Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Zaujímavé fakty o samurajoch, ktoré si o bojovníkoch feudálneho Japonska nevedel

Obraz vytvorený filmami nemusí vždy predstavovať realitu.


Keď sa ľudia rozprávajú o najobávanejších bojovníkoch dejín, určite neobídu japonských samurajov. Všetci si ihneď predstavíme verných, odhodlaných, zručných vojakov v krásnych brneniach, v rukách zvierajúcich mocné katany, s ktorými vedia majstrovsky narábať. Zodpovedá tento obraz realite?

Slovo samuraj sa zvykne prekladať ako „ten, kto slúži“. Nájomní bojovníci na konci 12. storočia získali významné postavenie v japonskej spoločnosti a predstavovali strednú a vyššiu vrstvu bojovníkov. Samuraji boli spätí so svojím klanom a feudálnym pánom (daimyom), ktorému slúžili.

Profimedia

Samuraji v mnohom pripomínali európskych rytierov. Mali prístup k vzdelaniu a okrem boja sa učili rôznym umeniam a remeslám. Príslušnosť k samurajom sa dedila. Po vzniku cisárstva bol samurajský stav zrušený v roku 1876 a následné povstania samurajov boli rýchlo potlačené profesionálnou armádou západného typu.

So samurajmi sa spája riadna hromada mýtov, ktoré sa do celého sveta rozšírili prostredníctvom filmov či hier. Aký je rozdiel medzi fikciou a skutočnosťou?

Úzka elita bojom zocelených mužov

Mýtus: Samurajmi sa stali len tí najlepší bojovníci z najlepších. Úzky klub bojom zocelených mužov trávil väčšinu svojho života so zbraňou v ruke.

Fakt: V priebehu storočí sa podiel samurajov v japonskej populácii menil, faktom zostáva, že ich vôbec nebolo málo. Podľa prieskumu uskutočneného v 19. storočí sa k samurajskému statusu prihlásilo 1 774 000 z 25 miliónov obyvateľov. Možno by sme mohli povedať, že asi každý Japonec má nejakého samurajského predka.

Samurajský status vôbec nebol vyhradený pre mužské pohlavie. Po boku samurajov bojovali aj ženy, zvané onna-musha, a o niekoľkých ženských samurajkách (existuje také slovo?) sa dochovali fascinujúce príbehy. V japonskom umení sa často spomína bojovníčka a veliteľka Tomoe Gozen, avšak nedá sa potvrdiť, že išlo o reálnu historickú postavu.

Profimedia

Tomoe Gozen počas boja

Samuraji neboli len bojovníkmi. Počas éry Edo prevládal mier, čiže bojovníci nemali veľa uplatnenia. Veľká časť samurajov sa v tomto období venovala úradníckej práci, a namiesto nebezpečných bojovníkov sa podobali skôr na mestských policajtov či daňovákov. Mnoho z nich prežilo celý život bez toho, aby niekedy videli ostrý boj.

Verní až za hrob

Mýtus: Pre samurajov bola česť to najdôležitejšie, čo mali. Svojim pánom slúžili do svojho posledného dychu a nikdy nezradili.

Fakt: Feudalizmus bol sviňa. Rovnako ako v Európe, na Blízkom východe či vo Westerose, aj v Japonsku sa tento systém opieral o veľmi krehké spojenectvá a osobné väzby, ktorých pretrhanie mohlo viesť ku krvavej vojne. Samuraji vznikli pôvodne ako nájomní žoldnieri a je jasné, že volaniu peňazí len ťažko odolali.

Profimedia

Akechi Mitsuhide, ktorý zradil svojho pána Odu Nobunagu

Samuraji sa často zaplietali do intríg, zrádzali svojich pánov a menili strany. Na počiatku mnohých kľúčových udalostí, ktoré poznačili vývoj japonských dejín, stáli samuraji, ktorí zradili svojich pánov. Niekedy na to úplne stačilo to, že daimyo málo platil.

Mohlo by ťa zaujímať:

Mrazivé rituály, orgie či ľudské obete. Satanistická panika v 80. rokoch vydesila verejnosť

Harakiri!

Mýtus: Ak samuraj pochybil, zvolil si čestnú smrť vlastnou rukou – harakiri.

Fakt: Harakiri alebo seppuku (prerezanie brucha) naozaj často slúžilo ako spôsob, ktorým samuraj riešil svoje vlastné zlyhanie. Nie vždy však bolo prejavom osobnej sebareflexie a viesť k nemu mohlo množstvo ďalších dôvodov. Veľakrát išlo jednoducho o snahu vyhnúť sa zajatiu a smrti rukou nepriateľa (ktorej mohlo predchádzať kruté mučenie).

Profimedia

Samuraj počas rituálnej samovraždy

Niekedy išlo o formu trestu – samuraj, ktorý bol odsúdený na smrť, dostal možnosť vyhnúť sa katovi a zabiť sa sám. Zaujímavosťou je, že podľa vtedy platných zákonov bol majetok popraveného samuraja zabavený. Ak však zomrel vlastnou rukou, jeho majetok zostal rodine.

Ich hlavným pracovným nástrojom boli meče

Mýtus: Samuraji sa počas boja spoliehali výhradne na svoje meče, ikonické katany.

Fakt: Samuraji pracovali s pestrým arzenálom zbraní. V časoch svojho vzniku bojovali prevažne ako jazdní lukostrelci. Luk a šíp samurajov sprevádzali dlhé storočia. Rozšírenou zbraňou boli veľmi efektívne oštepy a iné tyčové zbrane. Samuraji tiež používali kratšie čepele nazývané tanto a wakizashi. S rozvojom palných zbraní sa v ich výzbroji ujali aj muškety a delá.

Profimedia

Socha samuraja vyzbrojeného lukom

Napriek tomu katany zohrávali jednu významnú úlohu – boli statusovým symbolom. Katany predstavovali dôležitý symbol, ktorý samuraja reprezentoval. Boli dôkazom jeho príslušnosti k sociálnej skupine, svojou prepracovanou výzdobou vyjadrovali vlastníkovo bohatstvo a rodinnú tradíciu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť