Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 24.6.2024
sk
Ján
cz
Jan

V Číne sa pred súd dostal skutočne zaujímavý prípad. Ako píše aj portál LADbible, pani Wang bola priznaná kompenzácia v hodnote 50-tisíc jüanov (cca 6 366 eur) za domáce práce, ktoré počas piatich rokov vykonávala pre svojho bývalého manžela Chena. V Číne totiž len tento rok vstúpil do platnosti nový zákon, podľa ktorého má muž či žena nárok žiadať po rozvode finančné odškodnenie za neplatenú prácu.

Shutterstock

Jej manžel vraj doma nikdy nič nerobil

Súd v takom prípade prihliada na to, či mal dotyčný v manželstve väčšiu zodpovednosť, viac prác, starostí s výchovou detí či staranie sa o nevládnych príbuzných. V tomto prípade sa pani Wang domáhala financií za domáce práce a výchovu syna. Podľa nej sa jej manžel vôbec nepodieľal na výchove svojho potomka a nikdy doma nepohol ani malíčkom. Nikdy sa teda nestalo, že by poupratoval, vypral či robil iné domáce práce.

Súd dal žene za pravdu a okrem povinnosti vyplatiť jej 50-tisíc jüanov (cca 6 366 eur), jej musí manžel prispievať aj 2-tisíc jüanov mesačne ako alimenty (cca 254 eur). Rozsudok sa stretol s pomerne silnou odozvou a v Číne sa rozbehla vášnivá diskusia o tom, akú hodnotu majú vlastne domáce práce.

Shutterstock

Niektorí používatelia sa na internete vyjadrili, že finančná kompenzácia pre pani Wang sa im zdá až príliš nízka. „Som v šoku. Práca ženy v domácnosti je podceňovaná. V Pekingu vyjde najatie opatrovateľky na rok na oveľa viac ako 50-tisíc jüanov,“ napísal jeden používateľ.

Iní zase dodali, že nie je správne, ak sa o domácnosť stará len žena. Muž by podľa nich mal tiež urobiť svoj diel práce. Ženy si podľa nich zaslúžia byť nezávislé a majú plné právo sa venovať aj kariére a napĺňať svoje vlastné ambície. Z tohto hľadiska je rozdelenie, že žena sa stará o domácnosť, zatiaľ čo muž pracuje, už anachronické. Pritom v Číne podľa výskumov robia ženy v priemere až štyri hodiny neplatenej práce za deň. Čo je asi 2,5-krát viac ako v prípade mužov.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.