Zaujímavosti z kórejčiny, ktoré nepoznáš a iste ťa prekvapia 

Čo majú spoločné Kórea a MacGyverov švajčiarsky nožík?

Zdroj: ArtCaveManiac / EMEFKA

Po niekoľkomesačnom putovaní na jazykovej mape Európy, sa teraz na chvíľu presunieme do Ázie. Konkrétne až na najvzdialenejší kút Ázie, na Kórejský polostrov. Mnohí z nás sa s kórejským jazykom stretli len pri moderných elektronických výdobytkoch a pesničke Gangnam style. Kórejčina je krásny jazyk, ktorý má nespočetne veľa zaujímavostí. A my sa na pár z nich teraz spolu pozrieme.        

1. Počul si už niekedy kórejské slovo bosintang? Asi nie, však? Je to psia polievka. Bohužiaľ, ešte aj dnes také niečo existuje. A väčšina Kórejcov ju nenazýva bosintang, ale ľudovo meongmeongtang, doslova hav hav polievka. 

2. Na rozdiel od japonského a čínskeho písma, kórejské písmo je veľmi jednoduché. Európania, ktorí sa učia kórejčinu, tvrdia, že nie je zložitejšie než azbuka.  

https://unsplash.com/photos/eVa2FK83K6w

3. Po kórejsky sa sopka doslova povie ohňová hora a ľadovec je v preklade ľadová hora. 

4. Na kórejský jazyk mala veľký vplyv čínština, a preto je až 60% kórejských slov čínskeho pôvodu. Len 35% slov je čisto kórejského pôvodu. A tých posledných 5% tvoria slová z iných jazykov.  

5. V minulosti písali Kórejčania v riadku, zhora dole a sprava doľava. V súčasnosti píšu do stĺpcov, zľava doprava a zhora dole.

https://unsplash.com/photos/SahEnZR5Ni8

6. Kórejské písmo vymyslel v 15. storočí panovník Sedžong Veľký. Zložité čínske znaky nahradilo nové jednoduché písmo. Inšpiráciu pre tvary jednotlivých znakov nového kórejského písma mal údajne čerpať z tvarov ľudského jazyka pri ich vyslovovaní. 

7. No iná, pravdepodobne japonská alebo čínska teória tvrdí, že tvary nových znakov kórejskej abecedy napadli Sedžongovi Veľkému na toalete pri prezeraní ornamentov na kachličkách, ktorými bola jeho toaleta obložená.  

https://unsplash.com/photos/71Nyug5IzZU

8. V Kórei sa používajú dva rôzne spôsoby počítania čísiel. Prvý, pôvodný počtový systém, využíva čísla len do 99 a používa sa pri vyjadrovaní veku, hodín či pri počítaní malých čísiel. Druhý systém je čínsky a používa sa pri rátaní minút, rátaní vzdialenosti, peňazí, pri dátumoch a väčších číslach.   

9. Kórejský polostrov je už niekoľko desaťročí politicky rozdelený na severnú a južnú časť. Táto skutočnosť mala vplyv aj na kórejský jazyk. Dnes majú jazyky juhu a severu skutočne veľké rozdiely v slovnej zásobe, výslovnosti a gramatických pravidlách.    

https://unsplash.com/photos/EEA4vhzs_Fg

10. Keď po 2. svetovej vojne dorazil Santa Claus aj sem, mali Kórejčania problém s jeho tradičným smiechom ho-ho-ho. V kórejskom jazyku sú totiž samohlásky O a A považované za ženské. Kórejčanky si zakryjú ústa a smejú sa ho-ho-ho, muži nie. Santov smiech musel byť pozmenený na heo-heo-heo, pretože len hlásky U a EO sú mužské. 

https://unsplash.com/photos/SahEnZR5Ni8

11. Podobne je to aj so zvukomalebným čľup. Ak do vody skočí žena, jej zvuk čľupnutia je pongdang. Ak do vody skočí muž, jeho zvuk je pungdeong. 

12. Soul je hlavné mesto Južnej Kórey. A Soul je v doslovom preklade Hlavné mesto.

13. MacGyver, aj u nás známy seriál, mal hlavného protagonistu, ktorý pri sebe vždy nosil švajčiarsky nožík. A tento fakt sa v juhokórejskej republike zakorenil tak hlboko, že aj dnes švajčiarskemu nožíku nikto nepovie inak ako maekgaibeo-kal – MacGyverov nôž. 

https://unsplash.com/photos/skgWuVDkCEA

Ak ťa tento článok zaujal, prečítaj si aj naše ďalšie zaujímavosti z cudzích jazykov.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
18
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
27
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Jednoduché spôsoby, ktorými si zlepšíš kondičku, a to ani nevyžadujú hodiny v posilke

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME