Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Zber kuchynského odpadu funguje, ale je drahý a zle nastavený

Vyzbieraný kuchynský odpad nie je kde spracovať, zrejme končí načierno na poliach alebo skládkach


Zber bio odpadu v niektorých miestach Slovenska perfektne funguje, no výsledok je nulový, pretože odpad končí v mikroplastoch, bez ďalšieho využitia na skládkach či poliach.

Prichádzajú negatívne ohlasy o vysokých nákladov či zápachu a vytekaní obsahu z odvetrávaných nádob. Vyplýva to z analýzy úspešnosti spracovania kuchynského biologického odpadu (KBO), ktorú si dal vypracovať Zväz odpadového priemyslu (ZOP). Len 11 opýtaných obcí uviedlo, že KBO vnímajú pozitívne, 23 obcí a miest uviedlo, že zber znižuje množstvo zmesového komunálneho odpadu.

Zväz ďalej uvádza, že zber KBO je veľmi nákladný a úspešnosť vytriedenia sa pohybovala okolo 12 percent, čo predstavuje 11 kg na obyvateľa. „Podľa analýzy je priemerná cena za jednu tonu vyzbieraného a spracovaného KBO až na úrovni 342 eur. Oslovené obce uviedli cenové rozpätie od 36 až do 1 338 eur za tonu. Len pre porovnanie, priemerná cena za zber a spracovanie jednej tony zmesového komunálneho odpadu je v súčasnosti na úrovni 65 – 75 eur za tonu,“ uviedol ZOP. Vysoké náklady môžu byť dôsledkom nedostatočnej frekvencie zberu KBO, nie sú schopní zabezpečiť frekvenciu podľa stanovených pravidiel Ministerstva životného prostredia.

Shutterstock

V praxi ešte horšie dopadla metodika ministerstva na používanie nádob a kompostovateľných vreciek. Problém vidia obce aj s ďalším využitím KBO, niektoré nevedia uviesť, kam odpad putuje, pretože zber vykonáva externá spoločnosť.

„Slovensko, zaviedlo novú povinnosť bez podrobnejšieho zmapovania kapacít na spracovanie kuchynského biologického odpadu. Namiesto riešenia dostupnej vzdialenosti jeho spracovania, riešilo menej podstatné otázky, ako napr. veľkosť a typizácia zberných nádob. Na túto skutočnosť upozornil Zväz odpadového priemyslu vo svojej Deklarácii,“ pripomenul Ján Chovanec, generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu.

Ďalej uviedol, že zber KBO je sám o sebe otázny aj z pohľadu dopadov na životné prostredie. Najsilnejší argument používaný pri rýchlom presadzovaní tejto legislatívnej úpravy, teda využitie výslednej zložky spracovania KBO v podobe digestátu alebo kompostu na vrátenie živín do pôdy, ostáva taktiež veľkým otáznikom.

Podľa Chovanca envirorezort nepochopil odkaz, ktorý mu „odpadári“ už roky posielajú. Zavádzanie nových spôsobov nakladania s odpadom do praxe musí ísť ruka v ruke s budovaním spracovateľských kapacít. Na ich vybudovanie treba dostatočný časový priestor, ale aj podporu zo strany štátu. Inak novo požadované spôsoby nakladania s odpadmi nenájdu rozumné uplatnenie. „Pýtame sa, či ministerstvo disponuje štatistikou, koľko je dostupných a certifikovaných zariadení na zhodnotenie KBO v jednotlivých regiónoch a či postačujú. Má ministerstvo k dispozícii analýzu, koľko z vyzbieraného kuchynského odpadu sa premenilo na certifikované hnojivo a koľko skončilo na skládke?“ pýta sa na záver Chovanec.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.