Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.12.2022
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

S Brazíliou sa spája jeden veľký paradox. Piata najväčšia krajina na svete rozlohou, šiesta počtom obyvateľstva, ktorá hraničí so všetkými juhoamerickými štátmi okrem Čile a Ekvádoru, sa môže sa pochváliť bezkonkurenčnou pestrosťou rastlín, živočíšstva aj ľudských kultúr. No predsa ju ročne navštívi len toľko turistov, čo samotný Berlín.

Prečo je to tak? Brazília zrejme dopláca na svoju polohu „od ruky“, keďže sa nachádza ďaleko od klasických turistických hotspotov, ako sú napríklad Európa + Stredomorie či východná Ázia. Brazília toho dokáže turistovi ponúknuť fakt veľa a je úplne unikátna v mnohých ohľadoch:

Rozmanité obyvateľstvo

Brazília je vo svete vnímaná ako krajina s úžasnou ľudskou rozmanitosťou, čo je úplne zaslúžený prívlastok. V krajine sa hovorí 180 jazykmi a obyvateľstvo pozostáva z pestrých etnických skupín. Takmer polovica obyvateľov nesie označenie pardo, čiže miešanec.

Od roku 1908 začali do krajiny prúdiť imigranti z Japonska. Dnes vďaka tomu nájdeme v Brazílii najpočetnejšiu zahraničnú komunitu Japoncov, ktorú tvorí až 1,5 milióna brazílskych Japoncov. Brazílskym Japoncom svet vďačí za bojové umenie brazílske jiu-jitsu alebo fantastickú repliku japonského chrámu zo 14. storočia, ktorá sa nachádza v São Paulo.

shutterstock

V minulosti bola Brazília jedným z najväčších dovozcov čiernych otrokov z Afriky. Dnes v krajine žije asi jeden milión černochov. Podobne ako v USA, aj v Brazílii je táto temná minulosť veľmi citlivou témou. Otroctvo bolo v krajine zrušené až v roku 1888 a stále predstavuje pomerne čerstvú ranu.

shutterstock

Asi najbizarnejšiu etnickú skupinu v Brazílii predstavujú takzvaní Confederados. Ide o potomkov obyvateľov americkej Konfederácie, ktorí po porážke v občianskej vojne ušli do zahraničia. Niekoľko tisícok amerických južanov dodnes organizuje festivaly oslavujúce Konfederáciu a udržiava staré zvyky. V roku 1875 táto komunita dokonca založila vlastné mesto Americana.

Tí sa jednoducho vedia baviť!

Brazílčania sa radi bavia. To je fakt. Asi najlepšie to môžeme vidieť v prípade legendárneho karnevalu v Rio de Janeiro. Najväčší karneval sveta každoročne privíta asi dva milióny ľudí, ktorí s nadšením sledujú pestrofarebné vozy prechádzajúce ulicami. Pestrofarebná paráda slúži primárne na prezentáciu miestnych škôl samby.

shutterstock

Za zmienku určite stoja brazílske novoročné oslavy. Rituály, spojené s týmto sviatkom, vychádzajú prevažne z náboženstva kandomble, ktoré v sebe spája tradície kresťanstva a západoafrické zvyky. Počas novoročných osláv preto Brazílčania zvyknú na hladinu mora vypúšťať malé člnky s darmi, ktoré im majú zaručiť šťastie v novom roku. Duchovnú očistu zasa sľubuje oblečenie bielej farby na Nový rok, čo je ďalšia tradícia vychádzajúca z kandomble.

Odvrátená stránka

Brazília nie je len nikdy nekončiaci festival a krajina má aj svoju odvrátenú stránku. Vo veľkých mestách sa vytvárajú extrémne chudobné štvrte, takzvané favely, v ktorom prekvitajú asi všetky formy zločinu, hriechov a nerestí. Favely sa zároveň stali vyhľadávanou atrakciou pre extrémne bohatých turistov (hlavne zo zahraničia), ktorí v pohľade na spoločenské dno nachádzajú zvrátené potešenie.

profimedia

Brazílska Fortaleza sa v roku 2005 stala dejiskom bankovej lúpeže, ktorá bola niekoľko rokov považovaná za najväčší zločin svojej kategórie. Páchateľom sa podarilo vykopať tunel pod bankou, preniknúť do sejfu a ukradnúť odtiaľ päť kontajnerov s bankovkami o celkovej hmotnosti 3,5 tony.

Ukradli hotovosť v hodnote okolo 160 miliónov realov, čo pri vtedajšom kurze predstavovalo 71,6 milióna amerických dolárov. Polícii sa podarilo zadržať len časť z páchateľov a zaistiť len zlomok ukradnutých peňazí.

Rozmanitá príroda

Brazília nie je nesmierne rozmanitá len svojím ľudským obyvateľstvom, ale je aj krajinou s najväčšou mierou biodiverzity. Nájdeme tam púšte, savany, pralesy aj hory, v ktorých vedci dokázali objaviť 103 870 druhov zvierat a 43 020 druhov rastlín. Brazília je tiež domovom siedmich prírodných pamiatok zo zoznamu UNESCO.

profimedia

Azda najväčším prírodným zázrakom Brazílie je 6400 kilometrov dlhá Amazonka, ktorá je druhou najdlhšou riekou na svete. Povodie tejto rieky je obklopené amazonským dažďovým pralesom, ktorý je vďaka svojej rozlohe 5,5 milióna štvorcových kilometrov nazývaný tiež „pľúcami sveta“. Fascinujúci a nebezpečný prales obýva až 10 % zo všetkých známych živočíšnych druhov, medzi inými napríklad pirane, jaguáre alebo jedovaté hady.

Ľudia z lesa

Husté lesy Brazílie sú fascinujúce nielen vďaka svojmu prírodnému bohatstvu. Sú taktiež domovom mnohých domorodých kmeňov, ktorých životný štýl sa v priebehu storočí zmenil len málo alebo vôbec. Asi dve tisícky rôznych kmeňov a národov, obývajúcich prevažne husté lesy Amazónie, predstavujú aj pri počte 800-tisíc osôb len 0,43 % obyvateľov Brazílie.

profimedia

Pôvodní obyvatelia si starostlivo chránia svoju jedinečnú kultúru, zvyky a jazyky. Je neuveriteľné, že v pralese sa ešte aj dnes ukrýva asi stovka rôznych skupín, ktoré nikdy neprišli do kontaktu s vonkajším svetom. Prevažne ide o lovcov a zberačov, využívajúcich jednoduché nástroje. Žiaľ, populácia domorodcov je ohrozovaná zásahmi do Amazonského pralesa, súvisiacimi s ťažbou dreva a rozširovaním poľnohospodárskej pôdy.

Miesta, ktoré musíš vidieť!

Hoci São Paulo je najväčšie mesto v Brazílii a Rio de Janeiro asi to svetovo najznámejšie, titul hlavného mesta nesie Brazília. Toto mesto bolo vybudované „na mieru“ a svoju rolu plní od roku 1960. Brazílčania tak naplnili záväzok z ústavy z roku 1891, ktorý hovoril, že hlavné mesto by malo byť presunuté z Ria bližšie ku geografickému stredu krajiny. Brazília vyrástla uprostred divočiny len za tri roky.

shutterstock

Niečo, čo je neodmysliteľne spojené s brazílskou kultúrou, sú pláže. V bohatej ponuke nádherných piesočnatých pláží by sa človek aj stratil. Našťastie dnes existuje mnoho služieb, ktoré nám pomôžu zorientovať sa. Podľa Trip Advisoru je Baia de Sancho najlepšou plážou nielen v Brazílii, ale dokonca na celom svete!


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť