Zaujímavosti o domorodcoch, žijúcich na opustených miestach sveta. Toto o nich zatiaľ vieme

Domorodé kmene, ktoré žijú v úplnej izolácii od moderného sveta.

Zdroj: Wikipedia

Dnes nám to už môže pripadať neuveriteľné, ale stále na svete existujú celé kmene, ktoré neprišli do kontaktu s modernou civilizáciou. Už pred nejakým časom sme ti priniesli článok o takzvanom Mužovi z diery, ktorý je jediným preživším svojho kmeňa.

V dnešnom článku sa pozrieme na 10 kmeňov, ktoré žijú v takmer úplnej izolácii a odmietajú akýkoľvek kontakt. Aktivisti, ale aj niektorí politici tvrdia, že ich právo na vlastný život musí byť rešpektované a viaceré oblasti, kde sa títo domorodci pohybujú, sú pre bežných ľudí neprístupné. Aj napriek tomu im však hrozí smrť, a to najmä kvôli nelegálnemu klčovaniu pralesov.

1. Sentinelci

Sentinelci sú domorodý kmeň, ktorý obýva ostrov Severný Sentinel v Indii. Patria ku kmeňom, ktoré agresívne odmietajú akékoľvek pokusy o kontakt. V izolácii žijú už pravdepodobne viac ako 60-tisíc rokov. Indická vláda zakázala komukoľvek vstupovať na ostrov a necháva Sentinelcov žiť po svojom.

Nie je celkom jasné, koľko obyvateľov sa na ostrove nachádza, ale odhaduje sa, že populácia kmeňa sa pohybuje v číslach 50 až 500. Sentinelci sú lovci a zberači, používajú luky a šípy. Nie je celkom isté, či dokážu založiť oheň a zrejme nemajú poznatky ani o pestovaní plodín.

Ľudia sa ich niekoľkokrát pokúšali kontaktovať, ale Sentinelci odmietajú akýkoľvek zásah do ich života. Neraz sa to skončilo úmrtiami. Sentinelci zabili dvoch rybárov, ktorí sa dostali do blízkosti ostrova a pomerne nedávno zasypali šípmi aj kresťanského misionára Johna Allena Chaua. Ten porušil nariadenie indickej vlády a ilegálne sa vydal na ostrov, aby domorodcov obrátil na kresťanskú vieru.

2. Korubo

Kmeň Korubo žije v Brazílii v západnej Amazonskej nížine. Sami seba nazývajú Dslala. Žijú takmer v kompletnej izolácii. V roku 1996 sa o kontakt pokúsil výskumník Sydney Possuelo a zaznamenal niekoľko faktov o tomto kmeni.

Ako zbrane používajú kopije a otrávené šípy. Živia sa rybami, opicami, vtákmi, divokými prasatami, ovocím či kukuricou. Majú určité znalosti o pestovaní plodín. Podľa Possuela sa rozdelili na dve skupiny, pričom jednu z nich vedie žena menom Maya. Menšia skupinka by mala mať približne 23 členov, tá väčšia 150 členov. Korubo sa často dostávajú do krvavých potýčok s inými domorodými kmeňmi.

Nie je známe, že by mali nejaké náboženstvo. Občas z neznámych dôvodov vykonávajú vraždu nemluvniat. Počas rokov došlo k niekoľkým mierumilovným kontaktom, ale niektoré sa skončili aj úmrtiami. Preto sa brazílska organizácia FUNAI, ktorá sa zaoberá právami domorodcov, snaží obmedziť kontakt a nechať príslušníkov kmeňa žiť v pokoji.

View this post on Instagram

A Amazônia brasileira é o lar de um grande número de povos indígenas isolados, mais do que em qualquer outro lugar no mundo. Segundo a FUNAI, existem pelo menos 100 povos indígenas isolados na porção brasileira da floresta amazônica. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Os indígenas isolados não são relíquias primitivas de um passado remoto. Eles vivem aqui e agora, são nossos contemporâneos e parte vital da diversidade humana. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Muito pouco se sabe sobre esses povos. O que sabemos é que eles desejam permanecer isolados: já dispararam flechas contra intrusos e até mesmo contra aviões; ou simplesmente evitam o contato se escondendo nas profundezas da floresta. Essa decisão possivelmente é resultado de violentos encontros anteriores e da contínua invasão e destruição de sua floresta. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Alguns povos, como os Awá isolados, são caçadores-coletores nômades que vivem em constante movimento, sendo capazes de construir uma casa em apenas algumas horas e abandoná-la dias depois. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ 🏹 Todos os povos indígenas isolados enfrentam uma catástrofe, a não ser que suas terras sejam protegidas. Estamos fazendo tudo o que podemos para garantir a proteção de suas terras e eles assim possam escolher como viver. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ 💪 Junte-se ao movimento ou faça uma doação: www.survivalbrasil.org 📷 Foto: indígenas isolados na Amazônia brasileira, fotografados durante sobrevôo em 2010. © G. Miranda/FUNAI/Survival ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #povosindígenas #indigenasdobrasil #indigenasbrasileiros #direitosindígenas #amazonia #amazônia #uncontactedtribes #povosindigenasdobrasil

A post shared by Survival Brasil (@survival_brasil) on

3. Himarimã

Kmeň Himarimã má približne tisíc členov. Žijú v blízkosti rieky Phiranhas v Brazílii. Často sa dostávajú do konfliktov s ostatnými kmeňmi. Odmietajú kontakt s modernou civilizáciou, ako aj kontakt s inými domorodcami.

Aj kvôli tomu sa o nich vie len málo. Majú vlastné náboženstvo, čo ale nebránilo kresťanskému misionárovi Steveovi Campbellovi, aby porušil brazílske zákony a vstúpil na ich územie. Podľa organizácie FUNAI tak Campbell vystavil domorodcov obrovskému nebezpečenstvu, keďže Himarimã nemajú (ako ani ostatné nekontaktované kmene) vypestovanú imunitu a môže ich zabiť aj obyčajná nádcha.

Podľa FUNAI by v tom prípade Campbell mohol byť obvinený z genocídy.

4. Carabayo

Nekontaktovaný kmeň Carabayo žije v Kolumbii v Južnej Amerike, v Amazonskom pralese v blízkosti hranice s Brazíliou. Je ich asi 150. Za posledné roky mali viaceré násilné strety s okolitým svetom, čo u nich vyústilo v to, že sa ešte viac stiahli hlbšie do pralesa.

Vláda im povoľuje žiť po svojom a zakazuje akýkoľvek kontakt s nimi.

View this post on Instagram

Some of the so-called #UncontactedTribes of the #Amazon region of #SouthAmerica, especially #Peru and #Brazil. Beautiful brown people of many cultures and names, locations and looks. Notice how many see the Westerners/Whites waving and aiming lenses from the loud, metal, whirling bird… and try to shoot it down, or send a message: LEAVE US TF ALONE. When Africans were kidnapped from #Africa, many ran away into #SouthAmerica to build free cities and nations, grouping in settlements called, in #Portuguese, #quilombo. They met with, mixed with, and recalled previous pro-European contact between themselves and the indigenous 'Americans'. Look into #Maroons. #PreColombian #Aboriginal #Native #Autochthonous #Indigenes #Indigenous #SelfDetermination #Melanin #GlobalAfricanPresence #First #Humans #Culture #EachOneTeach1000

A post shared by Frôst 🔔👑👌 Self-Mastery (@thefreshnegus) on

5. Wayampi

Domorodci Wayampi žijú na území Brazílie a Francúzskej Guiany. Dohromady majú približne 1 615 členov v celkovo jedenástich dedinách. Praktikujú vlastné tradičné domorodé náboženstvo. Venujú sa lovu, a to najmä rýb. Inak konzumujú najmä zemiaky, banány či maniok.

Wayampi sa delia na niekoľko skupín. Niektoré z nich majú kontakt s okolím a od 70. rokov 20. storočia vymieňajú bavlnu a iné produkty za modernejšie vybavenie (háčiky na ryby, muníciu či panvice). Medzi domorodcov, ktorí odmietajú akýkoľvek kontakt (aj s ostatnými kmeňmi), patria asi dve väčšie skupiny Wayampi.

6. Toromona

Toromona je kmeň žijúci v Bolívii, konkrétne v blízkosti riek Madidi a Heath. Veľká časť národného parku, ktorý kmeň obýva, bola bolívijskou vládou vyhlásená za ich územie. Kmeň Toromona má približne 200 členov a pravdepodobne nikdy neprišiel do kontaktu s cudzími ľuďmi.

Aj počas španielskej kolonizácie bolo pre kolonizátorov náročné dostať sa do oblastí, kde Toromona žili. V roku 1997 sa po stopách Toromona vybral nórsky biológ Lars Hafskjold, ale bez stopy zmizol. Iné kmene však s domorodcami Taromona do kontaktu prichádzajú. Nie sú zaznamenané žiadne násilné boje medzi nimi.

Podľa tých mála informácií, ktoré o nich máme, sa dobrovoľne rozhodli žiť v izolácii.

7. Yuqui

Yuqui sú ďalším bolívijským nekontaktovaným kmeňom. Žijú vo východnej Bolívii a podľa odhadov z roku 2003 má ich kmeň asi 220 členov. Počas histórie sa niekoľkokrát dostali do kontaktu s okolitým svetom. Prvá zmienka o nich pochádza od španielskych kolonizátorov z roku 1548.

Často sa s nimi dostávali do krvavých konfliktov, keďže akýkoľvek kontakt odmietali. V 50. rokoch sa dostali do konfliktu aj s bolívijskou vládou. O ich životnom štýle sa vie len málo. Majú vlastné náboženstvo a žijú nomádskym životom. Chytajú ryby, lovia zvieratá, ale farmárstvo zrejme nepoznajú. Namiesto neho si však robia zásoby.

Väčšina zo svojej izolácie počas rokov vystúpila a naučili sa farmárstvu, prípadne predávaniu vyrobených artefaktov. Malá časť Yuqui však stále ostáva v izolácii.

8. Jururei

Jururei je názov pre malý kmeň, ktorý má asi osem až desať členov. Žijú v domorodom teritóriu Terra Indigena Uru-Eu-Uaw-Uaw v Brazílii.

Dostali sa do konfliktov s drevorubačmi, ktorí ničili prales. Tí sa snažili Jururei vyvraždiť. Napriek tomu sa maličkej skupine podarilo prežiť. O ich existencii sa odborníci dozvedajú len z občasného vzdialeného kontaktu a z informácií od okolitých kmeňov.

Odborníci nemajú a nemali príliš veľa príležitostí sledovať život Jururei, takže o nich prakticky nič nevieme. Ich jediná dedina, ktorú vedci navštívili, bola opustená a zničená.

View this post on Instagram

#uncontactedtribes I recently watch a short clip/doco on one of the last uncontacted tribes, who are located in the #amazon. I learnt that Uncontacted Indians face pressures on their land due to illegal logging, drug trafficking and oil and gas exploration 😔 I also learnt the sad fact that the government over there has carved up 70 percent of the beautiful breathe taking Amazon rainforest for oil and gas exploration, including the lands of uncontacted tribes😔😔 I want to believe and I do believe in change and that people can and will join forces to help one another out and respect Mother Nature using nothing but pure love and respect, instead of going against each and destroying Mother Earth just for money $ (photo taken in 2010).

A post shared by Tash Collins (@tash_potato88) on

9. Kawahiva

Kawahiva žijú v Brazílii v blízkosti mesta Colniza. Patria k nomádom a často sa presúvajú z miesta na miesto. Ich kontakt s modernou civilizáciou je takmer nulový. Väčšina dôkazov o ich existencii pochádza z predmetov, ktoré po sebe zanechali (šípy, chatrče či košíky). O ich existencii sa úrady prvýkrát dozvedeli niekedy v roku 1999.

Málokedy ich vídajú aj členovia iných domorodých kmeňov. Patria k lovcom a zberačom, na žiadnom mieste nezostávajú príliš dlho. Používajú luky a šípy, pravdepodobne nenosia žiadne šaty. Ich história zrejme siaha až do roku 1750, ale vedci nemajú dostatok informácií, aby to mohli určiť presne. Podľa organizácie FUNAI existujú Kawahiva v minimálne štyroch oddelených skupinách.

10. Mashco-Piro

Mashco-Piro obývajú ťažko prístupné časti Amazonského pralesa. Malo by ich byť 100 až 250 a sami seba nazývajú Nomole. V minulosti bola väčšina z nich zmasakrovaná nájazdníkmi, takže sa preživší presunuli do ťažšie prístupných miest.

Živia sa najmä rybami. Ich život je však ohrozovaný nelegálnou ťažbou pralesa. Do dnešnej doby existuje len niekoľko fotografií členov tohto kmeňa. Vláda v Peru zakázala ľuďom kontakt s nimi, aby sa na domorodcov nepreniesli choroby, ktoré by ich mohli (v dôsledku nevyvinutej imunity) zabiť.

View this post on Instagram

This image which was taken from inside a helicopter shows some members of an uncontacted tribe who live deep within the Amazon Jungle with absolutely no major contact with global civilization. The municipality of Feijó, Acre State, Brazil. Circa 2009. It is estimated that there is at least one hundred uncontacted tribes that exist on our planet, with most being in the dense forested areas of South America, Central Africa and New Guinea. At least 67 have been reported in Brazil alone. In fact, many of these tribes have had so little contact with global civilization that knowledge of several uncontacted tribes only comes from infrequent and sometimes violent encounters with contacted tribes, citizens and also aerial footage such as shown here. Very few people have successfully managed to totally remain uncontacted with global civilization like this, and indigenous rights groups commonly call for these groups to simply be left alone, as contact with these groups may interfere with their right of self-determination. In addition, all of these tribes lack any sort of immunity to common infectious diseases, so if they have contact with an individual or object that has an infectious bacteria then it could cause many in an entire tribe to die due to their lack of immunity. Even something as simple as the common cold is deadly to them. Sadly several of these tribes are already under threat from things such as illegal logging crews, and a few massacres of these tribes have been reported with up to ten members of an Amazonian tribe being brutally murdered in August of 2017 by illegal gold miners. These peoples are absolutely unique in our age, and they have to be protected for their own safety. If they want contact then it should be their choice, and if they don't then that should also be their choice. May they continue surviving for many more years as they already have for millenia.

A post shared by "scientia potentia est." (@the_amateur_historian) on

Zdroj: en.wikipedia.org,www.survivalinternational.org

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
22
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zdravotné sestričky sa podelili o nezabudnuteľné historky zo svojej praxe

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME