Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada

Turečtina patrí medzi tie jazyky, ktoré si už pravdepodobne počul na dovolenke, ale nepoznáš z neho ani jedno jediné slovo. Ak nevieš ani len pozdraviť či poďakovať, bolo by dobré to napraviť. Nie vždy a všade ti totiž vystačí angličtina.

A keďže sa so znalosťou každého nového jazyka otvára kompletne nový svet, poďme sa teraz pozrieť do jazykového sveta Orhana Pamuka, Istanbulu a jednej z krajín na dvoch kontinentoch.

1. Medzi pôvodom turecké slová, ktoré nájdeme dnes v slovenčine, patria napríklad slová ako káva, jogurt, paša, kebab, kajak, pilaf, kaviár, kiosk, sorbet a diván 

2. Turecký jazyk patrí do rodiny turkických jazykov, kam patrí aj azerbajdžančina, gagauzština, turkménčina, kirgizština, kazaština a ďalšie stredoázijské jazyky. Turci, Azerbajdžania, Kirgizi, Gagauzi, Kazachovia, Turkméni, Uzbeci a ďalší si preto rozumejú asi tak ako my s ostatnými slovanskými národmi.  

3. Aj slovo tulipán sa k nám dostalo z turečtiny. Pôvodné turecké slovo tülbent však kedysi neoznačovalo tulipán, ale turban, ktorý Turci nosievali na hlave a jeho forma pripomínala práve kvet tulipánu.   

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/amazing-white-tulip-flowers-blooming-field-1468347758

4. Turecké slovo çıkmak má mnoho rôznych prekladov, medzi ktoré patrí ísť von, opustiť, odísť, chodiť, šplhať sa, minúť, zvýšiť a ďalších 51 významov. 

5. Turečtina používa od roku 1928 latinku. Predtým Turci písali arabským písmom. 

6. V angličtine je moriak turkey, rovnako ako Turecko, len sa píše veľkým T. Po turecky sa moriak volá hindi, v preklade z Indie. V Indii sa moriak nazýva peru. V portugalčine je moriak tiež peru. V arabčine je moriak grécke kurča. V gréčtine je moriak francúzske kurča. Vo francúzštine je moriak indické kurča. A pritom moriak pôvodne nepochádza ani z jednej z týchto krajín, ale zo Severnej Ameriky.  

https://www.shutterstock.com/it/image-illustration/planet-earth-detailed-exaggerated-relief-night-1439886311

7. Turecké slová tuvalet, ayakyolu, memişhane, apteshane, kenef, hela, yüznumara a kademhane znamenajú všetky jedno a to isté – záchod. 

8. Turečtina je aglutinačný jazyk, čo znamená, že slová sa skladajú ako lego. Napríklad slovo evlerinizden znamená z vašich domov, kde jednotlivé časti sú ev (dom) ler (množné číslo) + iniz (váš) den (predložka z/zo). 

9. Zlatá rybka, goldfish, pez dorado, золотая рыбка, Goldfisch, zlatna ribica, atď. V mnohých jazykoch sa karas striebristý chovaný v domácom akváriu ľudovo nazýva zlatá rybka. Ale v turečtine nie. Zlatá rybka je po turecky v preklade doslova japonská rybka. 

10. Turečtina sa radikálne zmenila počas posledných 100 rokov. Jazykovedci chceli turečtinu očistiť od cudzích prvkov. Pred rokom 1932 malo len 35 % až 40 % slov turecký pôvod, ostatné slová pochádzali z arabčiny alebo perzštiny. Tieto slová boli nahradené a dnes má turečtina takmer 80 % slov s tureckých pôvodom.  

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/turkish-language-concept-cute-child-girl-1188236098

Ďalšie zaujímavosti z cudzích jazykov nájdeš tu. 


Ako hodnotíš tento článok?

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť