Zaujímavosti zo života ľavákov. Sú výnimočnejší ako praváci?

Prekvapivé fakty, o ktorých si možno ani nevedel…

Zhruba 10% ľudí na tomto svete sú ľaváci. Dlhé stáročia boli takíto ľudia ,,utláčaní“ a v niektorých kultúrach označovaní ako tí, čo sú pod vplyvom diabla. Ľavorukých ľudí nútili do preúčania na pravú ruku, čo malo neraz dopad na psychickú pohodu a vznik rôznych porúch. Ľaváci majú totiž vysoké riziko vzniku schizofrénie, dyslexie, poruchy pozornosti či hyperaktivity. No dnes už to je našťastie celkom iné a existujú dôkazy, že ľaváci majú oproti pravákom aj nejaké tie výhody. Či sú výnimočnejší? To necháme na teba! Tak ako nie je každá žena rovnaká, ani každý ľavák dokonale nespadá do týchto faktov.

Lepší športovci

Týka sa to hlavne kolektívneho športu, ktorý sa ,,riadi“ stereotypom pravej ruky. Každý, kto je ľavák a športuje, určite zažil to, že brankár nemá ani poňatia, kam lopta bude smerovať od ľavorukého/ ľavonohého hráča. Taktiež majú výhodu aj v boxe, šerme či tenise.

Kreativita

Viaceré výskumy dokázali, že ľavoruký človek je oveľa viac kreatívnejší a len tak srší nápadmi.

Spracovanie informácií

Ľaváci vedia rýchlejšie spracovávať informácie zapojením oboch hemisfér mozgu v porovnaní s pravákmi. Majú rýchlejšie reakcie v počítačových hrách a aj v športe.

memehub.sk (https://upload.emefka.sk/posts/new/img1/90/39/89039.jpg)

Naučia sa skôr šoférovať

Aj keď sú autá vyrábané skôr pre pravorukých, ľaváci nemajú problém naučiť sa šoférovať. Podľa prieskumov AA Driving School London (ktorá patrí medzi najstaršie motoristické organizácie a má viac ako 15 miliónov členov) sa ukázalo, že  57% ľavorukých ľudí spraví test na prvýkrát v porovnaní so 46% pravákmi.

Multitasking

Predstav si ženu a dokonca ľaváčku. Tá stihne za deň to, čo ty ani za týždeň. Keďže vedia lepšie spracovať informácie, vedia sa rýchlejšie rozhodnúť, lepšie vyhodnocovať a tak im nič nebráni v tom, robiť viac vecí naraz. Pretože to stíhajú.

Potápanie

K tomu, aby sme sa ponorili na čo najdlhšie sa potrebujeme pripraviť. Ľaváci sa vedia rýchlejšie aklimatizovať na dané podmienky pod hladinou.

Deň ľavákov

13. august je Deň ľavákov. O jeden sviatok navyše, o jeden dôvod viac na oslavu.

good.is (https://assets.goodstatic.com/s3/magazine/assets/548790/original/lefty-life.jpg=s1200x1200)

Problém nastáva pri strihaní nožnicami a aj pri hraní na gitare. Otvárač konzerv nie je tvoj veľký kamarát a to ani počítačová myška. Golfové palice si nemusíš vôbec požičiavať. Škoda času. A tiež ti istú dobu trvá, zapnúť si napríklad zips na nohaviciach. Pri hraní playka sa môžeš aspoň vyhovoriť, pretože aj joystick je skôr pre pravákov a samozrejme, vždy do niekoho drgáš. Či na obede, alebo v lavici…s tým sa musíš naučiť žiť.

tenor.com (https://media1.tenor.com/images/c55560630bf9944c26de2fe1e241da3c/tenor.gif?itemid=9564869)

Rýchlejšie písanie

Na štandardnej klávesnici sa pravou rukou zadáva okolo 450 slov, zatiaľ čo ľavou rukou to je cca 3400 slov.

Lepšia pamäť

Ľaváci majú lepšiu pamäť, ba čo viac, aj keď len pochádzaš z ľavorukej rodiny, máš toto privilégium.

Astronauti

Okolo 25% astronautov sú ľaváci, čo je v porovnaní s celosvetovým percentom ľavákov predsa len dosť vysoké číslo.

Hudba

Ľavorukí lepšie cítia rytmus. A keďže sa ľahšie učia, ani hudobný nástroj im nerobí problémy.

quoteideas.com (http://quotesideas.com/wp-content/uploads/2015/07/kpzV355.jpg)

Genetika

Za ľaváctvo nie je zodpovedná len genetika, výskumy ukázali, že aj stres v tehotenstve a počas pôrodu v tom vedia zohrať istú rolu. Aj keď sú obaja rodičia ľaváci, neznamená to stopercentnú istotu, že dieťa bude ľavák. Napríklad pri identických dvojčatách, ak je jedno z detí ľavák, na 76% bude aj to druhé dvojča ľavoruké. Ženy, ktoré rodia po 40-tke, majú o 30% väčšiu pravdepodobnosť, že sa im narodí dieťa, ktoré bude písať ľavou rukou.

Prezident USA

Sedem z posledných dvanástich prezidentov USA boli ľaváci.

Menej zarábajú

Podľa harvardskej štúdie zarábajú v priemere o 10% menej ako praváci.

Smrť

Celosvetové štatistiky hovoria, že až 2500 ľavákov ročne zomrie, pretože používajú nástroje vyrobené pre pravákov. 10% z nich zahynie vo vozidle a až 30% umrie pri používaní nevhodného športového náradia.

theoddyseyonline.com (https://s3.scoopwhoop.com/dan/leftie/8.gif)

Hemisféry mozgu

U ľavákov nie je až tak dominantná pravá hemisféra. U pravákov je dominantnejšia ľavá a u ľavákov tiež, zhruba u 70% z nich. Takže len 30% ľavákov má dominantnú tú pravú časť alebo aj oboje rovnako, čo je veľmi zriedkavý úkaz.

Ľaváctvo vo svete

V arabskej kultúre musela byť po celý čas jedenia ľavá ruka ukrytá, čo je aj dodnes v niektorých púštnych častiach nutnosťou. (Je to špinavá ruka, ktorá často slúži na utretie sa po vykonaní potreby.) V Indonézií a Indii je neslušné jesť ľavou rukou. Inuiti (Eskimáci) verili, že každý ľavák je čarodejník. Rimania priväzovali ľavú ruku chlapcom, čo vstupovali do légie, aby sa tak naučili používať len pravú ruku a japonský muž mohol dokonca opustiť svoju ženu, keď zistil, že nepíše pravou rukou.

funnyjunk.com (http://www.funnyjunk.com/funny_pictures/3752725/Left+handed+problems/138#138)

Poruchy

Ľaváci majú vyššie sklony k nedobrovoľnému kopaniu a šklbaniu nôh či rúk počas noci. Zažívajú častejšie prejavy posttraumatickej stresovej poruchy napríklad po sledovaní hororu. S najvyššou pravdepodobnosťou to má čo-to dočinenia s odlišným spracovaním vnemov a teda aj strachu či hrôzy.

Skús si to napísať ľavou rukou

Najdlhšie anglické slovo, ktoré sa na klávesnici píše ľavou rukou je „tesseradecades“.

Zdroj: sarcasm.co, wikipedia.org, time.com
Titulná fotka: youaresopretty.com

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
7
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
28
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
6
Haha
Woow Woow
74
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ako vyzerá chlastanie v každom štádiu tvojho života


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME