Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 23.4.2024
sk
Vojtech
cz
Vojtěch

Ľudia asi príliš často neuvažujú nad tým, ako bude prebiehať ich pohreb. A ak aj áno, väčšinou sa uspokoja s klasickým cirkevným či civilným obradom bez nejakých veľkých gest. Pokiaľ si však niekto potrpí na niečo veľkolepejšie a z tohto sveta chce odísť s plnou parádou, tak v americkom štáte Maine tú možnosť pravdepodobne bude mať.

Ako informoval aj portál Unilad, predstavitelia štátu sa zaoberajú zákonom, ktorý by mal povoliť pohreby v štýle starovekých Vikingov.

HBO

Spálenie na lodi?

Tie poznáme nielen z učebníc dejepisu, ale napríklad aj zo známeho seriálu Vikingovia. S podobnými obradmi sme sa ale mohli stretnúť aj vo viacerých iných filmoch či seriáloch (napr. v známom fantasy seriáli Hra o tróny). Vikinský pohrebný rituál spočíva v tom, že zosnulý sa umiestni na loď v ležiacej polohe, loď sa následne spustí na vodu a lukostrelci z brehu ju zapália horiacimi šípmi.

Variant vikinského pohrebu sa dá vykonať aj na brehu. Zosnulý sa jednoducho uloží na hranicu z dreva a zapáli sa. Kedysi bol práve tento spôsob pohrebu mimoriadne rozšírený, ale dnes sa s ním už prakticky nestretávame. Jediným, aspoň vzdialene podobným zvykom, je možnosť dať mŕtvych spopolniť, čo sa ale môže urobiť len v špecializovaných krematóriách. Kremácie vo voľnej prírode sú zakázané.

History/Prime Video

Guvernér je proti

Teraz by sa to ale v štáte Maine mohlo zmeniť. Miestnemu zákonodarnému výboru bol doručený návrh zákona, ktorý by niektorým organizáciám povoľoval kremácie v prírode, a to práve v štýle vikinských tradícií. Kremácia by sa odohrávala na presne stanovenom mieste, pričom popol by bol predaný blízkym zosnulého, prípadne rozprášený priamo na mieste.

Tento spôsob pohrebu by chcela využiť najmä spoločnosť Good Ground Great Beyond, ktorá si na tento účel už zaobstarala aj vlastný pozemok. Na svojich stránkach tvrdia, že týmto krokom chcú vyjsť v ústrety všetkým, ktorí by chceli odísť zo sveta v štýle tradícií predkov severských národov. Guvernér Maine Michael Parson ale návrhom nadšený nie je.

Podľa neho môžu kremácie mimo určených priestorov predstavovať zdravotné a bezpečnostné riziko pre tých, ktorí budú na obrade prítomní. Parson tiež dodal, že pri takomto spôsobe rozlúčky nie je zaručené, že sa na popol spália úplne všetky ostatky. „Som teda proti tomu, aby sa podobné pohrebné ceremónie v našom štáte vykonávali,“ uzavrel.

Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.