Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Tá vôbec najrýchlejšia horská dráha na svete sa volá Do-Dodonpa a nachádza sa v Japonsku, konkrétne v zábavnom parku Fuji-Q Highland. Dá sa povedať, že je skutočne pre tých najodvážnejších. Možno si myslíš, že máš nervy zo železa a bez problémov by si sa na zdolanie tejto dráhy podujal.

Ako ale píše aj portál Unilad, toto rozhodnutie už mnohí návštevníci oľutovali. Jazda na horskej dráhe je síce dlhá len necelú minútu, ale dôležité je podotknúť, že v určitom bode prebieha rýchlosťou 180 kilometrov za hodinu.

Do-Dodonpa at Fuji-Q Highland in Japan features the world's fastest acceleration of any roller coaster reaching a speed…

Posted by Theme Park Review on Tuesday, August 17, 2021

Dolámané kosti

Horská dráha bola otvorená v roku 2001 a stala sa vyhľadávanou atrakciou. Lenže pre mnohých ľudí je jej súčasná 180 kilometrová rýchlosť až príliš extrémna. Začali sa totiž množiť prípady, keď návštevníci počas jazdy utrpeli naozaj veľmi vážne zranenia. Najčastejšie išlo o zlomeniny chrbta či krku.

Zaujímavé ale je, že tieto prípady sa začali výraznejšie objavovať len v nedávnej dobe. Dôvodom je podľa všetkého fakt, že v čase otvorenia mala dráha rýchlosť 172 kilometrov za hodinu, na 180 kilometrov ju zvýšili len pred štyrmi rokmi. Prevádzkovatelia teda dráhu uzavreli. Podľa profesora Naoja Mijasatoa môže za nehody príliš náhla akcelerácia dráhy na maximálnu rýchlosť (za dve sekundy vystúpi na maximálnych 180 kilometrov za hodinu).

Shutterstock

Na vrchole dráhy je rýchlosť trikrát väčšia než sila zemskej gravitácie. „Pokiaľ človek nedokáže tomuto zrýchleniu odolávať, môže sa zraniť,“ uviedol Mijasato. Dodal tiež, že problémom môže byť aj nesprávna poloha, v ktorej návštevníci sedia.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť