Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Dámy, možno ste netušili, že počas menštruácie nás potraviny, ktoré prijímame, rôzne ovplyvňujú. Niektoré nám pomôžu naše dni lepšie prežiť a iné ich zas dokážu sťažiť. Experti vytvorili zoznam potravín, ktoré odporúčajú a neodporúčajú konzumovať počas menštruácie. Tento zoznam zverejnil portál brightside.

Jedlá, ktoré sa odporúčajú jesť počas menštruácie

Horká čokoláda

Okrem toho, že čokoláda ti naozaj dokáže zlepšiť náladu a pomáha ti pri zapamätávaní, má aj veľa prospešných látok. Odporúča sa však naozaj kvalitná čokoláda s vysokým obsahom kakaa. Tá je bohatá na železo, horčík a antioxidanty. Prispeje ti tiež k lepšiemu prúdeniu krvi, vďaka čomu ťa môže zbaviť bolestí.

Zázvor

Zázvor je veľmi dobre známy tým, že dokáže pomôcť pri nadúvaní a problémoch so žalúdkom. Okrem toho, že čaj z neho pomôže tvojej imunite, pomôže aj zmierniť tvoje kŕče.

Dominik Martin, Unsplash
Banán

Banány sú ideálna voľba, ako nahradiť sladké desiate alebo menšie jedlá. Sú bohaté na draslík, horčík a vlákninu. V prípade, že ťa postihujú hnačky, ktoré sú u mnohých žien častým sprievodným javom menštruácie, pomôžu ti ich zmierniť.

Brokolica

Počas menštruácie strácame najviac železo, brokolica je preto ideálna na jeho doplnenie. Okrem toho je však táto zelenina bohatá na vlákninu, horčík a draslík, čo nám môže pomôcť znížiť kŕče a nadúvanie. Niekoho práve brokolica nadúva, preto je jasné, že oželie aj to železo, ktoré obsahuje.

Reinaldo Kevin, Unsplash
Losos

Losos je ryba bohatá na omega-3 mastné kyseliny a zároveň je zdrojom veľkého množstva bielkovín. Hodí sa teda do každého jedálnička, ktorý má prívlastok zdravý. Ak si ho dáš počas menštruácie, môže ti pomôcť s nafukovaním a redukciou celkového cyklu.

Citrusy

Tie sú dobré na zmiernenie chuti do jedla a ako ovocie sú veľmi šikovní pomocníci pri chudnutí. Taktiež obsahujú veľa vody, vďaka ktorej zostaneš hydratovaná. Vláknina pomáha zmierňovať nadúvanie a vitamíny, ktoré citrusy obsahujú, sa hodia kedykoľvek.

Israel Egíon, Unsplash

Potraviny, ktoré by sme mali počas menštruácie vynechať

Sladkosti

Síce sú našou útechou v týchto krušných dňoch, no dokážu nám naozaj uškodiť. Vysoký obsah cukru, ktorý sladkosti majú, spôsobujú nadúvanie a plynatosť. Je preto lepšie prijímať jednoduchý cukor z ovocia ako ten, ktorý sa nachádza v sladkostiach.

Káva

Štúdie ukázali, že konzumácia kofeínu počas menštruácie dokáže cyklus predĺžiť. Kofeín spôsobuje stiahnutie ciev, čo má za dôsledok, že sa síce menštruácia môže skončiť skôr, no z dlhodobého hľadiska môže byť príčinou nepravidelného cyklu. Okrem toho táto vlastnosť kofeínu zhoršuje prúdenie krvi, ktoré je počas menštruácie prejavom bolestivých kŕčov.

Brooke Lark, Unsplash
Mlieko

V prípade, že tvoju menštruáciu sprevádzajú kŕče a bolesti brucha, mala by si vynechať mliečne výrobky. Mlieko obsahuje laktózu a špecifický typ cukrov, ktorý môže byť pre niektorých ľudí ťažko stráviteľný. Okrem toho môže mlieko spôsobiť kŕče, nadúvanie a nevoľnosť.

Štipľavé jedlá

Niektoré jedlá obsahujúce štipľavé korenie môžu spôsobiť bolesti v žalúdku. A to práve nie je niečo, čo by sme chceli trpieť počas menštruácie. Sú však jedlá, napríklad čerstvá paprika, ktorá má protizápalové účinky a môže ti počas tvojich dní pomôcť.

Elli O., Unsplash

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.