Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Ako vyzerá najmenšia policajná stanica či dom? A za koľko si ho môžeš prenajať? To sa dozvieš v tomto článku.

1. Najmenšie obývané mesto

Barrie Drummond. To je meno jediného obyvateľa mestečka Cass na Novom Zélande. Rozhodne však nie je taký osamelý, ako by sa mohlo zdať – keďže sa do tohto bohom zabudnutého mesta chodia radi pozerať turisti. Barrie im dal dokonca postaviť golfové ihrisko a bowling, aby sa zdržali dlhšie a robili mu spoločnosť.

http://www.stuff.co.nz/the-press/news/8025081/Cass-A-one-man-town

2. Najmenšia zbraň

Zbraň, ktorá nesie názov SwissMiniGun Miniature Revolver C1ST nie je síce veľká ani ako kľúč, no rozhodne sa tým nenechajte zmiasť. Aj napriek svojej veľkosti je stále schopná vystreliť guľku, ktorá poletí rýchlosťou až 270 m/h. Prvý prototyp uzrel svetlo sveta v roku 2005 a dnes si ju možno kúpiť za zhruba 5 500 eur. Na mnohých miestach je však držba tejto minizbrane zakázaná.

https://science.howstuffworks.com/smallest-gun-in-world1.html

3. Najmenšia jašterica

Sphaerodactylus ariasae je druh jašterice, ktorá si veľkosťou vybojovala medzi svojimi prvenstvo v drobnosti. Výskumníci sa s ňou po prvý raz stretli v roku 2001 a okamžite ju zaradili medzi ohrozené druhy. Možno ju nájsť v Národnom parku Jaragua, situovanom v Dominikánskej republike, no je veľmi ľahké si ju nevšimnúť, kedže meria zhruba 1,5 centimetra.

http://www.ssnakess.com/forums/varanid/98749-what-smallest-monitor-species.html

4. Najmenší park

Mill Ends Park v oregonskom Portlande nemá ani jeden meter štvorcový, takže ho pokojne môžeme nazvať tým najmenším parkom na zemi. Vytvoril ho redaktor Dick Fagan, ktorý z okna svojej kancelárie pozoroval, ako dalo mesto odstrániť pouličné osvetlenie, ktoré nikdy nenahradilo.

Nasadil tam teda nejaké kvety a voilá – park funguje už od roku 1948, kedy bol na Deň sv. Patricka oficiálne vyhlásený za park.

https://www.atlasobscura.com/articles/worlds-smallest-park-sign

5. Najmenšia policajná stanica

Najmenšia policajná stanica na svete sa nachádza vo floridskom meste Carrabelle. Keď sa pozorne pozriete, určite to uvidíte aj sami. Áno, presne tak – v podstate to nie je nič iné ako telefónna búdka. 

https://www.youtube.com/watch?v=hK0faY79jsc

6. Najmenšie väzenie

Väznica na ostrove Sark určite nie je pripravená na prívalovú vlnu kriminálnikov, no zato si vybojovala titul tej najmenšej na svete. Ostrov sa nachádza medzi Anglickom a Francúzskom a budova terajšieho väzenia pôvodne slúžila ako škola pre dievčatá. 

https://www.youtube.com/watch?v=rMNujA3ydP4

7. Najmenšie zásielky

Abbreviated WSPS je najmenší poštový servis na svete, ktorý pretransformuje vašu zásielku do miniatúrnej podoby, a tak ju odošle príjemcovi. Zakladateľkou spoločnosti je Lea Redmond a pod jej vedením funguje už od roku 2008. V ponuke je prepis listov z rôznych svetových jazykov a ako čerešničku na torte môžete poslať aj malú čokoládku či hračku.

https://nickjhp.wordpress.com/2013/12/13/the-worlds-smallest-postal-service/

8. Najmenší čajník

Najmenší čajník na svete váži len 1,4 gramu a je dielom zlatých ručičiek Wu Ruishen. Miniatúrna keramická nádoba bola zhotovená v roku 2007 a odvtedy precestovala už množstvo múzeí po celej Číne. 

http://yeinjee.com/asianpop/world-smallest-teapot/

9. Najmenší plyšový macko

Autorkou najmenšieho medvedíka na svete je Cheryl Moss z Južnej Afriky a jej drobná hračka nemá viac ako 4,5 milimetra. Dokonca sa zmestí aj na necht na prste! Cheryl ušila medvedíka ešte v roku 2006, pomenovala ho Tiny Ted a aktuálne si ho možno pozrieť v múzeu v Južnej Kórei.

https://sk.pinterest.com/pin/271975264967434448/?lp=true

10. Najmenší dom

Titulom najmenší domček na svete sa môže pýšiť toto zelené mobilné Airbnb ubytovanie, ktoré si možno prenajať v Bostone za 50 eur na noc. Domček je dielom umelca Jeffa W. Smitha, ktorý je ochotný ho dopraviť kamkoľvek (samozrejme, len s povolením majiteľov daného pozemku). Nájdete v ňom sporák aj toaletu, avšak žiadnu elektrinu.

https://www.realtor.com/news/unique-homes/smallest-house-in-the-world/

11. Najmenšie auto

Najmenšie auto, akému bola kedy povolená jazda po cestnej komunikácii, je Peel 50. Toto autíčko, ktoré sa začalo vyrábať v roku 1960, nemá ani 70 kilogramov a jeho cena sa dnes pohybuje nad hranicou 100-tisíc eur.

https://www.motor1.com/news/77827/the-smallest-car-in-the-world-isnt-all-that-cheap/

12. Najmenšie umelecké dielo

Aj napriek tomu, že Williard Wigan trpel dyslexiou a množstvom iných porúch učenia, sa v živote nestratil. V škole mu to síce nešlo, no keď ju opustil, učarovalo mu umenie a dnes má na konte už niekoľko diel, ktoré možno považovať za najmenšie na svete.

http://mentalfloss.com/article/22851/microscopic-artwork-willard-wigan

Zdroj: list25.com
Titulná fotka: pinterest.com


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.