Poznáš ten pocit, keď si myslíš, že niečo perfektne ovládaš, ale keď sa ťa niekto na tú tému opýta, zistíš, že o tom vôbec nič nevieš? Niečo také sa ti môže stať napríklad s českým jazykom. My Slováci si myslíme, ako dobre češtinu poznáme a ovládame, ale keď príde na lámanie chleba, tak zistíme, že to nie je celkom tak.
Prečítaj si dnešné fakty z češtiny a pokús sa spočítať, koľko z nich si vlastne poznal.
1. Aj keď to znie neuveriteľne, čeština dala Amerike slovo dolár. V západočeskom meste Jáchymov, kedysi nazývanom po nemecky Joachimsthal, sa razili strieborné mince zvané Joachimsthaller. Posledná časť slova thaller sa nám pretransformovala nielen do podoby halier, ale aj do podoby dolár.
2. Okrem toho dala čeština svetu slová ako robot, polka a pištoľ.
3. Jabba the Hutt nie je neznámou postavou pre fanúšikov Hviezdnych vojen. Jeho tvorca George Lucas sa pri vymýšľaní jeho mena inšpiroval češtinou. Páčil sa mu zvuk slov dvoch zvierat – žába a had, ktoré sa mu hodili ako adekvátne meno pre niečo také slizké a hnusne zelené.
4. Mattovi Groeningovi sa po originálnom anglickom dabingu najviac páči práve česká jazyková mutácia Simpsonovcov.
5. V slovenčine a češtine máme slovo rifle ako synonymum k slovu džínsy. Začali sme ich tak volať preto, lebo prvá firma, ktorá dovážala do Československa džínsové nohavice, sa volala Rifle.
6. Velbloud, české slovo pre ťavu, sa do češtiny dostalo cez gótske ulbandus, ktoré bolo vypožičané z latinského elephantus. Áno, Starogermáni a Slovania si veľké exotické zvieratá, ktoré nepoznali, často zamieňali a takto si zamenili aj slona a ťavu.
7. Čilský spisovateľ Pablo Neruda si zvolil svoj pseudonym podľa českého spisovateľa Jana Nerudu, ktorého obdivoval.
8. Veta Nesnese se se sestrou obsahuje 4 rovnaké za sebou nasledujúce slabiky.
9. Tlakový hrniec volajú Česi papiňák po jeho vynálezcovi Denisovi Papinovi.
10. České písmeno Ř a jeho zvuková podoba je skutočne jedinečná. Podobnú hlásku nájdeme iba v hornolužickej srbčine a v nórskom nárečí v okolí mesta Narvik.
11. Neil Armstrong si pri svojom pristátí na Mesiaci v roku 1969 vybral za hudbu, ktorá ho tam mala sprevádzať, Symfóniu č. 9, známu ako Z Nového světa od Antonína Dvořáka.
12. Súčasný kráľ Kambodže Norodom Sihamoni rozpráva plynule po česky. V Prahe totiž žil 13 rokov a má na Akadémii múzických umení vyštudované divadlo, hudbu a tanec.
13. Tomášovi Baťovi, zakladateľovi známej obuvníckej značky, patrí nápad s cenami, ktoré končia na 99 centov, resp. halierov.