V Číne sa pred súd dostal skutočne zaujímavý prípad. Ako píše aj portál LADbible, pani Wang bola priznaná kompenzácia v hodnote 50-tisíc jüanov (cca 6 366 eur) za domáce práce, ktoré počas piatich rokov vykonávala pre svojho bývalého manžela Chena. V Číne totiž len tento rok vstúpil do platnosti nový zákon, podľa ktorého má muž či žena nárok žiadať po rozvode finančné odškodnenie za neplatenú prácu.
Jej manžel vraj doma nikdy nič nerobil
Súd v takom prípade prihliada na to, či mal dotyčný v manželstve väčšiu zodpovednosť, viac prác, starostí s výchovou detí či staranie sa o nevládnych príbuzných. V tomto prípade sa pani Wang domáhala financií za domáce práce a výchovu syna. Podľa nej sa jej manžel vôbec nepodieľal na výchove svojho potomka a nikdy doma nepohol ani malíčkom. Nikdy sa teda nestalo, že by poupratoval, vypral či robil iné domáce práce.
Súd dal žene za pravdu a okrem povinnosti vyplatiť jej 50-tisíc jüanov (cca 6 366 eur), jej musí manžel prispievať aj 2-tisíc jüanov mesačne ako alimenty (cca 254 eur). Rozsudok sa stretol s pomerne silnou odozvou a v Číne sa rozbehla vášnivá diskusia o tom, akú hodnotu majú vlastne domáce práce.
Niektorí používatelia sa na internete vyjadrili, že finančná kompenzácia pre pani Wang sa im zdá až príliš nízka. „Som v šoku. Práca ženy v domácnosti je podceňovaná. V Pekingu vyjde najatie opatrovateľky na rok na oveľa viac ako 50-tisíc jüanov,“ napísal jeden používateľ.
Iní zase dodali, že nie je správne, ak sa o domácnosť stará len žena. Muž by podľa nich mal tiež urobiť svoj diel práce. Ženy si podľa nich zaslúžia byť nezávislé a majú plné právo sa venovať aj kariére a napĺňať svoje vlastné ambície. Z tohto hľadiska je rozdelenie, že žena sa stará o domácnosť, zatiaľ čo muž pracuje, už anachronické. Pritom v Číne podľa výskumov robia ženy v priemere až štyri hodiny neplatenej práce za deň. Čo je asi 2,5-krát viac ako v prípade mužov.