Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

V našom putovaní po jazykovej mape sveta teraz zaletíme na Ďaleký východ a pozrieme sa bližšie na čínštinu. Čínština je krásny jazyk, ktorý má nespočetne veľa zaujímavostí. A my sa na pár z nich teraz spolu pozrieme.     

1. Čínština ako jednotný jazyk neexistuje. V Číne existuje veľmi veľa jazykov, z ktorých najväčšími sú mandarínska čínština na severe a kantonská čínština v južnej oblasti. Vláda v Pekingu sa však snaží potlačiť menšinové jazyky a spraviť z mandarínčiny jediný národný jazyk. V súčasnosti asi 30 % Číňanov národný jazyk stále neovláda. 

2. Číňania si prekladajú mená hercov a spevákov zo Západu podľa charakteristických čŕt jednotlivých osôb a podľa toho, na čo sa podobá výslovnosť ich mien v čínštine.  

Nicki Minaj je pikantné kurča, Avril Lavigne je kvasinka, Eminem je palec starého otca, Ed Sheeran je chlpatý a roztomilý, Ellie Goulding je ovca, Jennifer Lawrence je skvelá staršia sesternica a Justin Bieber je pohlavný úd, pretože ten v čínštine vyzerá ako iniciálky Justina Biebera.

https://it.m.wikipedia.org/wiki/File:Eminem_Shanghai_graffit.jpg

3. Výskumy preukázali, že štúdium čínštiny rozširuje obzory. Na rozdiel od mnohých iných jazykov sú pri aktívnom používaní čínštiny zapojené obe polovice mozgu.

4. V Číne existuje 7 rôznych jazykových skupín, ktoré si medzi sebou vôbec nerozumejú. 

5. Ak sa stretnú dvaja Číňania a jeden pochádza z Pekingu a druhý z Kantonu, pravdepodobne sa nebudú môcť medzi sebou porozprávať. Môžu si však písať. Mandarínska a kantonská čínština majú rozdielnu výslovnosť, ale v písanej forme sú už od 2. storočia pred n. l. identické.

Čínsky cisár Š’-chuang-ti dal vytvoriť slávnu Terakotovú armádu, postaviť Veľký čínsky múr a zjednotiť písmo vo svojej ríši, aby si všetci rozumeli.    

https://unsplash.com/photos/vpNtiucFhck

6. Čínština nemá abecedu. Čínština sa zapisuje v tzv. ideogramoch a najstaršie nálezy písanej čínštiny majú viac ako 4000 rokov. Každý symbol reprezentuje jednu nedeliteľnú jednotku s gramatickým alebo vecným významom.      

7. Každý čínsky znak kedysi pripomínal fyzický tvar objektu, ktorý popisoval. Mnohé sa ešte aj dnes stále podobajú na opisovanú vec. Napríklad dáždnik je 傘, oheň je 火 a ústa sú 口. Komplikovanejšie a abstraktné javy sú vyjadrené kombináciou viacerých konkrétnych slov. Mier je kombináciou slov žena a pod strechou; genialita je kombináciou slov pozerať a do diaľky. 

https://unsplash.com/photos/1aYp7IFkHRM

8. Každý, kto si chce prečítať čínske noviny, musí poznať 2000 až 3000 základných ideogramov. Študovaná osoba pozná približne 8000 ideogramov, v bežných slovníkoch je ich 20-tisíc a celkovo ich existuje viac ako 50-tisíc. 

9. Ako teda Číňania píšu na počítači a na mobiloch, kde je miesto len na obmedzený počet znakov? Číňania píšu v latinke a počítač im latinku následne prepíše na čínske znaky. Ak chcú napísať slovo taxi, tak napíšu slovo jichengche a počítač toto slovo automaticky prepíše na 計程車.

10. Čínska gramatika je relatívne veľmi jednoduchá. Čínština nepozná veľké písmená, časovanie slovies, rody, pády, množné číslo, gramatické kategórie času a spájanie slov do dlhých celkov. Dokonca aj číslovky sa tvoria jednoduchým skladaním – napríklad 91 je deväť-desať-jedna.

https://unsplash.com/photos/havYUfS8kmk

11. Existuje teória založená na biblických odkazoch v čínskom písme, podľa ktorej by mali byť Číňania strateným 13. kmeňom Izraela. Jedným z takýchto príkladov je čínsky symbol pre slovo záhrada 园. Je totiž tvorený symbolmi pre dvoch ( 二 ) ľudí (儿) v ohradenom priestranstve (囗) a mnohí v ňom vidia odkaz na Adama a Evu v rajskej záhrade. 

12. Čínština je jazyk, kde intonácia zohráva veľkú úlohu. To isté slovo vyslovené s jednou z piatich intonácií kompletne zmení význam.

Napríklad slovo ma môže znamenať slovo matka (s vysokou, plynulou intonáciou), konope ( so zvyšujúcou sa intonáciou), kôň (s oscilujúcou intonáciou), nadávať ( so znižujúcou sa intonáciou) a opytovacia častica (ma s neutrálnou intonáciou).    

https://unsplash.com/photos/yBroAF1cN3I

13. Pojem mandarínčina pochádza z indického sanskritu. Pôvodne pojem mantrin pomenovával úradníkov z dynastie Ming a Čchin a ich jazyk. 

14. Číňania neoslavujú Vianoce. A aj tí, ktorí ich oslavujú, vlastne ani nevedia, čo oslavujú. Jednoducho sa im páči to, čo vidia v amerických filmoch. A obdarúvajú sa navzájom jablkami. Prečo práve jablkami? Pretože sa čínske slovo pre jablko pri vyslovení podobá na čínske slovo pre Štedrý deň.  

Zaujímavosti z ďalších svetových jazykov nájdeš tu


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.