História je preplnená sériovými vrahmi. Niektorí z nich sa navonok javili ako bežní obyvatelia spoločnosti, ktorí v súkromí tajili najhrôzostrašnejšie tajomstvá, aké by si človek vedel vymyslieť. Iní sa zas potulovali po celých krajinách a zbierali jednu obeť za druhou. Väčšinou išlo o priemerne zarábajúcich a verejne exponovaných jedincov, čo spravodlivosti unikali presne z tohto dôvodu. Zopár z nich ale oplývalo viac než veľkým bohatstvom. Bohatí sérioví vrahovia skutočne existovali a možno existujú aj dnes.
Podaktorí k svojmu bohatstvu prišli až po tom, ako boli dolapení. Jestvuje ale zopár prípadov, keď sa vrah stal bohatým ešte predtým, než započal svoje krvilačné besnenie. Či títo vrahovia použili svoje bohatstvo na zjednodušenie procesu svojich vražedných chúťok alebo na sťaženie, je už individuálne.
V jednom z prípadov sa dokonca stalo, že vlády museli prijať rôzne nové zákony, aby zakázali sériovým vrahom zarábať na knihách a filmoch o nich. V niektorých prípadoch nemôžeme ani hovoriť o tom, že by išlo priamočiaro o sériových vrahov. Sú to politici, diktátori alebo králi čierneho trhu s drogami a inými nelegálnymi produktmi. Každopádne ide ale o ľudí, ktorí sú buď spájaní s vraždami, alebo sú oficiálne označovaní za sériových vrahov a za svojho života oplývali značným bohatstvom.
Robert Durst
Robert Durst bol veľkým americkým realitným maklérom, čo sa narodil do veľmi, veľmi bohatej rodiny založenej na realitách. Prevzal teda opraty impéria jeho otca Seymora Dursta a napriek viac než úspešnej kariére sa v roku 1982 stal terčom veľkej pozornosti. Prečo? Jeho manželka zmizla. Postupne sa ukázalo, že za jej zmiznutie a vraždu mohol on. Ešte k tomu sa objavovali ďalšie obvinenia, ako napríklad vražda jeho najlepšieho priateľa a veľmi blízkeho suseda.
Durst bol v roku 2021 odsúdený na doživotie vo väzení. Tri vraždy prebehli v značne brutálnom štýle a neskôr polícia odhalila, že Durst vlastní kopu nezákonných zbraní a nástrojov na rozkladanie tiel svojich obetí. Okrem toho využíval svoje bohatstvo na to, aby sa z obvinení vymanil. Bála sa ho vlastná rodina a eventuálne zomrel v roku 2022 vo veku 78 rokov.
Pablo Escobar
Takzvaný „kráľ kokaínu“ a najbohatší kriminálnik v histórii ľudstva. To a mnoho ďalších prezývok si za svoj život vyslúžil celým svetom známy Pablo Escobar. V dejinách nemáme asi známejšieho zločinca a vraha, ako je on. Svoje bohatstvo nahromadil cez obrovské obchody s drogami, ktoré mu počas jeho vrcholu priniesli také finančné zárobky, že bol istý čas pokladaný za jedného z 10 najbohatších ľudí na svete.
Na začiatku 90. rokov sa jeho majetok počítal v hodnote 30 miliárd dolárov. Jeho osoba sa nedá konkrétne kategorizovať medzi sériových vrahov, avšak stále bol zodpovedný za obrovský počet strát na životoch. Pripisujú sa mu teroristické útoky, ako napríklad odpálenie budovy DAS z roku 1989, pri ktorom prišlo o život 52 ľudí. V tom istom roku bol údajne zodpovedný za výbuch lietadla Avianca, pri ktorom prišlo o život 110 ľudí. Bohatí sérioví vrahovia by nad jeho majetkom mohli iba ticho žiarliť.
H. H. Holmes
Akí by to boli bohatí sérioví vrahovia, keby na zozname nebol H. H. Holmes? Pôvodným menom ide o Hermana Webstera Mudgeta. Jeden z prvých veľkých sériových vrahov, ktorí vo svojom besnení našli svoje dielo. Aktívne vraždil od roku 1891 až 1894, no za ten čas stihol narobiť viac škôd, než si bežný sériový vrah môže predstaviť. Okrem vrážd bol aj notorický kriminálnik. Krádež, švindľovanie, krádež koní, finančné klamstvá a tri podvodmi posplietané manželstvá. Na EMEFKA sme ti o jeho vyvádzaní už priniesli článok.
Ide o prvého riadneho amerického sériového vraha. Jeho najznámejším kúskom bolo, že v Chicagu postavil celý zámok, do ktorého naháňal svoje obete a postupne ich zabíjal. V „zámku“ sa nachádzal labyrint s nastraženými pascami, skrytými miestnosťami a inými výdobytkami, ktoré mu pomáhali pri vraždení. Zo svojich obetí vždy získal nejakú finančnú čiastku, a tak bolo namieste, že sa z neho eventuálne stal boháč. V roku 1896 ho popravili obesením.
Jack Unterweger
Johan Jack Unterweger bol rakúsky zločinec a sériový vrah, ktorý sa preslávil hlavne tým, že sa počas pobytu vo väzení stal slávnym spisovateľom. V roku 1976, ešte ako mladík, bol odsúdený na doživotie za uškrtenie 18-ročnej dievčiny. Vo väzení začal písať a za pár rokov sa z neho stal vychytený spisovateľ, za ktorého sa prezidentovi prihovárali známi spisovatelia. Prezident ale odmietol, keďže minimálny trest bol daný na 15 rokov. Unterweger si ho vysedel a za dobré správanie bol zas prepustený.
V roku 1990 bol Unterweger prepustený z väzenia a okamžite sa obul do svojej slávy. Dával jeden rozhovor za druhým, prednášal o sériových vrahoch a jeho bohatstvo rástlo. V ten istý rok ale Unterweger začal znova vraždiť. Zabíjal v Amerike, v Rakúsku a dokonca aj v Československu. Bohatí sérioví vrahovia prišli o jedného zo svojich v roku 1992, keď Unterweger spáchal samovraždu po tom, ako ho súd uznal vinným zo siedmich vrážd žien.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane