Ženy majú podľa vedcov na krásu mužov prehnané a nerealistické nároky

Súhlasíš?

Zdroj: Profimedia

Hovorí sa síce, že na vzhľade nezáleží a je to do istej miery určite pravda. Na druhej strane asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď vyhlásime, že ľudia si jeden druhého úplne na začiatku všimnú práve na základe vzhľadu. Každý má, pravdaže, iné preferencie na krásu ako takú. Zároveň tu ale máme aj niekoľko stereotypov o tom, ako by mal vyzerať atraktívny muž či žena.

Nič také ako „objektívna krása“ pritom neexistuje. Treba ale dodať, že aj napriek tomu ženy a muži nezriedka pociťujú až prílišné nároky, aby vyzerali tak, ako im do hláv vtĺkajú spoločenské konvencie. Podľa nich je napríklad atraktívny len ten, kto je štíhly či vyšportovaný. Mnohí sa teda tomuto ideálu snažia priblížiť, ale často nestačí ani to.

Paramount Pictures / moviestillsdb.com

Čo nám hovoria štúdie?

Touto problematikou sa zaoberali aj vedci a naozaj potvrdili, že muži aj ženy často trpia v dôsledku až príliš vysokých nárokov, ktoré sú na nich v súvislosti so vzhľadom kladené.

Ono, niet sa čomu čudovať. Kam sa pozrieme, či už do reklám, seriálov, alebo filmov, tam vidíme samých charizmatických fešákov s dokonalými telami, či nádherné modelky, ktorým muži padajú k nohám. Doteraz sa s týmto problémom hovorilo väčšinou v súvislosti so ženami, ktoré museli čeliť vysokým mužským nárokom na fyzickú krásu. Ako však pripomínajú aj rôzne štúdie, tento fenomén sa týka aj mužov.

Warner Bros. / moviestillsdb.com

Ženy totiž tiež môžu mať až príliš extrémne vysoké nároky na výzor a atraktívnosť svojho „vyvoleného“. Tieto očakávania a nároky sú ale kruto nerealistické. Známa online zoznamka Tinder sa rozhodla urobiť menší experiment. Mužom a ženám ukázala niekoľko fotiek a požiadala ich, aby dotyčných ohodnotili na základe ich atraktivity. Výsledky? Muži boli voči ženám, čo sa krásy týka, oveľa ústretovejší.

Naopak, ženy označili až 80 % mužov za neatraktívnych či podpriemerných. Z experimentu tiež vyplynulo, že ženy sa vo všeobecnosti tešia väčšiemu počtu mužských záujemcov než naopak. Muži sa v skutočnosti musia viac snažiť, aby svoju vyvolenú dokázali zaujať.

Priemerne atraktívny muž nezaujme

Aby sme si to rozvrhli na percentá, priemerne atraktívny chlapík má naozaj len malú šancu, že padne do oka viacerým ženám. Podľa danej štúdie je to len mizerných 0,87 %.

Táto téma sa stala podnetom na rôzne internetové diskusie (napríklad na Reddite), kde sa muži aj ženy zhodli, že obe pohlavia sú vystavované nerealistickým očakávaniam. Zatiaľ čo pri ženách sa dáva dôraz hlavne na fyzickú atraktívnosť, pri mužoch sa okrem krásy vyzdvihuje aj praktickosť, zručnosť a sila.

Warner Bros. / moviestillsdb.com

Niektoré diskutujúce podotkli, že muži v tomto majú aj tak výhodu. Keď sa napríklad pozrieme na hollywoodske filmy, tak v nich prakticky nenájdeme neatraktívnu herečku. V prípade mužov je ale údajne situácia odlišná.

K tejto situácii iste prispel aj spomínaný Hollywood. Stačí sa pozrieť na akýkoľvek seriál o tínedžeroch, kde všetci hlavní hrdinovia vyzerajú ako supermodelovia a supermodelky (vrátane tých, ktorí sú ostatnými postavami považovaní za neatraktívnych či outsiderov). Je to aj tým, že tínedžerov často hrajú starší herci a herečky (dvadsiatnici a niekedy dokonca aj tridsiatnici).

Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
31
Fuuj
Fňuk Fňuk
44
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
6
Uups
Haha Haha
17
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Optimista vs. pesimista. Takto sa na tú istú vec pozerajú dva rozdielne typy ľudí


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME