Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.5.2025
sk
Hermína
cz
Radoslav, Radoslava

Zbalíš si veci do krabice a vyvedie ťa ochranka. Američania odpovedali, či dostať padáka u nich naozaj vyzerá tak, ako vo filmoch

Znázorňujú filmy realitu alebo je realita inšpirovaná filmami?


Vďaka obrovskému množstvu filmov Made in USA, ktorým sme odmalička vystavení, sa chtiac-nechtiac dozvedáme o mnohých špecifikách americkej kultúry. Vieme, že v americkom futbale existuje nejaký quarterback, aj keď nevieme, čo vlastne robí. Vieme, že Deň nezávislosti sprevádzajú obrovské oslavy, a taktiež vieme, že takmer každý americký vodič jazdí na automatike. Vďaka filmom si utvárame obraz aj o tom, ako to môže vyzerať, keď Američan dostane v práci padáka.

Vyhadzov v americkom filme

Tú scénu sme videli už všetci. Hrdina je predvolaný do kancelárie nadriadeného, kde sa dozvie, že vo firme končí. Možno je to následok chyby, ktorej sa dopustil, možno je to len výsledok „znižovania stavov“, ktoré má zvýrazniť, aký je náš hrdina smoliar.

Po tejto zdrvujúcej správe hrdina dostane pár minút na to, aby si zbalil svoje veci. Do kartónovej krabice si zbalí pár osobných predmetov ako hrnček, fotku blízkych osôb, rastlinku v črepe a nejakú trápnu akoževtipnú dekoráciu. Následne ho z budovy vyvedie ochranka.

Nakoľko je táto scéna z amerických filmov realistická? Naozaj to takto prebieha, keď niekto v USA dostane padáka?

V skupine na Facebooku Američania odpovedali, či dostať padáka v ich krajine naozaj vyzerá ako v hollywoodskych filmoch.

Svedectvo z prvej ruky

Táto otázka vŕtala v hlave jednej z členiek facebookovej skupiny Dull Men’s Club. „Nesúdim – som fascinovaná. Tá dráma! Tá tragická krabica! Prosím, povedzte, naozaj sa to deje?“ znela otázka od Heather. Prítomní Američania veľmi ochotne reagovali. Krátka odpoveď znie – áno.

Viacerí Američania potvrdili, že v amerických firmách sa vyhadzuje presne tak, ako vo filmoch. Niektorí si tým sami prešli. Jedna pani uviedla, že jej manžel bol vyhodený takýmto štýlom po tom, čo firme venoval vyše 40 rokov svojho života.

„Neviem, nikdy som nepracoval v kancelárii. Remeselníkov odchod je s opaskom na náradie a s jeho náradím,“ objasnil Američan, ako to chodí v odvetviach s manuálnou prácou. „Zabudol si na to, že cestou odkopávaš všetky rárohy pred sebou a buď si mrmleš, alebo nadávaš na nadriadeného,“ doplnil ho druhý.

Jednotlivé pracoviská sa v detailoch odlišujú. V niektorých prípadoch vyhodeného pracovníka vyvedie von zamestnanec HR oddelenia. Úplne hrozne znejú zážitky niektorých ľudí, ktorí uviedli, že možnosť zbaliť si veci dokonca ani nedostali. Spravil to za nich niekto iný a niekedy dokonca až po niekoľkých dňoch.

V skupine na Facebooku Američania odpovedali, či dostať padáka v ich krajine naozaj vyzerá ako v hollywoodskych filmoch.
Shutterstock

Prečo je to tak?

V USA je rozšírený pracovný pomer „at will“, čo znamená, že zamestnanec môže kedykoľvek odísť z práce a zároveň ho zamestnávateľ môže kedykoľvek vyraziť. V prípade, že človek príde o prácu, môže až 18 mesiacov čerpať z pracovného poistenia, ktoré je však veľmi skromné a rozhodne sa naň neoplatí spoliehať. Väčšina zamestnávateľov pri prepúšťaní, našťastie, dá prepustenému niekoľko mesačných výplat ako odstupné. Jednotlivé štáty v USA majú vlastné zákonníky práce, čiže podmienky sa môžu líšiť.

V mnohých prípadoch je úplne pochopiteľné, ak čerstvo vyhodenému človeku nedovolia vrátiť sa k jeho pracovnému počítaču či k citlivým dokumentom. Pokiaľ ide o niekoho v odvetviach, ako sú finančné inštitúcie, nahnevaný exzamestnanec by mohol ako pomstu vykonať niečo veľmi srandovné.

V skupine na Facebooku Američania odpovedali, či dostať padáka v ich krajine naozaj vyzerá ako v hollywoodskych filmoch.
Shutterstock

Ako je to v iných štátoch?

V rámci dobre rozbehnutej debaty sa objavili aj komentáre opisujúce, ako to funguje v iných krajinách. Kanaďania uviedli, že u nich to prebieha veľmi podobne ako v USA. Ľudia zo Škandinávie, Holandska, Veľkej Británie, Austrálie a Nového Zélandu zasa tvrdia, že dostať okamžitý vyhadzov je u nich takmer nemožné.

Určite si prečítaj:

Slovensko môže zaplaviť čínsky tovar. Významný ekonóm radí, ako z tejto situácie vyťažiť maximum

Vďaka diskusii Američania spoznali niečo, čo sa volá zamestnanecké práva: „Vo Švédsku zvyčajne dostaneme oznámenie o ukončení pracovného vzťahu tri mesiace vopred. To je dosť času na to, aby sme si domov pobrali svoje veci. Naše odbory sú príliš silné na to, aby niekto dostal padáka zo dňa na deň.“

HR pracovníčka z Nového Zélandu uviedla, že u nich je väčšina ľudí prepustená buď z dôvodu znižovania stavov, alebo slabého pracovného výkonu. V týchto prípadoch sú ľudia informovaní niekoľko mesiacov vopred. Okamžitá výpoveď je extrémne vzácna a instantného padáka dostane človek zväčša len pri hrubom prekročení pracovných pravidiel alebo dokonca porušení zákona.


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.