Zaujímavosti z tureckého jazyka, ktoré ťa určite zaujmú a rozosmejú

10 zaujímavostí, ktoré ti rozšíria obzory.

Zdroj: ArtCaveManiac / EMEFKA

Turečtina patrí medzi tie jazyky, ktoré si už pravdepodobne počul na dovolenke, ale nepoznáš z neho ani jedno jediné slovo. Ak nevieš ani len pozdraviť či poďakovať, bolo by dobré to napraviť. Nie vždy a všade ti totiž vystačí angličtina.

A keďže sa so znalosťou každého nového jazyka otvára kompletne nový svet, poďme sa teraz pozrieť do jazykového sveta Orhana Pamuka, Istanbulu a jednej z krajín na dvoch kontinentoch.

1. Medzi pôvodom turecké slová, ktoré nájdeme dnes v slovenčine, patria napríklad slová ako káva, jogurt, paša, kebab, kajak, pilaf, kaviár, kiosk, sorbet a diván 

2. Turecký jazyk patrí do rodiny turkických jazykov, kam patrí aj azerbajdžančina, gagauzština, turkménčina, kirgizština, kazaština a ďalšie stredoázijské jazyky. Turci, Azerbajdžania, Kirgizi, Gagauzi, Kazachovia, Turkméni, Uzbeci a ďalší si preto rozumejú asi tak ako my s ostatnými slovanskými národmi.  

3. Aj slovo tulipán sa k nám dostalo z turečtiny. Pôvodné turecké slovo tülbent však kedysi neoznačovalo tulipán, ale turban, ktorý Turci nosievali na hlave a jeho forma pripomínala práve kvet tulipánu.   

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/amazing-white-tulip-flowers-blooming-field-1468347758

4. Turecké slovo çıkmak má mnoho rôznych prekladov, medzi ktoré patrí ísť von, opustiť, odísť, chodiť, šplhať sa, minúť, zvýšiť a ďalších 51 významov. 

5. Turečtina používa od roku 1928 latinku. Predtým Turci písali arabským písmom. 

6. V angličtine je moriak turkey, rovnako ako Turecko, len sa píše veľkým T. Po turecky sa moriak volá hindi, v preklade z Indie. V Indii sa moriak nazýva peru. V portugalčine je moriak tiež peru. V arabčine je moriak grécke kurča. V gréčtine je moriak francúzske kurča. Vo francúzštine je moriak indické kurča. A pritom moriak pôvodne nepochádza ani z jednej z týchto krajín, ale zo Severnej Ameriky.  

https://www.shutterstock.com/it/image-illustration/planet-earth-detailed-exaggerated-relief-night-1439886311

7. Turecké slová tuvalet, ayakyolu, memişhane, apteshane, kenef, hela, yüznumara a kademhane znamenajú všetky jedno a to isté – záchod. 

8. Turečtina je aglutinačný jazyk, čo znamená, že slová sa skladajú ako lego. Napríklad slovo evlerinizden znamená z vašich domov, kde jednotlivé časti sú ev (dom) ler (množné číslo) + iniz (váš) den (predložka z/zo). 

9. Zlatá rybka, goldfish, pez dorado, золотая рыбка, Goldfisch, zlatna ribica, atď. V mnohých jazykoch sa karas striebristý chovaný v domácom akváriu ľudovo nazýva zlatá rybka. Ale v turečtine nie. Zlatá rybka je po turecky v preklade doslova japonská rybka. 

10. Turečtina sa radikálne zmenila počas posledných 100 rokov. Jazykovedci chceli turečtinu očistiť od cudzích prvkov. Pred rokom 1932 malo len 35 % až 40 % slov turecký pôvod, ostatné slová pochádzali z arabčiny alebo perzštiny. Tieto slová boli nahradené a dnes má turečtina takmer 80 % slov s tureckých pôvodom.  

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/turkish-language-concept-cute-child-girl-1188236098

Ďalšie zaujímavosti z cudzích jazykov nájdeš tu. 

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
24
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
20
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Roztomilý psík dokáže na hlave a ňufáku udržať akýkoľvek predmet. Jeho fotky ti spríjemnia deň


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME