Nevieš si predstaviť svoj pohodový víkend bez filmov a troch balíkov tej kukuričnej pochutiny? Odkladáš si poctivo z každej výplaty, aby si mohol v deň premiéry posadiť svoj Netflixácky zadok na červený trón miestnej kinosály? Kým si pozrieš ďalší film, prečítaj si týchto osem faktov zo sveta kinosál a uvidíš, koľko vecí ťa prekvapí.
Vedel si, že…
…červené sedačky v kinách majú svoj význam?
Rozmýšľal si niekedy nad tým, prečo je väčšina kinosál taká neoriginálna, že svojim sedačkám a opone dopraje nekompromisne len červenú farbu? Nech je odpoveď akákoľvek, už nemusíš, pretože ti ponúkame rovno dve vysvetlenia.
Po prvé, ide takpovediac o poklonu Talianskej opere, ktorá bola stáročia kultúrnym centrom operných vystúpení. V typických talianskych operách dominovala práve červená a zlatá farba.
Po druhé, červená je jediná farba, ktorú prestávame vnímať už pri zníženom osvetlení. To znamená, že už pri stlmených svetlách vnímame v kinosále žiadúcu tmu. Samozrejme, že existujú aj kinosály, ktoré namiesto červenej zvolili inú farbu, napríklad modrú. Mimochodom, opery vo Francúzsku zvykli kombinovať práve modrú a zlatú farbu. Náhoda? Nie.
…vďaka štupľom do uší sa môžeš hlbšie ponoriť do deja?
Už sa ti stalo, že si si v kine sadol zrovna tak šťastne, že za tebou sedela partia chipsožrútov, pred tebou čerstvo zamilovaný párik a niekde tam v miestnosti zrejme aj skupinka krátkozrakých s jednou dobrou dušou, ktorá im celý film čítala titulky nahlas?
Tieto cudzie elementy ti zasahovali do deja, a preto ti pár dôležitých detailov filmu uniklo. Avšak, existuje spôsob, ako odstrániť tieto rušivé vplyvy. Stačí si so sebou priniesť štuple do uší. Tie sú dosť silné na to, aby eliminovali nechcené zvuky, ale nie dosť silné na to, aby odstránili celú zvukovú stopu filmu. Perfectly balanced!
A okrem toho majú štuple aj ochrannú funkciu. American Research Hearing Foundation uviedla, že filmy sú častou príčinou predčasného oslabenia sluchu. Bezpečnú hranicu – 85 decibelov prekonáva v niektorých momentoch väčšina filmov vrátane rozprávok.
…najčastejšími dňami filmových premiér sú štvrtky?
Štatistiky hovoria, že najväčšia návštevnosť kín je v piatok a cez víkend. Prečo teda bývajú premiéry vo štvrtky? Práve preto. Recenzie ľudí, ktorí idú na premiérové premietanie, poslúžia ako parádne lákadlo pre tých, čo si chystajú plány na piatkový večer či víkend.
…najväčší obnos peňazí nie je z predaja lístkov?
Všetci predsa vieme, ktoré povolanie najlepšie vynáša… predavači popcornu im však šliapu na päty. Kinosály obdržia väčšiu sumu peňazí za popcorn a všetky alternatívne pochutiny, ktoré predávajú za prestrelené ceny.
Hoci oficiálne nie je zakázané priniesť si so sebou vlastné jedlo, väčšinou sa to netoleruje. Ale ako sa hovorí: čo oči nevidia, to srdce nebolí… vezmi si to do ruksaku.
…rozmery najväčšieho plátna v kine sú 34,6 m x 26,8 m?
Asi by sme všetci tipovali, že takéto plátno by mohlo mať USA. Omyl, je to Čína. Touto parádou sa pýši od roku 2015. Vyrobené bolo však v Južnej Kórei. Tá si doma nechala o čosi menšie 31,4 m x 13 m. Najväčšie plátno trvalo skonštruovať takmer mesiac.
…v najväčšej kinosále sa usadí 1 150 ľudí?
Dôležitá informácia pre milovníkov filmov so sociálnou fóbiou! Kinosále s najväčšou kapacitou Astor Theatre v Melbourne (Austrália) by ste sa mali vyhnúť. Pôvodne bola kapacita Astor Theatre ešte o 550 miest vyššia, ale po renovácii, ktorá zvýšila pohodlie a vybavenosť, sála zredukovala počet miest.
…v niektorých kinosálach sú umiestnené kamery?
Pre prípad, že by niektoré páriky zašli priďaleko alebo by sa v dave stretlo veľa protichodných názorov alebo by niekomu zišlo na um, že si osvojí cudzí majetok. Skrátka, kamery v kinosálach slúžia ako prevencia proti nežiadúcim aktivitám.
…popcornová tradícia začala počas druhej svetovej vojny?
V polovici minulého storočia neboli sladkosti tak ľahko dostupné, preto kiná začali ponúkať inú – lacnejšiu alternatívu – popcorn. Postupne si ľudia však toto popcornovo filmové spojenie tak zafixovali, že sa z toho stala tradícia, ktorá pretrváva dodnes.