Sobota 27.11.2021
sk
Milan
cz
Xenie

Lekári už počas operácie mozgu žiadali pacientov, aby hrali na husle či na gitaru. Zatiaľ však neexistuje žiadny záznam o tom, že by niekto na operačnom stole plnil olivy. Presne to robila 60-ročná Talianka počas toho, ako jej odstraňovali nádor z ľavého temporálneho laloku.

Neurochirurg Roberto Trignani z nemocnice v talianskom meste Ancona uviedol, že dve a pol hodiny trvajúca operácia dopadla veľmi dobre. Jeho pacientka počas nej, v priebehu jednej hodiny, pripravila 90 olív.

Profimedia

Minimalizuje sa poškodenie zdravého tkaniva

Ľavý temporálny lalok je zodpovedný za reč, pamäť a pohyb pravej časti tela. Lekár pre tlačovú agentúru Ansa vysvetlil, že metóda operovania pri vedomí „umožňuje monitorovať pacienta počas práce a kalibrovať zákroky“.

Tento postup sa využíva preto, aby sa minimalizovalo poškodenie zdravého tkaniva. Pacientovi sa môžu počas zákroku klásť otázky alebo môže vykonávať nejakú činnosť. Tentokrát operačná sála na chvíľu pripomínala kuchyňu.

Komplikovaná činnosť

Trignani, ktorý bol súčasťou 11-členného zdravotníckeho tímu, už uskutočnil v posledných rokoch asi 60 operácií mozgu na pacientoch pri vedomí. Napríklad, jeden pacient v Ancone dostal za úlohu sledovať kreslené seriály. Plnené olivy z Ascoly, špecialita regiónu Marky, však na konci operácie ešte neboli úplne hotové.

Špecialita talianskeho regiónu pozostáva zo zelených olív naplnených mäsom a obalených v trojobale (vajíčka, múka, strúhanka), ktoré sa na záver vypražia.

Zdroj: SITA / Redakcia


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť