18. december je od roku 1973 vyhlásený OSN za Deň arabského jazyka. Arabčina je komplexným jazykom s mnohými zaujímavosťami, o ktorých toho mnohí nič nevedia.
Rozpráva sa ňou na obrovskom území, od Španielska až po Indiu. Sedmina planéty hovorí po arabsky. Patrí medzi oficiálne jazyky OSN a je dôležitým jazykom medzinárodnej komunikácie. A nájdeme v nej mnoho zaujímavých faktov, ktoré ťa opäť niečo nové naučia.
1. Arabčina je oficiálnym jazykom v 26 krajinách a má svoje dialekty. A preto si nie vždy obyvatelia jednotlivých krajín rozumejú.
2. Slovo arab znamená v samotnej arabčine nomád. Arabský jazyk totiž vznikol ako jazyk nomádskych kmeňov v púšti Arabského polostrova.
3. Arabčina má vo svojej abecede 28 znakov. A všetky sú spoluhlásky. Samohlásky sa označujú len ako bodky či háčiky nad aj pod písmenami.
4. Tvar písmen v arabskom písme sa mení podľa toho, či sa znak nachádza na začiatku slova, na konci slova, v strede slova alebo stojí samostatne.
5. Z arabčiny sme prevzali nemálo slov, medzi inými aj napr. gazela, špenát, cukor, sirup, raketa, žirafa, karavána, šafrán, safari, magazín, hazard, gitara, karát, káva atď.
6. Mnoho slovenských slov začínajúcich slabikou al– je arabského pôvodu. Medzi také slová patrí alkohol, alchýmia, algoritmus či algebra.
7. Slovo cifra pochádza z arabského al-sifr a v preklade znamená nula.
8. Slovo sahara je v arabskom preklade doslova púšť.
9. Na Malte je úradným jazykom maltčina, ktorá by sa dala zjednodušene opísať ako arabčina, zmiešaná s angličtinou a taliančinou.
10. Arabské písmo nemá veľké písmená a ani nepoužíva skratkovité slová.
11. Arabčina má 11 slov pre rozličné typy lásky, 12 slov pre smiech, 80 slov pre med, asi 100 slov pre ťavu a asi 50 slov pre leva. Napríklad, al-Anbas je lev, od ktorého ostatné levy utekajú, alebo al-Hirmas je lev, ktorý útočí na ľudí.
12. Arabské písmo nepoužíva len arabčina, ale aj desiatka iných jazykov, medzi inými aj kurdčina, perzština, malajčina a urdčina.
13. Arabské slová sa píšu sprava doľava a čísla naopak, zľava doprava.
14. A takisto knihy sa otvárajú v našom ponímaní odzadu.
Ak ťa tento článok zaujal, prečítaj si aj naše ďalšie zaujímavosti z cudzích jazykov.