Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 15.11.2024
sk
Leopold
cz
Leopold

Na 21. augusta pripadlo výročie vzniku 50. štátu Spojených štátov amerických. Americké teritórium Havaj sa stalo plnohodnotným členom únie v roku 1959 a predstavuje (zatiaľ) najnovší prírastok medzi štátmi USA.

Tropický Havaj nepochybne patrí medzi tie lokality, ktorých obraz si dokáže v hlave vytvoriť každý. Modrý oceán, krásne lesy, obyvatelia v dobrej nálade a nekonečná pohoda. Tento exotický raj však nie sú len pekné pláže a pestrofarebné košele.

shutterstock

Niekoľko izolovaných ostrovčekov uprostred Pacifiku toho ponúka nečakane veľa – na svoje si určite prídu milovníci prírody, dejepisu a jedinečného folklóru. Havaj taktiež zohral (a stále zohráva) dôležitú úlohu v histórii športu, hudby a filmu. Toto je niekoľko pútavých faktov o Havaji, ktoré by si mal poznať:

• Havajské ostrovy tvorí reťaz 137 ostrovov. Najväčšie z nich sú Hawaiʻi, Maui, Oʻahu, Kauaʻi, Molokaʻi, Lānaʻi, Niʻihau a Kahoʻolawe. Vynikajú rozmanitosťou prírody – pár kilometrov od seba tam nájdeme pláže, džungle, púšť, zasnežené hory, unikátnu flóru a faunu. Rovnako pestré je obyvateľstvo – milión a pol obyvateľov pozostáva z pôvodných Polynézanov aj imigrantov z mnohých ázijských, európskych štátov a USA.

• Havaj je ôsmy najmenší štát USA, ale nemusí to tak zostať! Každoročne sa totiž jeho územie zväčšuje bez toho, aby jeho obyvatelia museli čo i len prstom pohnúť. Súčasťou havajských ostrovov je Kilauea, najväčšia aktívna sopka na svete, ktorá neustále chrlí do mora lávu, čím rozširuje pevninu, a tým pádom rozlohu štátu.

profimedia

• Anglický kapitán James Cook, ktorý na Havaji zahynul, je považovaný za prvého Európana, ktorý vstúpil na Havajské ostrovy. V 19. storočí Havaj zaznamenal prílev imigrantov z Európy a z Ázie, ktorí v roku 1893 zvrhli domorodého kráľa. Bola vyhlásená republika, anektovaná USA v roku 1899.

• V priebehu 19. a začiatkom 20. storočia slúžili Havajské ostrovy Američanom ako významný oporný bod pre mocenskú expanziu do Pacifiku. Prístav Pearl Harbor na ostrove Oahu sa 7. decembra 1941 stal terčom prekvapivého japonského útoku, čo viedlo k vstupu Spojených štátov do druhej svetovej vojny. Pearl Harbor dnes hostí hlavné veliteľstvo americkej tichomorskej flotily.

profimedia

• Havajčania sú na jedinečnú krásu svojich ostrovov právom hrdí a robia všetko pre to, aby ju zachovali. Z toho dôvodu na Havaji platí zákaz používania reklamných bilboardov, ktoré by narúšali prírodnú scenériu. Havaj sa stal zároveň prvým štátom USA, ktorý celoplošne zakázal používanie plastových tašiek.

• Obyvatelia Havaja sú známi svojou priateľskosťou. Pri stretnutí si nepodávajú ruky, ale uprednostnia vrúcne objatie. Tradičné kvetinové náhrdelníky lei zohrávajú v miestnom folklóre významnú úlohu. Sú vnímané ako symbol mieru a priateľstva. Považuje sa za veľmi neslušné ich odmietnuť alebo si ich dávať dole v prítomnosti osoby, ktorá ťa ním obdarovala.

• Maličký Havaj má významné miesto vo svetovej hudbe. Jednej noci v roku 1988 zavolal muzikant Israel Kamakawiwoʻole do hudobného štúdia s tým, že má super nápad. Štúdio mu vyhovelo aj v takomto neobvyklom čase a po pätnásťminútovej návšteve vznikla dnes legendárna nahrávka Over the Rainbow. Ikonickým hudobným nástrojom Havajčanov je obľúbené ukulele.

• Rajská nádhera Havajských ostrov predstavuje výborné kulisy pre filmárov. Na Havaji sa natáčali svetoznáme filmy ako Jurský park, Avatar, Tropická búrka, Bod zlomu, Šesť dní, sedem nocí, 50x a stále po prvý raz. Havaj neobišli ani tvorcovia seriálov Hawaiʻi Five-O (kto by to bol čakal?), Magnum, P.I. a Nezvestní.

• Jeden z najobľúbenejších športov slnečných pláží vznikol na Havaji – surfovanie. Surfing má v skutočnosti históriu dlhú niekoľko storočí, keďže pôvodné obyvateľstvo sa zdolávaniu vĺn venovalo už dávno pred príchodom Európanov. Do kontinentálnych USA a následne zvyšku sveta sa surfovanie rozšírilo v 20. storočí.

shutterstock

• Na niektorom z Havajských ostrovov sa narodili mnohé populárne osobnosti. Patrí medzi ne napríklad exprezident USA Barack Obama, spevák Bruno Mars, herci Jason Momoa a Timothy Olyphant, speváčka Nicole Scherzinger a herečka Nicole Kidman.

• Pred príchodom kresťanských misionárov Havajčania nepoužívali žiadnu abecedu a všetky poznatky si odovzdávali ústne. Misionármi vytvorená abeceda má len 12 znakov a dva symboly modifikujúce výslovnosť slabiky. V havajčine sa môžeme stretnúť s krásnymi slovami ako Humuhumunukunukuapuaʿa, ktoré označuje istý druh ryby.

profimedia

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.