15 zaujímavých faktov zo sveta, ktoré ti vyrazia dych a naučia ťa čosi nové

Vedel si, ako vyzerá snímka z angiogramu profesionálneho jojistu?

Zdroj: Koláž EMEFKA

Zaujímavých faktov nikdy nie je dosť a aby ste o niekoľko rokov z tohto sveta mohli odísť s pocitom, že ste z neho videli naozaj maximum, tak jednoznačne musíte vidieť a vedieť aj o týchto faktoch, ktoré sme si pre vás pripravili dnes.

1. Toto je jediná hnedá panda na celom svete, no jej unikátne sfarbenie jej spočiatku prinieslo viac škody ako úžitku. Rodičia ju opustili, pretože práve vďaka jej zaujímavému kožúšku pravdepodobne nespoznali, že ide o ich potomka, a tak sa musela hnedá panda pretĺkať životom, ako len vedela.

Našťastie ju po dvoch mesiacoch objavili vedci z Číny a teraz je slávna. Dali jej meno Qizai, dostala vlastný park, ochranku a špeciálne jedlo vyrobené z bambusu.

2. Na konci filmu It z roku 2017 nechal Burger King odkaz svojej červeno-žltej konkurencii. Totiž, ako sa skončia titulky, sa na obrazovke zobrazí veta: „The moral is: Never trust a clown“, čo v preklade do slovenčiny znamená, že ponaučenie z celého filmu je: „Nikdy never klaunovi“. Je to vtipný, no na druhej strane, veľmi okatý útok na ich najväčšieho súpera vo svete fastfoodov – McDonald’s.

3. Fotografia Winstona Churchilla na päťlibrovej bankovke nie je práve vydarená a na prvý pohľad by sa zdalo, že zosnulý britský politik nemal v ten deň práve dobrú náladu. Toto zdanie nie je tak celkom mimo. Hoci možno nemal zlý deň vo všeobecnosti, no vo chvíli, ako sa postavil pred objektív, bol poriadne namosúrený. Fotograf mu totiž pred tým, ako ho odfotografoval, zobral jeho cigaru.

https://pixabay.com/sk/photos/p%C3%A4%C5%A5-librov%C3%A9-bankovky-v-hotovosti-1775779/

4. Havrany zbožňujú ťahať ostatné zvieratá za chvost. Niektorí vedci si myslia, že je to ich spôsob odlákania pozornosti – potiahnu iné zviera za chvost, to sa rozruší, a kým si uvedomí, čo sa vlastne deje, havran je už dávno preč aj s ukradnutým jedlom. Ale sú tu aj vedci, ktorí sú presvedčení o tom, že ich to ťahanie za chvost proste len baví.

5. Značka Nike chcela jednu zo svojich kolekcií pomenovať Aztec, avšak zamestnanci zistili, že šťastie im neprialo, a tento názov pre svoju kolekciu im už vyfúkla konkurencia – Adidas. Dali preto svojej novej kolekcii obuvi názov Cortéz – po španielskom mužovi, ktorý zničil celú ríšu Aztékov.

Nike Cortez

6. V Nepále sa každoročne opakuje festival, ktorý trvá päť dní a oslavuje všetkých psov za ich priateľstvo a lojalitu. Počas osláv ľudia zdobia svojich psov kvetmi, svetielkami, maľujú na nich kriedou (som si istá, že chlpáče sú z toho celé bez seba…) a núkajú im pamlsky tej najvyššej kvality.

7. Mona Lisa v minulosti vyzerala inak ako dnes. Kedže sa maľba vystavuje v múzeu a teda neustále čelí dennému svetlu, farby na obraze vybledli. Existuje kópia Mony Lisy, ktorá vznikla v tom istom čase ako originál. A jej autorom bol jeden z Da Vinciho študentov. Táto kópia bola uložená v špeciálnej krypte. Na obrázku môžete teda vidieť ten diametrálny rozdiel.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mona_Lisa

8. Písal sa rok 1991, keď Sergei Krikalev odletel na misiu do vesmíru ako občan Sovietskeho zväzu. Keď sa však opäť vrátil na zem, už ním nebol. Medzičasom, čo sa nachádzal mimo našej planéty, sa totiž Sovietsky zväz rozpadol a sformovalo sa Rusko. Zmenila sa vláda, prezident a dokonca aj meno jeho rodného mesta bolo po jeho návrate už celkom iné.

9. Výskumy ukazujú, že existujú len štyri typy opitých ľudí – Hemingway, Mary Poppins, bláznivý profesor a Hyde. Hemingway je ten, ktorý sa môže ožrať ako delová guľa, a vôbec to na ňom nevidno – nespráva sa inak, dokonca aj sem-tam artikuluje a nebyť lesklých očí, ani by ste nepovedali, že je opitý.

Človek, ktorý po niekoľkých pohárikoch prechádza do stavu radosti a bezhraničnej eufórie, spadá do kategórie Mary Poppins. Pokiaľ si za normálnych okolností introvert, no alkohol z teba zrazu robí najukecanejšieho človeka v miestnosti, potom môžeš hrdo prehlásiť, že si bláznivý profesor. No a Hyde je ten, pri ktorom na povrch vyplávajú všetky jeho agresívne sklony vždy, keď si vypije. Ktorý z nich si ty?

https://pixabay.com/sk/photos/alkohol-f%C4%BEa%C5%A1a-st%C3%B4l-sklo-n%C3%A1poj-889831/

10. V roku 2013 archeológovia v Turecku objavili pravdepodobne celkom prvé meme na svete. Mozaika z Antakye, ktorá bola zhruba dvesto rokov stará, zobrazovala muža, ležiaceho pri chlebe a víne, a text nad ním hlásal dôležité posolstvo: „Buď šťastný a ži svoj život naplno.“ Dalo by sa povedať, že to bola akási obdoba nášho „keep calm and…“ meme.

11. Ľavá strana človeka sa považuje za tú atraktívnejšiu. Množstvo umelcov preto kreslí postavy práve z ľavej strany – vraj tak dokážu zachytiť osobu a jej výraz lepšie. Toto tvrdenie je aj vedecky dokázané, a teda je naozaj pravda, že ľavá strana našej tváre odráža emócie viac, ako tá pravá.

https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C3%ADvka_s_perlou

12. Pablo Picasso nosil svoju zbraň neustále pri sebe. Bola plná slepých nábojov a jeden z nich sa ušiel každému, kto sa ho odvážil opýtať, čo jeho maľby vlastne znamenajú.

13. Väčšinu strašidelných zvukov, ktoré počujeme v hororových filmoch, vydáva hudobný nástroj, v angličtine prezývaný „waterphone“. To, čím všetkým dokáže počastovať naše ušné bubienky, si môžete pozrieť v tomto videu.

14. Na to, aké sú hady ohybné, majú až prekvapivo veľa kostí. Je ich vyše 400, no celá ich kostra je uspôsobená tak, aby sa mohli „vlniť“.

15. A na záver jedna zaujímavá snímka z angiogramu, ktorá jasne ukazuje poškodené cievy v ukazováku profesionálneho jojistu (áno, to je človek, ktorý sa hrá s jojom za peniaze).

Angiogram showing damaged/decreased vascular tissue in the index finger of a yo-yo master from Damnthatsinteresting


Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
9
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Viete, prečo sa superhrdinovia spoločne stretli v Starej Tržnici?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME