Malta je malý stredomorský ostrov, na ktorý sa často zabúda. Mnohí si možno myslia, že Malta je len gréckym alebo talianskym územím. A pritom je to samostatná republika s vlastnou históriou a zaujímavým jazykom. Maltčina je skutočne jedinečným jazykom… Prečo je to tak, sa dozvieš v našom článku.
1. Maltčina je úradným jazykom Malty, malého ostrovného štátu v Stredozemnom mori.
2. Maltčinu ovláda približne 400 000 ľudí.
3. Malta sa 1. mája 2004 spolu so Slovenskom, Českom a ďalšími siedmimi štátmi stala členom Európskej únie, a preto je maltčina aj úradným jazykom EÚ.
4. Maltčina je semitský jazyk. To znamená, že maltčina patrí do rovnakej jazykovej rodiny ako arabčina alebo hebrejčina.
5. Maltčina je semitský jazyk, považovaný z lingvistického a historického hľadiska za nárečie arabčiny.
6. Maltčina je jediný semitský jazyk, ktorý sa zapisuje latinkou.
7. Vďaka geografickej blízkosti je maltčina veľmi ovplyvnená taliančinou, konkrétne sicílskym nárečím.
8. Po taliančine mala na maltský jazyk v poslednom storočí veľký vplyv aj angličtina.
9. Približne 55 % slov je v maltčine semitského pôvodu, približne 35 % je románskeho (talianskeho) pôvodu a malá časť anglického a iného pôvodu.
10. Výrazy označujúce základné a konkrétne pojmy sú väčšinou arabského pôvodu (napr. mara – žena, tifel – dieťa, dar – dom), novšie a abstraktné slová sú talianskeho, resp. sicílskeho a anglického pôvodu (skola – škola, teatru – divadlo, strajk – štrajk).
11. Maltčina znie podobne ako staroveká feničtina. Feničtina je mŕtvy jazyk, ktorým sa rozprávalo na území dnešného Libanonu, Izraelu a Sýrie. Feničtina vymrela v 1. storočí p. n. l. a plnila úlohu medzinárodného obchodného jazyka v Stredomorí.
12. Jazykovedci predpokladajú, že to boli práve Feničania, ktorí priniesli jazyk na Maltu okolo roku 750 p. n. l.
Ak ťa zaujal tento článok, ďalšie podobné lingvistické články nájdeš TU