Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Zemetrasenie v Afganistane pripravilo o život najmenej 920 ľudí

Ako uviedlo Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC), stredajšie zemetrasenie pocítilo dovedna 119 miliónov ľudí v Afganistane, Pakistane a Indii.


Východ Afganistanu zasiahlo v stredu skoro ráno zemetrasenie s magnitúdom 6,1, ktoré si podľa tamojších úradov vyžiadalo najmenej 920 ľudských životov a 600 zranených. Otrasy zasiahli provinciu Paktika, do ktorej sa pomocou vrtuľníkov presúvajú záchranári.

Riaditeľ štátnej tlačovej agentúry Bachtar Abdul Wahid Rayan na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že v Paktike bolo zničených 90 domov a desiatky ľudí sú pravdepodobne uväznené pod troskami. Podľa Rayana zemetrasenie zasiahlo aj susednú provinciu Chóst, odkiaľ taktiež hlásia desiatky zranených a mŕtvych.

„Silné zemetrasenie zasiahlo štyri okresy provincie Paktika. Zabilo a zranilo stovky našich krajanov a zničilo desiatky domov,“ napísal rovnako na Twitteri Bilal Karimi, zástupca hovorcu vlády Talibanu. „Vyzývame všetky humanitárne inštitúcie o okamžité vyslanie tímov do oblasti, aby sa predišlo ďalšej katastrofe,“ dodal.

TASR

Otrasy bolo cítiť aj v pakistanskom hlavnom meste Islamabád a tamojšej východnej provincii Pandžáb. Ako uviedlo Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC), stredajšie zemetrasenie pocítilo dovedna 119 miliónov ľudí v Afganistane, Pakistane a Indii.

Hornatý Afganistan a väčšia oblasť južnej Ázie pozdĺž pohoria Hindúkuš sú už dlho náchylné na ničivé zemetrasenia. V roku 2015 silné zemetrasenie, ktoré zasiahlo severovýchod krajiny, zabilo v Afganistane a na severe susedného Pakistanu viac ako 200 ľudí. Zemetrasenie s magnitúdom 6,1 v roku 2002 zabilo na severe Afganistanu približne 1000 ľudí a v roku 1998 ďalšie zemetrasenie rovnakej sily a následné otrasy na odľahlom severovýchode Afganistanu usmrtili najmenej 4 500 ľudí.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť