Poznáš ten pocit, keď sa doma už ani nemáš kde pohnúť a uvedomíš si, že ty alebo osoba, s ktorou bývaš je evidentne chorá? Možno je to dôvod na hádku a bude to stáť dobré nervy, no nakoniec bude vaše obydlie ako z časopisu. Dizajn moderného bývania poznáme pod čistými líniami, minimalizmom a jednoduchosťou, kde všetko so všetkým krásne ladí. Ale povedzme si úprimne, vytvorili ste si dom, no je to aj domov? Nie je práve ten zelený sloník na parapete a iné drobnosti to, čo robí dom, domovom?
Tak schválne, koľkokrát si počul vetu: ,,To sa ešte zíde! To sa ešte pridá…niekde..nejako..niekomu…“. Áno, také sú hlavne naše babky, ktoré šanujú pre budúce generácie veci, ktoré pre naše deti budú asi tak potrebné ako sánky v lete, no ale to im nikdy nevysvetlíš. My sme tá generácia nevďačníkov, čo všetko vyhadzuje a nič si neváži (lebo 25 zvončekov šťastia, na ktoré tak akurát sadá prach je super mať vo vlastníctve) a ani sa nik nečuduje, že nám nič nevydrží, vrátane vzťahov. No to je síce správny názor, ale na druhej strane, babkina práčka je ešte stále funkčná niekde na povale, zatiaľ čo realita dnešnej doby je vyrábať čo najviac ,,kazových“ produktov, aby ľudia investovali a peniažky sa hýbali.
My si síce z chorobného skladovania našich blízkych robíme srandu, ale ono je to vážne choroba. Nadmerné zhromažďovanie vecí sa volá disposofóbia, kedy si človek rokmi doslova zamorí dom úplnými kravinami a ani si to nechce priznať. Zbaviť sa čo i len jednej veci je nočná mora a skôr ho tam zožerie potkan, ako keby si mal dotyčný uvedomiť, že má problém a tak sa prepcháva už len uličkami a hnije aj s celým domom. V tých najťažších prípadoch sú potrebné lieky a terapia. A ty zatiaľ vyhadzuj úplné maličkosti tak, aby ťa nik nevidel.
Čoho sa teda najčastejšie nevieme zbaviť?
U žien je to jednoznačne oblečenie, do ktorého schudneme, ktoré vynosíme v lete, ktoré má 10 rokov no máme naňho krásne spomienky a čo ak predsa. Potom sú tu ešte zaschnuté laky na nechty, ktoré sa taktiež nevyhadzujú, lebo zázračne sa znova samé o polroka doplnia. To isté platí pre make up, riasenku, rúže a iné naše dennodenné kamarátky. Krabice od topánok? Tých nikdy nie je dosť! Všelijaké tégliky a dózy sa hodia na odkladanie zbytočností, tak veru poďme si zaplniť dom hlúposťami.
Časopisy, letáky a dokumenty, ktoré tak maximálne zaťažujú naše poličky a skrine. Stavíme sa s tebou, že nájdeš ešte doma svoje staré zošity, ktoré nikdy v živote k ničomu nepoužiješ, že? Je síce super, že máte doma 30 VHS kaziet, ale už si ich nemáš na čom pustiť. Nostalgicky sa niečoho držať za každú cenu už je trošku cez. Tak prekvap rodičov a hoď to všetko na DVD. V tvojej detskej izbe nájdeš ešte plyšákov, čo pamätajú komunistov, tak prečo si nenechať jedného (keďže navždy budeš malé dieťa) a zvyšok podarovať deťom v domovoch?
Poháre, šálky, príbor a iný riad v neskutočnom množstve, ako keby sa u vás stravovala celá bytovka. A pamätáš na tú sóju, čo si si pred polrokom kúpil, že ju vyskúšaš? Toto a ešte iné potraviny (po záruke) daj rýchlo preč. Sošky anjelikov, sloníkov, srdiečka a ostatné haraburdy podaruj, ak ti každodenný pohľad na to vyvoláva dáviaci reflex. Sviečky máte v doživotnej zásobe, aj hneď teraz môže padnúť celá sieť, vy ste pripravení. To je ten najčastejší a najzbytočnejší dar, aký ľudstvo vymyslelo. A ozaj koľko kusov pier máte doma? Koľké aj reálne píšu? Otázka na zamyslenie.
Staré lieky môžu byť dobrý matroš, ale radšej žiadne experimenty a to ani na tej otravnej starej tete Bernarde. Parfémy a do polovičky prázdne (pre optimistov plné) šampóny a kondicionéry zaberajú tiež značnú časť nášho prostredia. A áno, ten prsteň z pravého zlata je už čierny a ten Číňan ťa oklamal, preč s ním. Častá mužská záležitosť sú káble, skrutky, klince a náradie od výmyslu sveta. Toho tiež nikdy nie je dosť a čuduj sa svete, vždy keď potrebujete niečo prišraubovať, nemáte s čím. A ani také dávno pokazené spotrebiče nie sú na škodu, nejaký káblik či diódka sa predsa tiež zídu.
A čo všetko si odkladáte na horšie časy vy? Podeľte sa s nami o tom v komentároch.
Zdroj: fobie.sk
Titulná fotka: flickr.com