Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin
Zdroj: ©Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

Že detské rozprávky nemôžu nikomu ublížiť? Omyl. Tieto animáky dostali zákaz vysielania

Patrí medzi ne aj tvoj obľúbený animák?

Kreslené či animované rozprávky milujú deti aj dospelí na celom svete. Nepotrebujeme pri nich byť celých 120 a viac v minút v strehu, aby nám náhodou neušla kľúčová veta, na základe ktorej sa podarí odhaliť zločinca. Sú to oddychové snímky, môžeš pri nich vypnúť vyčerpanú myseľ a len si užívať film.

Aj keď sa mnohé z animákov môžu zdať nevinné, občas posúvajú hranice až príliš ďaleko. Za zdanlivo neškodnými postavami, situáciami či scénami sa niekedy skrývajú oveľa hlbšie a znepokojujúcejšie myšlienky.

Deti si to s najväčšou pravdepodobnosťou ani nevšimnú, no pozornosť rodičov je oveľa prísnejšia. Násilie, pitie alkoholu, fajčenie, sexuálne motivované scény. Toto sú najčastejšie dôvody, pre ktoré muselo byť veľa populárnych kreslených filmov a seriálov cenzurovaných či dokonca úplne zakázaných. Tu je zoznam niekoľkých z nich aj s vysvetlením, prečo dostali neslávny ban.

SpongeBob

Animovaný seriál SpongeBob v šortkách je jednou z najobľúbenejších rozprávok, paradoxne, nie iba medzi deťmi. Príbeh sleduje dobrodružstvá špongie menom Bob a jeho priateľov v podmorskom meste Bikini Bottom. Séria SpongeBob in SquarePants vysielaná televíznou stanicou Nickelodeon vznikla v roku 1999 a dosiahla príjmy vyše jednej miliardy dolárov.

Napriek tomu, že seriál zožal mimoriadny úspech, nebol v skutočnosti taký neškodný, ako sa od rozprávky očakáva. Niektoré z epizód totiž vyvolali vlnu kontroverzie, ktorá viedla až k ich zákazu. Konkrétne napríklad epizóda 3. série Kôrovce stredného veku (Mid-Life Crustacean). V tejto časti SpongeBob, jeho priateľ Patrick a jeho šéf Mr. Krabs zažijú bláznivú noc, na konci ktorej sa vlámu do domu nejakej ženy a ukradnú jej spodnú bielizeň.

rozprávky, ktoré vo svete zakázali, SpongeBob
Profimedia

Epizódu 12. série s názvom Kwarantined Krab stiahli z dôvodu súvislosti so skutočnou pandémiou, s ktorou v tom čase svet bojoval. V tejto časti vystupuje zdravotný inšpektor, ktorý varuje zákazníkov reštaurácie Krusty Krab, že niekto z prítomných má tzv. „clam chrípku“, kvôli čomu musia ísť všetci v budove do karantény.

Tiny Toon Adventures

Tiny Toon Adventures je americký animovaný seriál, ktorý sa vysielal od septembra 1990 do decembra 1992. Vytvoril ho Tom Ruegger. V podstate išlo o rozprávku, v ktorej vystupovali mladšie verzie postáv animovanej seriálovej komédie od štúdia Warner Bros. Looney TunesBugs Bunny, Daffy Duck a Porky Pig.

Minihrdinovia navštevovali Acme Looniversity, kde sa učili, ako sa stať animovanými komediálnymi hviezdami. Karikatúra pre deti sa spočiatku vysielala na stanici CBS, potom prešla pod program Fox Kids, reprízy vysielali stanice Nickelodeon, Kids WB, Cartoon Network, YTV, Mediaset, TV Tokyo a niekoľko ďalších po celom svete.

rozprávky, ktoré vo svete zakázali, Tiny Toon Adventures
Profimedia

Ani táto animovaná zábavná šou sa však nevyhla zákazu. Epizóda druhej série s názvom Elephant Issues pozostávala z troch častí. Jeden zo segmentov mal názov One Beer (Jedno pivo), čo už samo osebe naznačuje, kde bude jadro problému. Epizóda ukazuje, ako postavy Plucky, Hampton a Buster pijú alkohol a vydávajú sa na opilecké dobrodružstvá, po ktorých zídu z útesu a vystúpia do Toon neba.

Asi nie úplne vhodná snímka pre deti, čo myslíš? Aj keď myšlienka mohla byť cielená dobre, mladí diváci nepochopili, že ich obľúbené postavy zomreli kvôli nezodpovednému správaniu. Nakoniec sa rozhodlo, že tento segment sa na sieťovej televízii v pôvodnom čase vysielania už nebude vysielať.

Čakajú nás najlepšie akčné scény v celej sérii. Bad Boys: Na život a na smrť je podľa kritikov skvelou zábavou

Odporúčame prečítať:

Čakajú nás najlepšie akčné scény v celej sérii. Bad Boys: Na život a na smrť je podľa kritikov skvelou zábavou

Krava a kura

Ak si vyrastal v 90. rokoch, pravdepodobne vieš všetko o komediálnej rozprávke La vaca y el pollito, v slovenskom znení Krava a kura. Seriál rozpráva príbehy o krave menom Cow a jej slepačom bratovi s kreatívnym menom Chicken, ktorí sa snažia oklamať svojho nepriateľa nazývaného The Red Guy. A práve on spôsobil rozprávke problémy. Tento červený chlapík zvyčajne pobehuje bez nohavíc a pripomína diabla.

Epizóda s názvom Buffalo Gals sa dostala na svetlo sveta iba raz, kým ju spoločnosť Cartoon Network odstránila. Táto časť bola o skupine drsných dám jazdiacich na motocykli, ktoré sa vlámali do domu Cowa a Chickena a začali jesť ich koberec. Objavilo sa tu plno lesbických stereotypov a tiež niekoľko hanlivých vtipov. Epizóda vyvolala na strane rodičov veľkú kritiku a museli ju rýchlo odstrániť.

rozprávky, ktoré vo svete zakázali, Krava a kura
Profimedia

Talespin

Talespin (v slovenčine preložené ako Rozprávková jazda) bol animovaný seriál od Disneyho, v ktorom vystupovali antropomorfné zvieracie postavy adaptované z Knihy džunglí. Seriál sa odohrával na fiktívnom mieste Cape Suzette 20 rokov po skončení 1. svetovej vojny. Hlavnú dejovú líniu tvoria dobrodružstvá medveďa menom Balú, jeho priateľov Kita Cloudkickera, Rebeccy Cunningham, orangutana Louieho a záporáka tigra Šer Chána.

V epizóde s názvom Flying Dupes si Medveď Balú myslel, že maršalovi Thembrie, ktorý bol zároveň aj jej diktátorom, odovzdáva kolaudačný darček. Balúa však oklamali a namiesto darčeka doručil časovanú bombu. Túto epizódu nakoniec zakázali, keďže mala teroristickú tematiku.

rozprávky, ktoré vo svete zakázali, Tale Spin
Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.