Sobota 20.8.2022
sk
Anabela
cz
Bernard

Zdravotnícki záchranári pomáhali vo štvrtok pri 112 kolapsoch z tepla

Najviac prípadov bolo v Košickom kraji.


Zdravotnícki záchranári pomáhali vo štvrtok (4. 8.) pri 112 kolapsoch z tepla. Najviac prípadov bolo v Košickom kraji, kde ich zaznamenali 22, z toho išlo o 15 žien a sedem mužov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Dvadsať prípadov zaznamenali v Prešovskom kraji, nasleduje Trnavský (16), Trenčiansky (15), Žilinský (14), Bratislavský (13), Nitriansky (7) a Banskobystrický (5).

Medzi ošetrenými bolo 63 mužov, 47 žien a dve deti. Z celkového počtu ošetrených pacientov bolo 60 transportovaných do nemocnice. Najmladší ošetrený pacient mal 12 rokov, najstarší 91.

Zdravotnícki záchranári pomáhali vo štvrtok pri 112 kolapsoch z tepla
Shutterstock

Kolaps z tepla vzniká podľa Krčovej pri prehriatí organizmu a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, malátnosťou, bolesťami hlavy, závratmi. Môže sa pridať nevoľnosť až vracanie a tiež krátkodobá porucha vedomia.

K základnej prvej pomoci pri kolapse patrí podľa hovorkyne preniesť pacienta do chladnejšieho prostredia, aspoň do tieňa, a uložiť ho do ležiacej alebo pololežiacej polohy. „Pomáha ovlažovanie, prípadne ovievanie. Ľadová voda nie je vhodná, pacientovi podávame vlažnú vodu po malých dúškoch,“ priblížila. Ak sa stav nezlepšuje alebo pacient opakovane upadá do bezvedomia, odporúča kontaktovať linku 155.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť