Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 15.7.2024
sk
Henrich
cz
Jindřich

18. december je od roku 1973 vyhlásený OSN za Deň arabského jazyka. Arabčina je komplexným jazykom s mnohými zaujímavosťami, o ktorých toho mnohí nič nevedia.

Rozpráva sa ňou na obrovskom území, od Španielska až po Indiu. Sedmina planéty hovorí po arabsky. Patrí medzi oficiálne jazyky OSN a je dôležitým jazykom medzinárodnej komunikácie. A nájdeme v nej mnoho zaujímavých faktov, ktoré ťa opäť niečo nové naučia.

1. Arabčina je oficiálnym jazykom v 26 krajinách a má svoje dialekty. A preto si nie vždy obyvatelia jednotlivých krajín rozumejú.  

2. Slovo arab znamená v samotnej arabčine nomád. Arabský jazyk totiž vznikol ako jazyk nomádskych kmeňov v púšti Arabského polostrova. 

3. Arabčina má vo svojej abecede 28 znakov. A všetky sú spoluhlásky. Samohlásky sa označujú len ako bodky či háčiky nad aj pod písmenami. 

https://unsplash.com/photos/_idxpCoHdE4

4. Tvar písmen v arabskom písme sa mení podľa toho, či sa znak nachádza na začiatku slova, na konci slova, v strede slova alebo stojí samostatne. 

5. Z arabčiny sme prevzali nemálo slov, medzi inými aj napr. gazela, špenát, cukor, sirup, raketa, žirafa, karavána, šafrán, safari, magazín, hazard, gitara, karát, káva atď. 

6. Mnoho slovenských slov začínajúcich slabikou al– je arabského pôvodu. Medzi také slová patrí alkohol, alchýmia, algoritmus či algebra. 

https://unsplash.com/photos/MOYLzOOwfTo

7. Slovo cifra pochádza z arabského al-sifr a v preklade znamená nula.  

8. Slovo sahara je v arabskom preklade doslova púšť. 

9. Na Malte je úradným jazykom maltčina, ktorá by sa dala zjednodušene opísať ako arabčina, zmiešaná s angličtinou a taliančinou.  

https://unsplash.com/photos/-Jd2XVXLQ0U

10. Arabské písmo nemá veľké písmená a ani nepoužíva skratkovité slová. 

11. Arabčina má 11 slov pre rozličné typy lásky, 12 slov pre smiech, 80 slov pre med, asi 100 slov pre ťavu a asi 50 slov pre leva. Napríklad, al-Anbas je lev, od ktorého ostatné levy utekajú, alebo al-Hirmas je lev, ktorý útočí na ľudí. 

https://unsplash.com/photos/nAmAYm1h_Zo

12. Arabské písmo nepoužíva len arabčina, ale aj desiatka iných jazykov, medzi inými aj kurdčina, perzština, malajčina a urdčina. 

13. Arabské slová sa píšu sprava doľava a čísla naopak, zľava doprava. 

14. A takisto knihy sa otvárajú v našom ponímaní odzadu. 

https://unsplash.com/photos/r8H8K3w9AzA

Ak ťa tento článok zaujal, prečítaj si aj naše ďalšie zaujímavosti z cudzích jazykov.


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.