Zaujímavé fakty z nemčiny, ktoré si vždy potreboval poznať

Čo má spoločné Južná Amerika s Nemeckom?

Zdroj: ArtCaveManiac / EMEFKA

Nemčina – buď ju miluješ, alebo nie. Nech už patríš do ktoréhokoľvek tábora, musíš uznať, že nemecký jazyk je neraz veľkým postrachom pre tých, ktorí chcú preniknúť do jeho tajov, ale zároveň aj bohatou studnicou pikošiek.

Pred časom sme ti priniesli prvú dávku zaujímavostí, ktorými ohúriš aj svoju nemčinárku. Faktov, ktoré si o nemčine doposiaľ netušil, je však toľko, že sme pripravili aj druhú časť.

1. Na člene záleží. Vtĺkanie si nemeckých členov do hlavy, ktoré väčšina z nás z duše nenávidí, má svoje opodstatnenie. Nesprávny člen pred podstatným menom môže neraz zmeniť význam slova. Príkladom je slovo Single, ktoré môže mať až tri rozdielne významy: der Single – single, osoba bez partnera, die Single – singel (hud.), das Single – singel, dvojhra (napr. v tenise).

Shutterstock

2. Rovnako komplikované, ako drviť sa nemecké členy, je v niektorých prípadoch aj zapamätať si množné čísla. Napríklad pri takej tutovke, akou je slovo Band, existujú až štyri formy plurálu: der Banddie Bände (zväzok, napr. kníh), die Banddie Bands (kapela, hudobná skupina), das Banddie Bänder (stuha, stužka), das Banddie Bande (puto, napr. pokrvné)

3. Písmeno, ktoré sa v nemeckých slovách vyskytuje najčastejšie, je E. Naopak, písmená, ktoré Nemci používajú len zriedka, sú Q a Y.

4. Iba päť nemeckých podstatných mien má koncovku –nf: fünf (päť), Genf (Ženeva), Hanf (konope), Senf (horčica), Sernf (rieka vo Švajčiarsku).

5. Nemčina je „ženský jazyk“. Až takmer polovica podstatných mien, presnejšie 46 %, má člen die. Na druhom mieste sú podstatné mená s členom der s 37 % a na poslednom tie so stredným rodom das s 20 %.

6. Pomenovanie tradičnej rusko-ukrajinskej polievky – boršču sa stáva v nemeckom prepise malým rekordérom. V slove Borschtsch za sebou nasleduje až 8 spoluhlások.

Shutterstock

7. Čo nenájdeš inde vo svete, nájdeš práve v Nemecku. Rovnako ako najväčšiu chlebovú absurditu. Tak ako sa u nás vedú nárečové polemiky o názve začiatočnej a koncovej časti chleba, v Nemecku to vyzerá o čosi búrlivejšie. Výraz pre Brotlaib, čo na Slovensku poznáme ako krajec, okrajok, kromka či konček, nie je iba jeden. Je ich približne 350. Áno, čítaš správne. 350 rôznych variantov v 16 spolkových krajinách.

8. Po nemecky sa hovorí aj vo vzdialenej Južnej Amerike. Konkrétne v Paraguaji žijú stále protestantské skupiny menonitov, ktorých pôvod sa spája so severným Nemeckom. Dokonca rodným a školským jazykom tejto komunity je nemčina, presnejšie dolnonemecký dialekt, označovaný ako Plattdeutsch.

9. Pri slovnom spojení „autor prvého nemeckého slovníka“ si nejeden z nás predstaví postaršieho pána sliepňajúceho pri svetle sviečky s husacím brkom v snahe naplniť svoj životný cieľ – spísať všetky slová vtedajšej nemčiny. Pravda je však niekde inde. Páni boli pri tvorbe slovníka dvaja a preslávili sa aj inou činnosťou ako zhotovením tohto veľdiela. Prvý slovník nemeckého jazyka majú na svedomí bratia Grimmovci, ktorí okrem iného obohatili svet o dodnes známe rozprávky.

10. Najviac Nemcov nežije len v Nemecku. Aké prekvapivé! Až 60 miliónov ľudí s nemeckým pôvodom žije v Spojených štátoch amerických.

Shutterstock

11. Z Nemcov by boli skvelí raperi. Priemerné tempo reči Nemca je 135 slov za minútu. Na porovnanie, raper Eminem v piesni Rap God zvládol povedať až 250 slov za minútu.

12. Medzi najpoužívanejšie slová patria určité členy der, die, das a za nimi nasleduje predložka vo a spojka a.

13. Nemecký jazyk má svoj deň. Každý rok patrí v Nemecku druhá septembrová sobota práve nemčine a všetkým milovníkom tohto jazyka.

14. A teraz už budeš vedieť všetko. Priemerné nemecké slovo má 10,6 písmena.

15. Špecialitou nemeckého jazyka je falošná angličtina alebo inak povedané nemecké slová, ktoré nápadne pripomínajú anglicizmy, avšak anglicky hovoriaci človek by im nerozumel. Príkladom je mobilný telefón, ktorému Nemci hovoria Handy, alebo pánsky oblek Smoking, ktorý zase v anglickom slovníku nájdeš ako tuxedo.

Ďalšie prekvapujúce zaujímavosti zo svetových jazykov nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
7
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
23
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Faily, ktoré ľudí vyšli poriadne draho. Pri prezeraní týchto fotiek ťa budú bolieť oči


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME