Zaujímavé fakty o psoch, ktoré dokazujú, že život s nimi je oveľa lepší

Až pokým si nenájdeš svoje nové topánky roztrhané na franforce.

Vo všeobecnosti je známe, že život so zvieratkami je jednoducho príjemnejší. Nič nenahradí ten pocit, keď prichádzaš z práce do prázdneho bytu a tam ťa čaká tvoj najvernejší, štvornohý priateľ.

To, že mať psa pozitívne vplýva na náš život potvrdili aj vedci, ktorí tvrdia, že život so psom vám ho predlžuje až o dva roky. Pozri si ďalšie zaujímavé fakty, založené na vedeckých štúdiách, ktoré hovoria, že život so psom je lepší ako bez neho.

Majitelia psov majú menšie problémy s vysokým krvným tlakom

Vedci z Newyorskej univerzity v Buffale uskutočnili štúdiu a zistili, že starostlivosť o psov znižuje krvný tlak a stres. Je dôležité spomenúť, že účastníci počas štúdie neužívali svoje lieky na krvný tlak. Ukázalo sa, že ich krvný tlak sa vrátil do normálu iba vďaka tomu, že sa starali o psov.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/dog-bath-G4ytAauzHuZhe)

Majitelia psov sú šťastnejší

Psy robia svojich majiteľov šťastnými, pretože stimulujú produkciu hormónov šťastia – endorfínu, dopamínu, serotonínu a oxytocínu. Tieto hormóny sú prírodné antidepresíva. V roku 2002 britskí vedci uskutočnili štúdiu medzi ľuďmi, ktorí vlastnia zvieratá a zistili, že väčšina z nich (75%) sa cítila šťastná. Účastníci tiež tvrdili, že komunikácia s domácimi miláčikmi spôsobuje, že sa cítia menej osamelí.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/film-dog-j8RLnY2qATgFa)

Majitelia psov majú menšie riziko mŕtvice

Štúdia ukázala, že ľudia, ktorí prežili srdcový infarkt a sú majiteľmi psov, majú až štvornásobne vyššiu šancu prežiť ďalší rok života, ako ľudia, ktorí psov nemajú. V inej štúdii vedci z Brooklynskej univerzity zistili, že majitelia psov majú lepšie hodnoty variability srdcovej frekvencie (miera rizika srdcového infarktu) v porovnaní s nevlastníkmi psov.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/much-in-love-puppy-xUA7beJnbuim0Jy66Q)

Majitelia psov majú nižší cholesterol

Ďalšia štúdia poukazuje na to, že majitelia psov majú nižší cholesterol. V súčasnosti nie je vysvetlenie tohto javu, ale možno je to preto, že majitelia psov sú jednoducho viac fyzicky aktívni.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/dog-mixed-gif-bulldog-Hxvk1oWNaV42Y)

Pre majiteľov psov je ľahšie zhodiť nejaké to kilečko

Len 20% obyvateľov planéty každý deň strávi 30 minút cvičením. Sedavý spôsob života spôsobuje, že ľudia sú viac obézni a citlivejší na srdcové ochorenia a cukrovku. Štúdia ukázala, že majitelia psov majú viac fyzickej aktivity, pretože ich musia chodiť denne venčiť.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/stupid-cabbage-WLbtNNR5TKJBS)

Psičkári oveľa lepšie zvládajú bolesť

Podľa vedcov zo Štátnej univerzity vo Washingtone psy pomáhajú ľuďom uvoľniť sa a odpútať pozornosť, čo im pomáha zmierniť bolesť.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/4Zo41lhzKt6iZ8xff9)

Ľudia chovajúci psov majú lepší spánok

Výsledky tejto štúdie ukazujú, že 41% majiteľov psov, ktorí nechali svoje zvieratá spať v posteli, spali dlhšie a lepšie. Účastníci tvrdili, že ich spánok je lepší a sú pokojnejší, pretože ich miláčikovia sú v ich blízkosti.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/dog-puppy-TtYHzz330lASA)

Majitelia psov majú menej alergií

Približne 50 miliónov Američanov má viaceré alergie a jednou z najčastejších je alergia na srsť zvierat. Znie to paradoxne, ale domáce zvieratá môžu skutočne znížiť riziko alergie. Výsledky štúdie zverejnenej v časopise Medical News Today v roku 2015 tvrdia, že ak majú deti v ranom veku kontakt so zvieratami, ich imunitný systém sa stáva silnejším a menej citlivým na vývoj alergie.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/cute-aww-eyebleach-xFnAObsU5nMrUUC3HX)

Psičkári majú lepšie psychické zdravie

Podľa niektorých údajov sa v USA vyskytujú psychické choroby u približne 20% dospelých. Depresia, bipolárna porucha a schizofrénia sú najčastejšími. Napriek tomu, že domáce zvieratá nemôžu tieto choroby vyliečiť, štúdie ukazujú, že môžu uľahčiť život. 60% ľudí so závažnými psychickými poruchami tvrdí, že ich miláčik im pomáha ovládať emócie, zmierniť ich depresiu a znížiť ich úzkosť.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/puppy-black-and-white-2FhASosZtLUPe)

Milovníci psov sú oveľa komunikatívnejší

Štúdie ukazujú, že majitelia psov začnú rozhovor s inými ľuďmi častejšie než nevlastníci psov. Taktiež títo ľudia zvyčajne spoznajú svojich susedov rýchlejšie. Až 40% účastníkov uviedlo, že dostali pomoc od ľudí, s ktorými sa spoznali vďaka tomu, že majú psa.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/dog-broccoli-Yjc9l1Q6Al1DO)

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: Studio 7042, Pexels

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
11
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Typy opitých ľudí, s ktorými si už nepochybne mal tú česť

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME