V živote si sa už stretol s mnohými ochoreniami. Pravdepodobne si si prešiel ovčími kiahňami, istotne aj zápalom priedušiek a v dnešnej dobe je štandardom pre mnohých aj koronavírus.
Tieto choroby však nie sú nič výnimočné, pretože postihujú relatívne veľkú časť populácie. Oveľa výnimočnejším ochorením, o ktoré sa na Twitteri podelila aj Julie Omahony, je takzvaný Raynaudov syndróm.
Čo to je?
Ide o veľmi bizarné ochorenie, ktoré postihuje konce prstov. Pre Raynaudov syndróm sú prsty na rukách nositeľa vystavené väčšiemu riziku straty prekrvenia, ktoré má za následok ich neuveriteľne biele sfarbenie.
whenever it’s cold outside and my mam doesn’t wear gloves her fingers do this is it not the freakiest thing you’ve ever seen like they go completely dead she can’t even feel them pic.twitter.com/a4QSkUIZh6
— ghoulie ?? (@meretome) April 14, 2021
Julie na Twitter napísala: „Vždy, keď je vonku zima a moja mama si nedá rukavice, jej prsty spravia toto. No nie je to najdivnejšia vec, akú ste kedy videli? Vyzerajú ako mŕtve, ani si ich necíti.“ Strašidelné, však?
Prečo sa to deje?
Ani lekári si Raynaudov syndróm nevedia celkom dobre vysvetliť. Vedia však, že cievy v tele človeka, ktorý ním trpí, majú tendenciu prehnane reagovať na zmeny v teplote, krvnom tlaku či hladine stresového hormónu.
Tepny vedúce do prstov sa u jedincov postihnutých Raynaudovým syndrómom stiahnu natoľko, že prestanú prepúšťať dostatočné množstvo krvi – prsty teda samy od seba stŕpnu, veľmi zásadne obelejú a ich majiteľ si ich necíti.
Trpíš ním tiež?
Ak máš pocit, že si tiež postihnutý Raynaudovým syndrómom, hlavne zachovaj pokoj. Ak u teba k obeleniu dochádza len z času na čas a v rôznych intenzitách, pravdepodobne je to len tzv. primárna forma Raynaudovho syndrómu, ktorá je viac-menej neškodná, je oveľa častejšia a v mnohých prípadoch sama ustúpi.
Ak by ti však biele prsty spôsobovali bolesť, boli by sfarbené veľmi intenzívne a tento problém by sa objavoval až príliš často, môže ísť o tzv. sekundárnu formu Raynaudovho syndrómu, tiež nazývanú aj Raynaudov fenomén. V tomto prípade by už mohlo byť na mieste navštíviť obvodného lekára.