Zaujímavé fakty o Rusku, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

Pretože Rusko dáva životu nový rozmer.

Zdroj: Shutterstock

Ak si myslíš, že ťa na Rusku nedokáže už nič prekvapiť a už si čítal, videl a počul naozaj o úplne všetkom, čo sa týka tohto štátu, tak dovoľ, aby sme ťa vyviedli z omylu. Táto krajina totiž nikdy neprestane prekvapovať.

1. Aby sa bohatí Rusi vyhli dopravným zápcham, prenajímajú si falošné sanitky.

2. V Moskve fungovala reštaurácia, v ktorej mohli pracovať výhradne dvojčatá. Teraz je však zatvorená.

3. Umeleckohistorické múzeum Ermitáž v Petrohrade je domovom pre viac ako 70 mačiek, ktoré chránia zbierky pred hlodavcami. S touto tradíciou začala cisárovná Alžbeta v roku 1745. Okrem toho je celková dĺžka mramorových chodieb v tomto múzeu takmer 22 km.

Shutterstock

4. 17 ruských ponoriek bolo v 90. rokoch na krátku chvíľu vo vlastníctve americkej spoločnosti PepsiCo. Kúpila ich od švédskej spoločnosti, ktorej boli vydané na recykláciu do šrotu. Prezident spoločnosti PepsiCo si tento moment dostatočne vychutnal a poradcovi pre národnú bezpečnosť USA povedal: „Odzbrojujeme ZSSR úspešnejšie ako vy.“

5. Hotel Astoria v Petrohrade je miestom, kde Hitler plánoval usporiadať víťaznú hostinu po obsadení mesta.

Shutterstock

6. Existuje jazyk Ter Sami, ktorým bežne hovorili ľudia v severovýchodnej časti polostrova Kola. V súčasnosti týmto jazykom hovoria už len dvaja ľudia.

7. V reťazci anti-café kaviarní platíš len za čas, ktorý v nich stráviš. Občerstvenie a nápoje sú potom „zadarmo“.

8. Na území južného Uralu sa nachádza jazero Karačaj, ktoré je pravdepodobne najviac znečisteným jazerom na svete. Hovorí sa mu aj jazero smrti, pretože, ak by si pri ňom zostal viac ako hodinu, pravdepodobne by si zomrel na následky extrémnej radiácie. Je totiž plné jadrového odpadu a v roku 2015 sa preto rozhodlo, že sa zasype betónovými blokmi.

Shutterstock

9. Oymyakon je jedným z najchladnejších trvalo obývaných miest na zemi. V roku 1933 tu bola zaznamenaná teplota -67,7°C.

10. V Bielej Jedálni paláca, resp. múzea Ermitáž, sa nachádzajú hodiny, ktoré sa v noci 25. októbra (7. novembra) roku 1917 zastavili v čase 2:10. Presne v tomto čase bola Boľševikmi zatknutá Kerenského dočasná vláda, ktorá sa chopila moci po februárovej revolúcii. Znamenalo to porážku demokratických síl, občiansku vojnu a v konečnom dôsledku vyhlásenie komunistického Sovietskeho zväzu.

11. Čím menšie mesto, tým divnejší účes.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Valentina_Petrenko_2016.jpg

12. V Soči bol pokorený a zapísaný rekord do Guinnessovej knihy rekordov, keď sa na svahu 1800 športovcov a športovkýň vyzlieklo do plaviek.

13. Od Októbrovej revolúcie je tu Deň čistenia ulíc, ktorému sa hovorí Subbotnik (áno, koná sa vždy v sobotu). Táto práca je dobrovoľná a neplatená. Samozrejme, ten, kto nie je ochotný sa jej zúčastňovať, nebude nijako postihovaný. *sarcasm included*

14. Podľa legendy dal Ivan Hrozný oslepiť architekta, ktorý vytvoril katedrálu Vasilija Blahoslaveného, aby nemohol také majstrovské dielo vytvoriť už nikde inde.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/27/St._Basils_Cathedral_Moscow_%288337499448%29.jpg

15. Rusko je jednou z krajín s najväčším počtom časových pásem – naprieč krajinou je ich až 11.

16. Moskovské metro patrí medzi najkrajšie metrá sveta.

Shutterstock

17. V meste Uglich neďaleko Moskvy sa nachádza biely a červený kostol ako spomienka na 8-ročného syna Ivana Hrozného, ktorý bol zavraždený na nariadenie Borisa Godunova. Aby sa po jeho vražde zabránilo nejakým vzburám, vyšetrovatelia vydali oficiálne stanovisko, že chlapec vlastne len nešťastnou náhodou spadol a 7-krát sa pádom pobodal. 

18. Jantárová komnata je jedným z najväčších majstrovských diel na svete. Je vyrobená z jantárových panelov, ktoré sú podložené zlatými listami, zrkadlami či florentskými mozaikami z drahých kameňov. Pre svoju nádheru a vysokú estetickú hodnotu je niekedy považovaná za ôsmy div sveta. Nachádzala sa v Katarínskom paláci v meste Puškin, no v roku 1941 ju nacisti rozobrali a odviezli do nemeckého Königsbergu. Po skončení vojny sa komnata stratila a dodnes sa nevie, kde sa nachádza. 

Shutterstock


Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
6
Fuuj
Fňuk Fňuk
7
Fňuk
Jeej Jeej
12
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
5
Haha
Woow Woow
132
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Typy hráčov, bez ktorých by súčasná herná komunita nebola to pravé

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME