Ďalší článok zo série „šokantných“ faktov zo sveta, ktoré nikto vedieť nepotrebuje, ale práve preto sú stokrát zaujímavejšie než životne dôležité fakty. Ak máš pocit, že si dnes ešte nič zaujímavé nepočul či nevidel, tento článok je tu pre teba.
Nevšednými znalosťami z rôznych oblastí života potešíme určite nielen teba, ale aj všetkých tvojich známych, ktorých potom svojimi novonadobudnutými vedomosťami „osviežiš“.
1. Najväčšou reštauráciou na svete je reštaurácia Bawabet Dimashq v hlavnom meste Sýrie, Damasku. Reštauráciu otvorili v roku 2002, pracuje tu až 1800 zamestnancov a dokáže obslúžiť naraz 6014 hladných zákazníkov.
2. Na svete existujú už iba 3 krajiny, ktoré nepoužívajú metrickú sústavu základných fyzikálnych jednotiek: Libéria, Mjanmarsko a USA.
3. Zívanie nám pomáha znižovať teplotu mozgu. Prišli na to vedci z viedenskej univerzity. Keď je človeku teplo, horšie mu to myslí. A aj nedostatok spánku spôsobuje, že sa nám zvyšuje telesná teplota v hlave, a práve preto zívame, keď sme unavení.
4. Kozmonaut Sergej Krikaľov je oficiálne posledným občanom Sovietskeho zväzu. Počas jeho misie na kozmickej stanici Mir sa Sovietsky zväz rozpadol. Vo vesmíre strávil 311 dní, dvakrát toľko, ako bolo pôvodne plánované. Keď sa vrátil spať na Zem, jeho rodná krajina sa už nazývala Rusko.
5. Takmer každý banán, ktorý nájdeš v obchod, je tzv. variant Cavendish. Tieto banány nemajú semená, a preto sa nedokážu samy reprodukovať. Jednotlivé banány sú vlastne klony s takmer identickou štruktúrou DNA.
6. Priemerná Američanka vlastní 7 párov džínsov, ale napriek tomu, že si ich oblečie aspoň raz týždenne, nosí iba 4 z nich.
7. Irène Joliot-Curie, staršia dcéra laureátov Nobelovej ceny Pierra Curieho a Márie Curie Sklodowskej, získala tiež v roku 1953 Nobelovu cenu za chémiu.
8. Deviaty február je sviatkom svätej Apolónie z Alexandrie, patrónky zubárov a zubných ochorení.
9. V Austrálii predávajú nanuk, ktorý sa volá Golden Gaytime. Napriek svojmu pofidérnemu názvu nemá tento nanuk nič spoločné s homosexualitou. Názov je síce vskutku dvojzmyselný, ale jeho slovenský preklad by mohol byť približne niečo ako „skvelé veselé časy“.
10. Výlučná ekonomická zóna je oblasť, ktorá sa nachádza za pobrežným morom a prilieha k jednotlivému štátu. Rozloha výlučnej ekonomickej zóny Gambie (23 112 km²), malého afrického štátu na pobreží Atlantického oceánu, je väčšia ako samotná Gambia (11 295 km²).
11. Najväčší hotel na svete sa nachádza v centrálnej Malajzii. First World Hotel má 36 poschodí a 7351 izieb.
12. Slávne bábiky Barbie a Ken majú celé mená aj s priezviskom. Barbie je Barbara Millicent Roberts a Ken je Kenneth Carson.
13. Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku, trpí poruchou červeno-zeleného videnia, a preto je Facebooku práve v modrých odtieňoch.
14. Ruský hudobný skladateľ Piotr Iľjič Čajkovskij mal tajného mecenáša. Finančne ho podporoval a vďaka tomu nemusel chodiť do práce a venoval sa len hudbe. Teda nie mecenáša, ale mecenášku. Bola to Nadežda Filaretovna von Meck, manželka bohatého magnáta ruských železníc Karla von Mecka.
Nadežda mu posielala peniaze celých 13 rokov pod podmienkou, že sa nesmú nikdy osobne stretnúť. On jej z vďaky venoval jeho Symfóniu č. 4 f-mol, Op. 36. Nadežda bola skutočne štedrou ženou. Okrem Čajkovského posielala peniaze aj Nikolajovi Rubinsteinovi a Claudovi Debussymu, ďalším dvom hudobným skladateľom.
15. Sneh má pórovitú štruktúru, ktorá pohlcuje zvuky. Práve preto sa ti zdá, že svet je tichší a kľudnejší, keď vonku sneží.