Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert

Žena navštívila taliansku reštauráciu a potom zomrela. Príčinou smrti boli pravdepodobne cestoviny

Návšteva reštaurácie sa skončila tragicky.


Štyridsaťšesťročná Andrea zomrela po tom, čo zjedla tortellini v jednej talianskej reštaurácii v Nemecku. Jej priateľka po konzumácii cestovín zvracala, no, našťastie, sa zotavila.

Na nevoľnosť po jedle v pizzerii v bavorskom okrese Schwandorf sa sťažovali najmenej štyria ďalší hostia. Aj oni jedli tortellini, ale v iné dni, informuje o tom portál Bild.

Možnou príčinou tragickej smrti mohol byť podľa portálu tzv. syndróm vyprážanej ryže. Túto otravu jedlom spôsobuje baktéria Bacillus cereus, ktorá sa vyskytuje najmä v potravinách obsahujúcich škrob, akými sú ryža a cestoviny. Problém nastáva, keď sa zle skladujú. Podľa Bildu sa práve táto toxická baktéria zistila v cestovinách tortellini v spomínanej pizzerii.

V akých potravinách sa vyskytuje?

Syndróm vyprážanej ryže sa stal známym predovšetkým prostredníctvom sociálnych médií a spôsobil rozruch. Známy je aj prípad mladého študenta z Belgicka, ktorý zjedol päť dní staré uvarené špagety a zomrel. Osudným sa mu stalo to, že uvarené cestoviny nemal uložené v chladničke. Pri izbovej teplote vytvorili cestoviny dokonalú živnú pôdu pre baktériu Bacillus cereus.

Ide o baktériu spôsobujúcu otravu potravín, ktorá sa vyskytuje na celom svete a je schopná dlhodobo prežívať. Vyskytuje sa najmä vo varenej ryži, preto sa otrava potravinami spôsobená touto baktériou nazýva aj syndróm vyprážanej ryže.

Postihnuté však môžu byť aj iné potraviny, napríklad varené zemiaky alebo mäsové pokrmy. „Bacillus cereus sa môže ľahko preniesť do potravín prostredníctvom kontaminácie čiastočkami pôdy alebo prachu obsahujúceho spóry,“ vysvetľuje Spolkový inštitút pre hodnotenie rizík (BfR).

Bakteriálne patogény sa zvyčajne ničia zahrievaním. Bacillus cereus však vytvára spóry, ktoré sú veľmi odolné voči teplu. Ak sa však cestoviny skladujú pri izbovej teplote, spóry môžu byť opäť aktívne, množiť sa a tvoriť toxíny. Tie môžu vyvolať akútne ochorenia tráviaceho traktu.

„Toxíny vedú ku kŕčom v bruchu a hnačke, ktoré trvajú približne 24 hodín, zatiaľ čo iné spôsobujú nevoľnosť a zvracanie,“ uviedla certifikovaná odborníčka na výživu z Düsseldorfu Marina Denisow. Odhaduje sa, že 1,4 až 12 percent všetkých prípadov otravy jedlom spôsobuje Bacillus cereus. Väčšina prípadov je mierna a vylieči sa sama. Len zriedkavo sa môžu vyskytnúť vážne alebo smrteľné komplikácie.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

Vyťaž z jesene maximum a využi zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa nudiť nebudeš


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.