Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Zázrak alebo nezmysel? Ľudia na TikToku tvrdia, že ti šalátový odvar pomôže zaspať

Čo na to hovorí veda?


Nespavosť je častý problém a možno s ňou na pravidelnej báze bojuješ aj ty sám. „Dnes pôjdem skoro spať,“ povieš si, lebo zajtra musíš byť na nohách už o šiestej ráno, a keď sa zase do tretej zabudneš na internete, nevzkriesi ťa ani kofeín. O desiatej sa teda, možno trochu neochotne, presunieš do postele, zavrieš oči a… a nič. Dve hodiny zízaš do plafóna a únava nikde.

Existuje hneď niekoľko receptov starých materí, ktoré by ti v tejto situácii mohli pomôcť, no nie vždy sa tak stane. Od teplého mlieka až po kamilkový čaj, kto večer nevie oka zažmúriť, skúšal už pravdepodobne všetky. No čo tak odvar zo šalátových listov? Mohol by byť práve ten magickou substanciou, ktorá ti pomôže zaspať? Podľa ľudí na TikToku áno.

TikTokeri odvar zo šalátu ospevujú

Jedným z tých, ktorí sa odhodlali recept skúsiť, bol aj Elliott Norris, ktorý na sociálnej sieti vystupuje ako @callmebelly. Vo virálnom videu prezradil, že sa mu väčšinou podarí zaspať až okolo tretej či štvrtej ráno. Malú pomoc by teda vrelo uvítal. V jeden večer si teda skúsil zaliať šalátové listy vriacou vodou, nechal 15 minút lúhovať, vytiahol ich a vodu vypil.

Prešlo 20 minút a úplne mi oťaželi viečka,“ hovorí 26-ročný muž, ktorému sa v ten deň napokon podarilo zaspať o niekoľko hodín skôr, ako býva zvykom. Podľa jeho slov teda odvar zo šalátových listov má čo-to do seba, no čo na celú kauzu hovorí veda?

Denník Food Science Biotechnology v roku 2017 publikoval štúdiu, ktorá výsledok Norrisovho experimentu potvrdzuje. Vedcom sa podarilo zistiť, že určité výťažky z listovej zeleniny, a to najmä rímskeho šalátu, naozaj do určitej miery predĺžili spánok ako taký. Táto štúdia sa však testovala len na hlodavcoch.

Pomôže ti odvar zo šalátových listov zaspať?
Shutterstock

Funguje to aj na ľudí?

Nuž, túto otázku musíme posunúť do pléna, keďže vedecká komunita doposiaľ neprišla s odpoveďou. Hoci sa píše 21. storočie a vedci pod chvíľou skúmajú bizarnosti od výmyslu sveta, vplyv šalátovej vody na spánok človeka ešte nikto neriešil. To neznamená, že to nefunguje… len to zatiaľ ešte nikto oficiálne nedokázal.


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.