Je len veľmi málo ľudí, ktorí by chceli žiť večne. Smrť, ktorú všetci vnímame tak nejak na pozadí nášho života, je, či si to už chceme priznať, alebo nie, pre nás jedinou istotou. Napriek tomu sa jej však veľmi veľa ľudí bojí a v spoločnosti sa stala tak trochu tabuizovanou témou.
Dobrým príkladom toho, ako téma smrti deprimuje spoločnosť, je nedávny príspevok TikTokerky Joli Moli. Žena, ktorá na TikToku pôsobí ako @joli.artist, nedávno zverejnila video, ktorým vydesila nemalé množstvo ľudí. V príspevku tvrdí, že v skutočnosti možno nikdy nezomierame, ale namiesto toho sa naše vedomie dostáva do alternatívnej reality.
Podľa Moli v tejto alternatívnej realite existujeme bez spomienok na svet, v ktorom sme žili predtým, s výnimkou niektorých detailov. Moli okrem toho naznačila aj to, že svet mohol skončiť už mnohokrát. Mohlo sa to udiať bez nášho vedomia, a to apokalyptickými udalosťami podobnými asteroidom, ktoré pred 65 miliónmi rokov vyhubili dinosaurov.
„Ak je teória kvantovej nesmrteľnosti správna, prebudíte sa v paralelnom vesmíre bez pamäti, že ste práve prežili apokalyptickú udalosť,“ povedala vo videu. Podľa jej slov sú vysvetlením existencie paralelného sveta tzv. „Mandelove efekty“. Ide o fenomén, pri ktorom si ľudia pamätajú hlavné udalosti inak, ako tvrdí história.
Mandelov efekt je pomenovaný po Nelsonovi Mandelovi, bývalom juhoafrickom prezidentovi a aktivistovi za občianske práva. Po jeho smrti v roku 2013 mnohí ľudia verili, že zomrel vo väzení už v 80. rokoch. Niektorí si dokonca „jasne“ pamätali jeho pohreb.
Nádej, ale aj zdesenie
Ľudia v komentároch považovali Molin príspevok za dosť desivý a znepokojujúci. Najviac ich vystrašilo asi to, že jej vysvetlenie podstaty ľudskej existencie sa prikláňa k rôznym teóriám, ktoré naznačujú, že náš život nikdy nekončí a v podstate mu nemôžeme uniknúť.
„Myšlienka, že nikdy nebudem môcť skutočne zomrieť, je extrémne deprimujúca a bolí ma z toho hlava,“ objavilo sa v jednom z komentárov. „Dobre, momentálne som trochu vystrašený, pretože nie som konšpiračný typ, ale to, čo hovoríš, strašidelne dáva zmysel,“ napísal ďalší komentujúci.
Medzi komentujúcimi sa našli aj takí, ktorí videli vo večnom živote pozitíva. Jeden používateľ povedal, že mu to prináša veľkú útechu, pretože kvôli „tragickej smrti“ stratil ľudí, na ktorých mu veľmi záležalo.
Okrem nádeje a zdesenia sa ľudia v komentároch podelili aj so zážitkami snov, počas ktorých mali skúsenosť so smrťou alebo koncom sveta. To, paradoxne, podporilo Molinu teóriu o nesmrteľnosti. Nuž, ak si sa niekedy prebudil a zistil, že sa ti snívalo o tvojej vlastnej smrti, možno si zomrel v inom, paralelnom vesmíre.