Po úspechu predošlých článkov o zaujímavých faktoch z rôznych jazykov sme si pre teba na dnes pripravili ďalší jazykový článok, no tentoraz sa pikošky budú týkať len angličtiny, cudzieho jazyka, ktorý sme mali na škole asi všetci. Poznáš aj ty nejaké zaujímavosti z hodín angličtiny? Napíš nám ich do komentárov.
1. 1000 najpoužívanejších anglických slov tvorí až 90 % bežného jazyka. Takže ti stačí asi 1000 slov, aby si pochopil 90 % textu alebo rozhovoru.
2. Vlastné mená Jessica, Miranda a Olivia vymyslel samotný veľký William Shakespeare. Okrem toho vymyslel aj slovné spojenie kill with kindness a ďalších približne 1700 slov.
3. Každá jedna nepárna číslovka v anglickom jazyku obsahuje písmeno E – one, three, five, seven, nine, eleven, thirteen, fifteen…
4. Najčastejšie používaným písmenom v anglickom jazyku je E (tak trochu sa to dalo vytušiť aj z predchádzajúceho faktu). V priemere každé ôsme písmeno je E.
5. 80 % všetkých informácií na internete je práve v angličtine a tých zvyšných 20 % je rozdelených medzi všetky ostatné jazyky sveta.
6. V 16. storočí boli do anglických slov pridané písmená, ktoré sa dnes väčšinou ani nevyslovujú, len preto, aby sa podobali na ich grécke a latinské náprotivky – zo slova iland sa stal island (ostrov), dout sa zmenil na doubt (pochyba), rime na rhyme (rým). Na Shakespearovom epitafe je dokonca napísané frend namiesto friend (priateľ), keďže bol pochovaný ešte predtým, než k týmto zmenám došlo.
7. V angličtine si všetci vykáme. Anglický výraz thou, ktorý je archaický, sa rovnal nášmu zámenu ty a bol úplne nahradený zámenom you.
8. Keď už sme pri slove orange, čo bolo skôr? Orange ako pomaranč alebo ako oranžová? Nuž, orange bol najskôr iba pomaranč, toto slovo totiž pochádza zo španielčiny a oranžovú Angličania kedysi nazývali červeno-žltou.
9. Do anglickej slovnej zásoby pribudne nové slovo každé 2 hodiny. A za rok je to takmer 40 000 nových slov!
10. Slovo girl v súčasnej angličtine znamená dievča, no kedysi označovalo jednoducho dieťa či nedospelého jedinca, bez ohľadu na pohlavie.
11. Najkomplikovanejším jazykolamom v angličtine je veta sixth sick sheik’s sixth sheep’s sick. Darí sa ti ju vysloviť nahlas bez toho, aby sa ti zaplietol jazyk?
12. Pôvodne sa motýľ po anglicky nazýval flutterby a nie butterfly. A ten starý názov dáva aj viac zmysel, keďže motýle poletujú okolo (to flutter by) a rozhodne sa nepodobajú na lietajúce maslá (butter fly).
13. Najstarším dodnes používaným anglickým slovom je town (mesto).
14. Najviac anglických slov sa štatisticky začína na písmeno S.
15. Jedným z najuniverzálnejších anglických slov je slovo set, ktoré môže mať až 464 definícií.
16. Pangram je veta alebo úsek textu, ktorá obsahuje všetky písmená abecedy a v angličtine je ich hneď niekoľko, napríklad The quick brown fox jumps over the lazy dog.
17. Pomenovania druhov živého dobytka sú germánskeho pôvodu (napr. cow, sheep, chicken), ale ich mäsá sú pomenovania francúzskeho pôvodu (beef, mutton, poultry), pretože sedliaci, ktorí zvieratá chovali, boli anglosaského pôvodu, a tí, ktorí ich jedli, boli francúzski aristokrati.
18. Najčastejšie vyskytujúcim sa podstatným menom je time a najčastejším prídavným menom good.
Zaujímavosti z ďalších svetových jazykov nájdeš tu.
Zdroj: grammarly.com, bloomsbury-international.com, lingoda.com, factretriever.com, wikipedia.org, kickassfacts.com