Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 19.6.2024
sk
Alfréd
cz
Leoš, Leo

Vzťahy sú veľmi častou a obľúbenou témou, pretože na dennom poriadku tešia či trápia snáď každého z nás. Aj keď si to možno nechceme priznať, vzťahy nás dosť ovplyvňujú a niektoré situácie nie je vôbec jednoduché znášať.

Obrátili sme sa preto na odborníčku v tejto oblasti, a to konkrétne na vzťahovú poradkyňu Michalu Koniarovú, ktorá je členkou Medzinárodnej asociácie profesionálnych vzťahových koučov. Michala ti bude prostredníctvom našej stránky pravidelne prinášať vzťahové témy, ktoré ženy riešia v každodenných životoch, ale aj problémy, s ktorými sa často hanbia zdôveriť svojmu okoliu. Dnešný článok sa bude venovať varovným signálom, ktoré značia, že máš dočinenia s manipulatívnym mužom.

Michala Koniarová

Spoznala si niekoho nového. Je úžasný. Je úplne iný ako muži, s ktorými si doteraz mala tú česť. ON prejavuje emócie! Všetko sa deje rýchlo, nový muž nepotrebuje hodiny, aby odpísal na správu, nepotrebuje dni, aby ťa videl znova, a nepotrebuje týždne či mesiace, aby z jeho úst zaznelo MILUJEM ŤA.

Spočiatku sa to zdá byť ako sen, zvlášť ak si doteraz mala skôr opačnú skúsenosť a zažívala zo strany mužov rezervovaný prístup a vysoké hradby, za ktorými schovávali svoje city. Obzvlášť ti takáto zmena príde lákavá a neodolateľná, ak máš za sebou ťažký rozchod, ak ťa milovaný muž opustil, vymenil za inú, ak svoje roztrieštené sebavedomie skladáš z tisícich malých kúskov, na ktoré sa len nedávno rozbilo. A na tento lep pravdepodobne sadneš aj vtedy, ak je tvoj pripútavací vzorec úzkostlivý (pripútavacie vzorce rozoberieme v niektorom z ďalších článkov).

Shutterstock

V tomto článku ťa však chcem naučiť rozoznávať rozdiel medzi normálnym, zdravým prejavovaním lásky a tzv. „love bombingom“ alebo bombardovaním láskou, ktoré je veľmi závažným varovným signálom na začiatku toxických vzťahov s mužmi s narcistickými, majetníckymi a manipulatívnymi sklonmi.

Definícia

Bombardovanie láskou je správanie naplnené veľmi intenzívnymi gestami, činmi a slovami, ktoré poukazujú na mužovu náklonnosť, zamilovanosť a očarenie konkrétnou ženou. Cieľom tohto správania je presvedčiť ženu o tom, že práve sa začína niečo neopakovateľné, veľkolepé, vzbudiť v nej dojem, že je absolútne dokonalá, a odpratať z jej myslenia akúkoľvek pochybnosť o tom, že tento muž je jej osudová láska.

Základným problémom love bombingu nie je fakt, že prejavy sú odchýlené od normálu a že tej lásky je akosi priveľa, najväčším problémom a nebezpečenstvom je skutočný motív, ktorý sa za takýmto správaním schováva.

Účelom love bombingu je v čo najkratšom čase získať nad vybranou osobou moc, kontrolu, odviesť jej pozornosť od vlastných negatívnych stránok, minulosti, pravdy a postupne ju začať nenápadne, ale veľmi takticky manipulovať.

Shutterstock

Ako bude čas plynúť, náš Don Juan bude za svoju bezbrehú lásku postupne vyžadovať niečo neprimerané na oplátku, vzťah naberie patologickú dynamiku a v konečnom dôsledku, keď bude obeť odstavená od zdravého úsudku, keď bude odstrihnutá od priateľov, rodiny a nadobudne pocit, že jedine tento muž ju dokonale pozná a najlepšie vie, čo je pre ňu dobré, v tom momente sa predátor demaskuje, prílev lásky priškrtí a naplno začne využívať a najmä zneužívať benefity toxického vzťahu, ktorý stvoril.

Prejavy

Tu je prehľad základných prejavov a teda varovných signálov, na ktoré je potrebné si dávať hneď v úvode vzťahu, kým je ešte čas, pozor:

1. Veľkolepé romantické gestá, neprimerané dary.
2. Prehnané skladanie komplimentov a pripisovanie ti zásluh aj na tom, na čom si sa nijako nepodieľala.
3. Veľmi intenzívna a iniciatívna komunikácia – časté a dlhé textovanie, množstvo telefonátov, komentovanie na sociálnych sieťach…
4. Extrémne rýchle prejavovanie citov (Milujem ťa! Ako som doteraz mohol žiť bez teba? Si moja spriaznená duša, môj osud…).
5. Neustále vyžadovanie pozornosti.

Shutterstock

6. Rýchly záujem o nejakú formu záväzku – zmena statusu na Facebooku, spoločné bývanie, zásnuby, časté rozprávanie o svadbe, rodine, budúcnosti…
7. Rýchla snaha o kontakt s tvojimi deťmi a neprirodzené prejavy lásky voči nim.
8. Nerešpektovanie tvojich hraníc (Snáď sa predo mnou nehanbíš? Mne môžeš povedať/ukázať všetko.)
9. Nesúhlas s programom a trávením tvojho voľného času inak ako v jeho prítomnosti.
10. Nekritický obdiv a schopnosť vždy povedať to, čo chceš práve počuť.
11. Znevažovanie bývalých priateliek a neustále vyzdvihovanie tvojich kvalít.
12. Vytváranie pocitu, že ON je tvoja spása, že ťa zachránil.

Čo robiť?

Pokiaľ na začiatku vzťahu deteguješ takéto správanie, je nevyhnutné tomu venovať pozornosť a nenechať sa zaslepene vtiahnuť do vzťahu, z ktorého cesta von môže trvať pokojne aj roky. Ak si nie si istá, či si natrafila naozaj na narcisa, alebo len konečne zažívaš niečo pekné a kontrastné oproti tvojmu poslednému vzťahu, komunikuj.

Rozprávaj sa s kamarátkou, zdôver sa mame, sestre a ak máš vo svojom okolí mužov, s ktorými ti nerobí problém to rozobrať, opýtaj sa ich tiež na názor. A pokiaľ ti títo blízki ľudia, ktorých rešpektuješ a ktorí ťa poznajú, naznačia, že tu niečo smrdí, rozhodne to neignoruj.

Shutterstock

Vašu komunikáciu nemusíš hneď drasticky preťať, ale začni sa správať ostražito a urob si nejaký test.

Vráť mu prehnane drahý darček, neopätuj jeho city okamžite s rovnakou intenzitou, naplánuj si víkend s rodinou alebo priateľmi bez neho, utlm komunikáciu a navrhni, či by ste mohli pokračovať o čosi pomalšie. Pokiaľ nešlo o toxické bombardovanie, muž nebude mať problém s tvojimi návrhmi a správaním a stiahne trochu nohu z plynu.

Ak ale bude mať jeho reakcia charakter citového vydierania, ľutovania sa či presviedčania ťa o tom, ako veľmi sa mýliš, rozhodne si svoj odstup udrž. Šanca, že si sa zrazila so živým exemplárom romantického bombardéra, je viac než vysoká.


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.