kilogramov. Okrem toho je veľmi zvedavý a často sa prikradne k potápačom.

© Profimedia

11. Telo urzona kanadského je pokryté viac ako 30-tisíc pichliačmi. Slúžia prevažne na obranu, no počas zimy aj na tepelnú izoláciu.

© Profimedia

12. Rys má obrovské labky, ktoré mu pomáhajú na snehu lepšie rozložiť svoju telesnú hmotnosť.

© Profimedia

13. Krt zlatý má oči. Sú však obrastené kožou, takže nielenže ich nevidno, ešte ani nefungujú.

© Profimedia

14. Manul, vyskytujúci sa v Strednej Ázii, má najdlhšiu a najhustejšiu srsť zo všetkých mačkovitých šeliem.

© Wikipedia (https://sk.wikipedia.org/wiki/Manul)

15. Honduraské biele netopiere šetria energiu tým, že menia veľké listy na stany, do ktorých sa uložia.

© Profimedia

16. Malé slony nevedia používať chobot. Mláďatá sa to učia až v 6. mesiaci, takže dovtedy im len hompáľa z tváre a občas oň zakopnú. Niekedy ho dokonca cmúľajú tak, ako si malé dieťa cmúľa palec.

© Profimedia

17. Kardinál červený je pravdepodobne najromantickejší vták na svete. Hľadá si družku na celý život, cestuje s ňou, spieva jej pred spaním a počas dvorenia ju dokonca kŕmi semiačkami rovno do úst.

© Profimedia

18. Medveď ušatý má – ako už jeho meno prezrádza – najväčšie uši zo všetkých medveďov. Na mláďatách pôsobia ešte dominantnejšie ako na dospelých jedincoch.

© Profimedia

19. Keď sa tuleň cíti bezpečne, hodí sa do takzvanej banánovej pózy. Vymrštenie hlavy a plutvy do vzduchu mu okrem iného pomáha aj regulovať telesnú teplotu.

© Profimedia

20. Pudu je najmenší druh jeleňa na svete. V stoji má len niečo cez 35 centimetrov a váži do 10 kilogramov.

© Profimedia

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.