Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Zem sa stmieva, zvieratá menia pohlavie a párkom chýba horčica. Za všetko môže otepľovanie

Uvarili sme si planétu, následky sa začínajú prejavovať.


Gradujúce teploty majú na rováši nielen bujaré povodne a suchá, ale sú tiež dôvodom spontánnych výbuchov permafrostu, nedostatku horčice či stmievania planéty. Otepľovanie ovplyvňuje rovnováhu medzi pohlaviami, čo môže spôsobiť vyhynutie niektorých druhov.

Tundry nám búchajú

Rastúca teplota roztápa sibírsku tundru, čo spôsobuje explózie podzemných plynových kapsúl. Ide o jednu z hypotéz, prečo v Arktíde vznikajú obrovské krátery. Niet divu, keď táto studená, prevažne neobývaná krajina prechádza radikálnymi zmenami. Otepľuje sa rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Arktída „horúčkuje“ štyrikrát rýchlejšie ako zvyšok sveta.

globálne otepľovanie, environmentálne problémy, fakty a zaujímavosti, životné prostredie, planéta sa otepľuje
Shutterstock
nostalgické jedlá, jedlá z detstva, dukátové buchtičky, krupicová kaša, slovenské jedlá

Mohlo by ťa zaujímať:

10 milovaných jedál, ktoré sa nám neoddeliteľne spájajú s detstvom

Hrozí scenár Seksmisje?

Pohlavie niektorých živočíchov je ovplyvnené teplotou, pri ktorej sa vyvíjajú. Napríklad druh austrálskej jašterice sa pri určitej teplote zmení zo samca na samicu. Korytnačky chodia inkubovať vajcia do piesku. Pri nízkej teplote sa vyliahne samec, pri vyššej samica. Vedci sa preto obávajú, že samce by mohli byť otepľovaním vzácnejšie, čím by viaceré druhy boli vystavené riziku vyhynutia. Najohrozenejšie sú plazy, obojživelníky, vtáky, ryby, ale aj rastliny.

Samce sobov v ruji vynakladajú množstvo energie, kvôli čomu majú málo času na hľadanie potravy. Počas doby párenia môžu stratiť až tretinu telesnej hmotnosti, čo ich robí zraniteľnými v súvislosti s nedostatkom proviantu v zime. Samice toto obdobie strávia hromadením zájedky a prípravou na drsné mesiace. Vďaka tomu sa lepšie adaptujú jej nedostatku ovplyvnenom zmenou počasia. V skratke: zmena klímy spôsobuje hynutie samcov.

globálne otepľovanie, environmentálne problémy, fakty a zaujímavosti, životné prostredie, planéta sa otepľuje
Shutterstock

„Zdá sa, že teplejšie podnebie má tendenciu robiť zvieratá nevernými.“ (Claire Asher BBC)

Rastúce hladiny skleníkových plynov CO2 môžu spôsobiť stratu čuchu rýb. Kvôli prehrievaniu sa mláďatá niektorých operencov liahnu o niekoľko týždňov skôr.

E.T. nás už nenájde

Naša planéta nemá vlastný zdroj svetla, pohlcuje slnečné žiarenie a určitú časť odráža späť do vesmíru. Meraním hladín zemského svitu sa zistilo, že jeho odrazivosť sa znižuje. Oblaky odrážajú 50 % svetla, sneh a ľad toho stihnú viac v porovnaní s iba 10 % odrazivosťou oceánov.

Množstvo nízkej oblačnosti nad Tichomorím sa znižuje v dôsledku varenia tejto slanej vody. Keďže oblaky fungujú ako zrkadlá, reflexia svetla sa bez nich nekoná. Vrtkavá klíma eliminuje lesk našej malej modrej bodky. Táto zmena má tiež dopad na budúcnosť podnebia, môže zvýšiť tempo zmien zapríčinených človekom.

globálne otepľovanie, environmentálne problémy, fakty a zaujímavosti, životné prostredie, planéta sa otepľuje
Shutterstock
Ako si Slováci vychutnávajú tresku? Ukázali nám to v tejto kreatívnej výzve

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako si Slováci vychutnávajú tresku? Ukázali nám to v tejto kreatívnej výzve

Chýba tomu chuť

Bezprecedentné počasie sťažuje pestovanie plodín. Pšenica, kukurica a káva sú už citeľne ovplyvnené. Tento rok bol hlásený nedostatok korenín. Americká spoločnosť Huy Fong Foods varuje pred nedostatkom čili papričiek. V lete pre zmenu začala pokrivkávať ponuka dijonskej horčice, pláňam horčicových semien neprospieva rozkokošená klíma

Už sme sa zmierili s tým, že sme to totálne spackali. To bude mať nevyspytateľnú a šokujúcu dohru. Kupuj horčicu, kým je!


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť