Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Zaujímavé historické fakty o oblečení, ktoré nosí prakticky každý deň

Kto by si bol pomyslel, že podpätky nenosili odjakživa len ženy...


Ako sa hovorí, šaty robia človeka. Je mnoho vecí, ktoré si na seba denne obliekame, a ani netušíme, aký je pôvod týchto kúskov.

Určite si sa už aj ty zamyslel, odkiaľ asi tak pochádza podprsenka alebo podpätky. Poďme sa teda najpoužívanejším kúskom oblečenia v našich šatníkoch pozrieť na zúbok.

Vysoké podpätky

Tie odjakživa nenosili len ženy, ako by sa mohol niekto mylne nazdávať. Najprv ich nosili muži, a to kvôli stabilite, ktorá sa im lepšie udržiavala pri jazdení na koni. Nosenie podpätkov bolo zaznamenané už pri Peržanoch, ktorým pomáhali nohu lepšie udržať v strmeni. Vraj boli takéto topánky vyobrazené na miske z 9. storočia. V Európe sa podpätky objavili približne okolo roku 1600.

Postupom času boli podpätky charakteristické pre kráľovské dvory a vysoké vrstvy obyvateľstva. Nosili ich hlavne králi, až neskôr si ich prisvojili aj dámy, ktoré oceňovali schopnosť topánok zúžiť nohu. Podpätky oceňovali ich nositelia aj pri chodení po meste, keďže v tomto období bolo úplne normálne, že boli ulice miest zaplavené splaškami.

Shutterstock

Prekvapivo, nebol to Loubotin, kto prišiel s ikonickou červenou podrážkou na podpätkoch. Takéto sexy topánky nosil už kráľ Ľudovít XIV. Na prelome 18. a 19. storočia nosenie vysokých podpätkov u žien utíchalo. Vysoké podpätky vstúpili do módy ako rázne ikonický prvok v spojitosti so ženami až na konci 19. storočia.

Podprsenka

Dá sa povedať, že podprsenka tu nie je tak dlho, ako by si možno niekto myslel. Jej predchodcom boli korzety, ktoré ženám upravovali nielen poprsie, ale aj stláčali driek, čo malo za výsledok mnoho fatálnych zdravotných problémov. Ako kostice týchto korzetov sa používali veľrybie kostice. Stal sa aj prípad, keď táto kostica prepichla tanečnici pľúca po tom, ako sa na ňu jej vášnivý partner pri tanci pritlačil.

Za predchodcu podprseniek, ktoré ženy dnes nosia, sa dá považovať vynález z roku 1863, ktorý bol patentovaný pod menom L.L. Chapman. Táto podprsenka bola uvedená ako zdravotná pomôcka. Neskôr, v roku 1914, si dala istá Američanka, Mary Phelps Jacob, zhotoviť podprsenku, ktorá ako jedna z prvých oddeľovala ženské poprsie.

Shutterstock

V 30. rokoch sa objavujú na trhu podprsenky s číslovaním. Postupom času sa móda mení a príslušníčky hippie kultúry svoje podprsenky na znak odporu pália. Podobne je na tom podprsenka aj teraz, v móde sú už aj podprsenky bez kostíc, z ľahkého materiálu. Mnoho žien sa podprseniek vzdáva a prestáva ich nosiť.

20 zaujímavých vecí, na ktoré ľudia narazili v reštauráciách, baroch a kaviarňach

Odporúčame prečítať:

20 zaujímavých vecí, na ktoré ľudia narazili v reštauráciách, baroch a kaviarňach

Biele tričko

Aj obyčajné biele tričko nebolo kedysi takou prirodzenosťou, ako je teraz. Dávnejšie nosili biele tričká iba námorníci, aj to len ako kúsok oblečenia, ktorý mali pod uniformou. Až v roku 1904 začala spoločnosť s názvom Cooper Underwear Company tieto tričká predávať slobodným mládencom bez akýchkoľvek doplnkov, odznakov alebo gombíkov.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť