9 zaujímavostí o našom tele a zdraví, ktoré ťa prekvapia viac, ako by si čakal

Fakty, ktoré rozšíria tvoje vedomosti o vlastnom tele.

Zdroj: © Profimedia

Žiješ síce vo svojom tele už nejaký ten piatok, no stále o ňom nevieš úplne všetko. Preto ti prinášame tieto zaujímavé fakty, ktoré tvoje znalosti zase o niečo rozšíria.

Ženy potrebujú viac spánku ako muži

Nevyspatý človek nie je šťastný človek. To je veľmi jednoduchá rovnica, ktorá platí hádam odnepamäti. Vedci z Duke University v Severnej Karolíne však zistili, že na ženy to platí ešte niekoľkonásobne viac.

Nežnejšie pohlavie spánkový deficit neznáša dobre a do veľkej miery ovplyvňuje ich fyzické aj mentálne schopnosti. Ženy s dlhodobo nefunkčnou spánkovou rutinou obvykle upadajú do depresie, zatiaľ čo u mužov tento jav nepozorujeme.

© Profimedia

Ľudia, ktorí vyzerajú mladšie, žijú dlhšie

Dánski vedci podrobili výskumu takmer 400 párov dvojičiek, ktoré sa pohybovali vo vekovom rozmedzí od 70 do 90 rokov. Výsledkom bolo zistenie, že stačí jediný pohľad na našu tvár a odborník vie okamžite povedať, či sa dožijeme dôchodku. Za vodou sú tí, ktorí na svoj vek vyzerajú mladšie, opačné prípady na tom tak slávne nie sú.

Táto skutočnosť je zakódovaná v našej DNA. Kľúčové zložky našej DNA zvané teloméry nielenže indikujú množstvo replikácie schopných buniek, ale ovplyvňujú aj náš výzor. Ľudia s prirodzene mladistvým zovňajškom majú teloméry dlhšie, vďaka čomu aj dlhšie žijú.

© Profimedia

Absencia raňajok nepoškodzuje naše zdravie

Hovorí sa, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. V skutočnosti je táto veta len jedným zo spôsobov, ako sa spoločnosť General Foods snažila v roku 1944 zvýšiť predaj svojich raňajkových cereálií. A podarilo sa. Agresívna kampaň, hlásajúca dôležitosť prvého jedla dňa, zaujala množstvo ľudí a táto potravina dodnes patrí medzi obľúbencov, čo sa týka raňajkových pokrmov.

O čom sa však nehovorí, je početné množstvo štúdií a výskumov, ktoré dokazujú presný opak. Ľudia, ktorí neraňajkujú, na tom zdravotne nie sú o nič horšie ako tí, ktorí si doprajú poriadne jedlo pred odchodom do práce. Niektorí lekári dokonca tvrdia, že absencia „najdôležitejšieho jedla dňa“ nijako neovplyvňuje úbytok či, naopak, naberanie hmotnosti.

© Profimedia

Komunikácia s priateľmi je prospešná pre mužské zdravie

Nielen ženy sa potrebujú vyrozprávať, poohovárať a posťažovať sa na svoje neschopné polovičky. Aj muži potrebujú svoje „pánske jazdy“, a to najmä zo zdravotného hľadiska. Robin Dunbar, psychológ z Oxfordskej univerzity, tvrdí, že muži by mali vídať 4-5 dobrých priateľov minimálne dvakrát za týždeň.

Spoločný čas môžu tráviť čímkoľvek – od športov cez návštevu autosalónu až po posedenie pri pivku. Z psychologického hľadiska majú takto spoločensky aktívni muži, obklopení lojálnymi priateľmi, lepšie mentálne zdravie. Rovnako táto skutočnosť pôsobí aj na ich imunitný systém.

© Profimedia

Trasenie od zimy nám pomáha chudnúť

Chceš dať dole kilečko-dve, ale posilka ti nevonia a radšej by si ostal o hlade, ako jedol niečo s názvom „špenátový kus-kus“? Tak sa choď postaviť v tielku pred barak a možno sa dostaví efekt, aký by si skutočne nečakal. Má to len jednu podmienku – musí ti byť zima.

Vedci z Garvan Institute of Medical Research vo svojom výskume zistili, že trasenie od zimy spaľuje tuk. A nie len tak hocijako po troške, ale poriadne. Desať minút natriasania v treskúcej zime údajne spáli viac tukových vankúšikov ako hodinový tréning.

© Profimedia

Obhrýzanie nechtov v detstve je zdraviu prospešné

Kanadskí vedci skúmali 1000 detí vo veku od päť do deväť rokov, respektíve sa zamerali na ich zlozvyky. O niekoľko rokov neskôr vykonali testy na rôzne druhy alergií a výsledky dopadli vskutku prekvapivo.

Ukázalo sa, že deti, ktoré si v skorom veku obhrýzali nechty, mali v dospelosti silnejší imunitný systém ako tie ostatné. Neboli náchylné na astmu a ich všeobecné alergické reakcie boli výrazne slabšie alebo žiadne. Vedci to pripisujú baktériám, ktoré sa zo špinavých rúk počas hryzenia nechtov dostávajú do tela a učia ho, ako sa voči nim brániť.

© Profimedia

Krvný tlak niektorým ľuďom v prítomnosti lekára stúpa

Až 20 percent celkovej ľudskej populácie diagnózu zvanú „syndróm bieleho plášťa“. Tento syndróm sa prejavuje podvedomým strachom z doktorov, ktorý vrcholí stúpaním krvného tlaku. Nie vždy je to viditeľné na prvý pohľad.

V mnohých prípadoch to ľudia sami netušia a navonok pôsobia pokojne a vyrovnane. S týmto syndrómom sa ženy stretávajú častejšie ako muži, najmä v prvých týždňoch tehotenstva.

© Profimedia

Ťukes na pozdrav je bezpečnejší ako potrasenie rukou

Dotyk pästí na pozdrav, alebo aj takzvaný ťukes, je zo zdravotného hľadiska bezpečnejší ako potrasenie rukou. Táto klasika je síce hojne využívaná, no nie všetci vedia, že je toto gesto rodený prenášač baktérií. Potrasenie rukou obojstranne prenáša až o 40 percent viac baktérií, nehovoriac o tom, že jeden nikdy nevie, kde všade tá neumytá ruka predtým bola.

© Profimedia

Pizza na raňajky je zdravšia ako müsli

Najprv je treba uviesť na pravú mieru, čo si pod pojmom müsli vlastne predstaviť. Určite nehovoríme o čistých ovsených vločkách, ktoré si pripravíte doma a dochutíte ich napríklad bobuľovým ovocím. Reč je o müsli mixoch predávaných v obchode, ktoré okrem obilnín obsahujú ešte aj tonu cukru a iných nezdravých aditív.

Známa americká výživová poradkyňa Chelsey Amer tvrdí, že aj pizza je omnoho lepšia raňajková alternatíva ako tieto cereálie. Obsahuje karbohydráty, tuky aj proteíny, ktoré síce nie sú toho najzdravšieho charakteru, no nasýtia nás na dlhšiu dobu. K tomu, samozrejme, dodáva, že tlačiť pizzu na dennej báze nie je to najzdravšie, no to isté platí aj o spomínaných müsli mixoch.

© Profimedia


Reagujte!
Grr Grr
5
Grr
Fuuj Fuuj
7
Fuuj
Fňuk Fňuk
7
Fňuk
Jeej Jeej
33
Jeej
Uups Uups
5
Uups
Haha Haha
18
Haha
Woow Woow
175
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Hojdačky na hranici medzi USA a Mexikom získali dizajnové ocenenie

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME